IPT - pasek artykułowy

Wybierasz się w swój pierwszy rejs? Oto rzeczy, o których musisz pamiętać. Co spakować i jak poradzić sobie z chorobą morską?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 2.0Bez względu na to, czy zamierzasz pierwszy raz wsiąść na pokład ogromnego wycieczkowca, mniejszego jachtu czy niewielkiej łódki, niektóre wskazówki mają uniwersalne zastosowanie. Zobacz, co warto wiedzieć przed swoim pierwszym rejsem.
CC BY-SA 2.0Bez względu na to, czy zamierzasz pierwszy raz wsiąść na pokład ogromnego wycieczkowca, mniejszego jachtu czy niewielkiej łódki, niektóre wskazówki mają uniwersalne zastosowanie. Zobacz, co warto wiedzieć przed swoim pierwszym rejsem. Flickr.com / Ashley Coates / CC BY-SA 2.0
Masz dość hoteli, a na wakacjach z podziwem obserwujesz żeglarzy przemierzających bezkresne wody? To znak, że czas wybrać się w swój pierwszy rejs. O jakich rzeczach pamiętać, co spakować i jak poradzić sobie z chorobą morską? Oto praktyczne wskazówki, z których skorzystasz zarówno na pokładzie ogromnego wycieczkowca, jak i mniejszego jachtu. Ahoj przygodo!

Spis treści

Wybierasz się w swój pierwszy rejs? O tym musisz pamiętać

Wybierając się w rejs – zupełnie jak w każdą inną podróż – należy posiadać ze sobą komplet wymaganych dokumentów (przede wszystkim dowód osobisty lub paszport). Jednym z ważniejszych elementów jest także posiadanie ubezpieczenia oraz, w przypadku podróży po Europie, wyrobienie karty EKUZ. Nie zapomnij także o lekach czy kosmetyczce – pozostała zawartość bagażu będzie różnić się w zależności od długości i rodzaju wycieczki

Kameralny rejs: na co się przygotować?

Obecnie sporą popularnością cieszą się nie tylko rejsy po mazurskich jeziorach, ale też wycieczki po wybrzeżach innych europejskich państw, chociażby Chorwacji. Niewielki jacht można wynająć ze znajomymi lub skorzystać ze zorganizowanej wycieczki… Brzmi bajecznie? Chociaż wypoczynek na pokładzie pozwala zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy, taka forma spędzania czasu różni się nieco od hotelowego relaksu.

Zazwyczaj turystyczne łodzie nie są ogromnych rozmiarów co oznacza, że ważny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni – warto więc spakować się w materiałową torbę, a nie sztywną walizkę, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco miejsca. O czym, oprócz podstawowych przedmiotów takich jak leki, ubrania, kosmetyki czy dokumenty, warto pamiętać podczas pakowania na kilkudniowy rejs?

  • Wodoszczelna kurtka, szybkoschnąca odzież (na wypadek złej pogody).
  • Krem z wysokim filtrem UV.
  • Buty kryte – nawet, jeżeli rejs odbywa się latem i spakowałeś/aś same klapki i sandały, posiadanie jednej pary krytego obuwia jest koniecznością.
  • Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
  • Smycze i inne zabezpieczenia do kluczy, telefonu i innych ważnych przedmiotów – nie chcesz przecież, by przez przypadek wylądowały na dnie morza czy jeziora.
  • latarka zakładana na czoło

Toaleta na jachcie, czyli kingston

Na jachcie wycieczkowym można oczywiście skorzystać z toalety – zasady jej używania mogą jednak okazać się dla niektórych zaskakujące. Jednym z mniej przyjemnych scenariuszy podczas wyprawy jest podróż z zapchaną toaletą. Aby uniknąć takiego zdarzenia i móc oddychać na jachcie świeżym powietrzem, warto pamiętać o kilku zasadach użytkowania kingstona:

  1. do muszli nie wolno wrzucać papieru toaletowego, ręczników papierowych ani innych przedmiotów. Zużyte odpady należy umieścić w specjalnym worku foliowym,
  2. chcąc spłukać wodę, należy kilkukrotnie skorzystać z opcji „spłukiwanie i odpompowywanie” tak, by woda nie cofnęła się do muszli. Dopiero na koniec tego procesu spłuczka powinna znaleźć się w pozycji „odpompowywanie”.

Pierwszy rejs wycieczkowcem. O czym trzeba pamiętać?

Rejsy wycieczkowcem są jedną z najwygodniejszych form podróżowania – ze względu na duże rozmiary statków i sporą ilość rozrywek, pasażerowie mogą poczuć się tam jak w ekskluzywnym hotelu.

Zobaczcie, jak wyglądają kilkudniowe rejsy dużymi statkami wycieczkowymi:

Do dyspozycji gości są sporych rozmiarów pokoje, łazienki, restauracje czy baseny, są to więc rejsy naprawdę komfortowe. W przypadku takich wycieczek zawartość walizki (bez problemu zmieści się w kajcie) czy torby nie będzie znacząco różnić się od bagażu przygotowanego na zwykłą wycieczkę. Warto zabrać ze sobą zarówno odzież sportową, mniej formalną jak i elegancką, bowiem w niektórych miejscach obowiązuje dress code, którego należy przestrzegać.

Napiwki zazwyczaj doliczane są automatycznie na koniec rejsu – możesz wręczyć je komuś z obsługi. Jeżeli wręczanie napiwków wprawia cię w zakłopotanie, dodatkowe koszty mogą zostać doliczone do całościowego rachunku. O tym, czy napiwki są obowiązkowe decyduje dana linia, szczegółowych informacji warto więc szukać u źródła.

Zobacz też: Największy statek wycieczkowy na świecie wreszcie wyruszył w swój pierwszy rejs. Ma 18 pokładów, SPA, kino 3D i wiele innych atrakcji

Jeżeli zmagasz się z chorobą lokomocyjną, zarezerwuj kabinę na środku okrętu, co zminimalizuje ryzyko mdłości. Jeżeli to za mało, warto walczyć z przypadłością innymi sposobami.

Choroba morska – jak sobie z nią poradzić?

Choroba morska powodowana jest niezgodność między tym, co widzimy a sygnałami odbieranymi przez błędnik. Kołysanie, które powodują fale sprawiają, że osoby dotknięte chorobą morską zaczynają odczuwać nieprzyjemne objawy. Należą do nich m.in. nudności, bóle i zawroty głowy, ślinotok, senność czy brak apetytu.

To dość kłopotliwa dolegliwość, która – wbrew pozorom – dotyka nie tylko turystów, którzy okazjonalnie pojawiają się na pokładzie statku. Wielu doświadczonych żeglarzy odczuwa dyskomfort podczas rejsu – istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym dokuczliwym problemem.

Jak złagodzić objawy choroby morskiej?

  • Kup tabletki z wyciągiem z imbiru lub dodaj kawałek świeżego imbiru do herbaty – korzeń wykazuje właściwości niwelujące nudności.
  • Uciskaj nadgarstki – niektórym właśnie ta metoda przynosi największą ulgę. Warto ją wypróbować – najlepiej sprawdzą się opaski uciskowe, które należy założyć nieco powyżej nadgarstka (na tzw. punkt Nei-Kuan lub P6).
  • Staraj się obserwować jakiś punkt w oddali (np. horyzont), nie patrz na fale.
  • Przed podróżą nie spożywaj ciężkostrawnych potraw i napojów.
  • Zabierz ze sobą elektrolity oraz dużo wody.
  • Jedz mimo braku apetytu – na wszelki wypadek spakuj do bagażu kisiel lub budyń, owoce i słone przekąski (np. paluszki lub krakersy).
  • Jeżeli objawy bardzo utrudniają ci podróż, sięgnij po sprawdzone leki na chorobę lokomocyjną. Warto jednak pamiętać, że niektóre preparaty wywołują (oczywiście nie u wszystkich) nieprzyjemne skutki uboczne, np. zaburzenia koncentracji, poty, sztywność mięśni czy bóle głowy. Jeżeli nudności towarzyszą ci w każdej podróży, z pewnością znasz lek, który działa na ciebie najlepiej.

Podsumowując, w podręcznej torbie pasażera statku powinny znaleźć się leki, imbir, elektrolity, duża ilość wody, przekąski oraz (ewentualnie) opaski uciskowe na nadgarstki.

Czytaj także: Rejs statkiem po trawie, czyli niezwykła pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim

Źródło: kubryk.pl, punt.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży