IPT - pasek artykułowy

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zapomnij o sprawdzeniu ważności paszportu. Kiedy paszport traci ważność i jak szybko wyrobić nowy dokument?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Nie możesz doczekać się nadchodzącego urlopu za granicą? Żeby wymarzony wyjazd nie zamienił się w wielkie rozczarowanie, już teraz sprawdź ważność swoich dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, kiedy paszport traci ważność i jak uzyskać nowy dokument. Zapoznaj się z tymi informacjami, zanim wyruszysz w drogę.

Spis treści

W tych sytuacjach paszport traci ważność. „Niestety wiele osób o tym zapomina”

Z okazji zbliżającego się sezonu urlopowego, pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji przypominają wszystkim wczasowiczom o sprawdzeniu uważności dokumentów przed podróżą. Jeśli planujesz wyjazd poza Unię Europejską, najważniejszym z nich jest rzecz jasna paszport. Jeśli dokument okaże się nieważny, możesz mieć spory problem.

Biuro paszportowe w Lublinie
Już teraz sprawdź, czy podczas podróży nie spotka cię przykra niespodzianka.


Lukasz Kaczanowski / Polska Press / Archiwum

– Zanim wyjedziesz na wakacje, upewnij się, że Twój paszport jest nadal ważny lub wkrótce nie straci ważności. Niestety wiele osób o tym zapomina. Pamiętaj, że gdy zmieniasz swoje dane osobowe (np. nazwisko po ślubie) – twój paszport traci ważność i musisz wyrobić nowy. Bez ważnego paszportu nie będziesz mógł wyjechać za granicę! Dlatego nie zwlekaj i sprawdź swoje dokumenty już teraz – apeluje MC.

Pamiętaj, że – oprócz standardowej utraty ważności – dokument jest nieważny także z powodu jego kradzieży lub zgubienia oraz 120 dni po zmianie danych, np. nazwiska po ślubie. Zmiana w rejestrze daty urodzenia, płci czy samego numeru PESEL oznacza natychmiastową utratę ważności dokumentu.

Rozważ wyrobienie nowego paszportu, jeśli dużo podróżujesz i masz zamiar wypoczywać w kraju, w którym strażnicy potrzebują co najmniej jednej wolnej strony, by umieścić na niej wizę (dotyczy to np. niektórych krajów arabskich).

Jak wyrobić nowy paszport? Instrukcja krok po kroku

  1. Udaj się do urzędu paszportowego w kraju lub konsulatu za granicą.
  2. Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
  3. Zabierz dowód opłaty lub opłać na miejscu, jeśli urząd oferuje taką możliwość.
  4. Zabierz zaświadczenie o konieczności noszenia okularów, jeśli jest to wymagane.

Jak wyjaśnia MC, wypełnianie wniosku nie jest konieczne – urzędnik zrobi to za ciebie na podstawie danych, które gromadzi się w rejestrach. Ty tylko potwierdzisz i podpiszesz wniosek na specjalnym urządzeniu.

Tu wyrobisz paszport tymczasowy. Udogodnienie na polskich lotniskach

Twój paszport jest nieważny i nie możesz czekać na nowy dokument? Jeśli wylatujesz na wakacje z lotniska w Warszawie, możesz udać się po paszport tymczasowy. Punkt, w których otrzymasz dokument w kilkanaście minut znajduje się w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina.

W wakacje 2024 roku kolejny punkt tego typu prawdopodobnie zostanie otwarty także na lotnisku w Gdańsku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule:

Paszport tymczasowy na lotnisku. Kolejny port lotniczy wprowadza możliwość wyrobienia dokumentu

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży