Wymiana domów na wakacje, czyli jak zaoszczędzić, nie rezygnując z wymarzonego urlopu. O czym warto pamiętać?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak zaoszczędzić pieniądze nie rezygnując z wymarzonego urlopu?
Jak zaoszczędzić pieniądze nie rezygnując z wymarzonego urlopu? Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Czy marzyliście kiedyś o podróżowaniu do różnych zakątków kraju i świata za bezcen? A może przerażają was obecne ceny wyjazdów? Jeżeli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi „tak”, być może istnieje rozwiązanie, które sprawi, że wasze samopoczucie znacznie się poprawi – to wymiana domów na wakacje. Jak zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując z wymarzonego urlopu? W poniższym artykule znajdziecie dokładny opis i praktyczne porady dotyczące rozpoczęcia przygody z tą metodą podróżowania.

Pandemia i wojna tuż za granicami naszego kraju odcisnęły spore piętno na każdej dziedzinie życia, także gospodarce turystycznej. Wakacyjne ceny usług, noclegów w hotelach czy jedzenia bardzo wzrosły, zacierając granicę pomiędzy kosztami wyjazdów krajowych i zagranicznych. Wielu z nas nie stać w tym roku na wymarzone wakacje – istnieje jednak sposób na to, by skutecznie zredukować koszty i cieszyć się urlopem za bezcen. Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzi tu nowy sposób na podróżowanie, czyli wymiana domów.

Spis treści

Co oznacza wymiana domów na wakacje?

Jak zaoszczędzić pieniądze nie rezygnując z wymarzonego urlopu?
Jak zaoszczędzić pieniądze nie rezygnując z wymarzonego urlopu? Adam Wojnar / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Wymiana domów na wakacje (ang. home swapping lub home exchange) to metoda polegająca na, jak sama nazwa wskazuje, bezpłatnej wymianie domów na określony czas. Ludzie pochodzący z różnych stron świata lub kraju udostępniają sobie nawzajem własne lokale i spędzają wakacje w nowej i ciekawej lokalizacji. Zalążka wymiany domów można doszukiwać się już w 1953 roku, kiedy to swoje początki miała „ekonomia dzielenia się”, czyli model ekonomiczny oparty m.in. na dzieleniu się czy wypożyczaniu produktów. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a od jakiegoś czasu jest coraz powszechniejsze także w Polsce.

Jak działa i od czego zacząć przygodę z home swappingiem?

Jeżeli znacie już wszystkie zalety i wady takich wymian i jesteście przekonani, że to rozwiązanie właśnie dla was, możecie z powodzeniem poszukać osób, które będą chętne do wzięcia udziału w wymianie. No właśnie… tylko gdzie je znaleźć? Poniżej wyjaśniamy, jak najprościej zacząć swoją przygodę z home swappingiem.

Zalety i wady rozwiązania „dom za dom”

Jak wszystko, wymiana domów również ma swoje wady i zalety. Nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich – dlaczego?

Zalety
Ogromną zaletą wymiany domów jest oczywiście oszczędność. Za wakacje w wymarzonej lokalizacji nie musimy już płacić fortuny za pokój hotelowy – home swapping jest darmowy. Oczywiście w zamian właściciele naszego wakacyjnego lokum spędzają czas w naszym domu, jednak takie rozwiązanie nie nadszarpuje portfela. Metodę tę pokochają z pewnością zapaleni podróżnicy, którzy nie lubią siedzieć w jednym miejscu - to wspaniała okazja, by zwiedzić świat za niewielkie pieniądze. Co ciekawe, zaoszczędzimy także na posiłkach – w końcu mieszkania lub domy posiadają kuchnię, co daje im przewagę nad pokojami hotelowymi. Dzięki korzystaniu z tego pomieszczenia będziecie w stanie przygotować pyszne posiłki z lokalnych produktów, zaoszczędzić pieniądze i poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec regionu.

Wady
Rozwiązanie „dom za dom” może wydawać się niektórym dość kontrowersyjne – w końcu wpuszczamy do swojego azylu obcych ludzi, którzy mogą nie traktować naszej przestrzeni z należytym szacunkiem. Ci, którzy czują się bardzo przywiązani do swoich rzeczy mogą dać te najcenniejsze do przechowania swoim bliskim. Zazwyczaj portale, przez które dokonuje się wymiany oferują ubezpieczenia, jednak jeżeli myśl o tym, że ktoś obcy „wdziera się” do waszej sypialni lub łazienki wprawia was w dyskomfort, lepiej zrezygnujcie z tej metody. Tym, którzy jeszcze się wahają przypominamy, że przyjezdni również oddają wam do dyspozycji swoje ukochane domy. Kolejna niewygodna kwestia to termin wymiany. Często planujemy urlop z dużym wyprzedzeniem i niekiedy ciężko jest znaleźć osoby mieszkające w interesującej nas lokalizacji, które mogłyby zamienić się dokładnie w tym terminie. To oczywiście możliwe – potrzeba tylko trochę cierpliwości i wytrwałości.

  1. Zarejestrujcie się na dedykowanej do wymian stronie (przydatne adresy znajdziecie na końcu artykułu). Często wymagane jest podanie swojego adresu i danych kontaktowych, a także wybranie planu taryfowego. Jeżeli możecie skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego, warto to zrobić i poszukać interesujących ofert nawet na kilku stronach.
  2. Stwórzcie swój profil i ogłoszenie, które zainteresuje innych użytkowników portalu. Wasz profil powinien zawierać ciekawe informacje na temat waszej rodziny, sposobu życia czy zainteresowań. Oczywiście, nie powinny być one kłamstwami! Opis ma wzbudzać (słuszne) zaufanie w oczach innych i stworzyć między wami więź. Jak powinno wyglądać samo ogłoszenie? Kluczem są dobre zdjęcia, dokładny opis pomieszczeń i okolicy – warto zawrzeć tam także informacje na temat komunikacji miejskiej (najbliższy przystanek, kursujące linie) i najciekawsze atrakcje zlokalizowane w pobliżu, np. plaża, aquapark, park, kino. Na wstępie dobrze jest określić też planowany termin i długość wymiany.

Pojemne walizki podróżne doskonałe na każdą wycieczkę!

O czym pamiętać? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę

Niektóre oferty mogą nie ukazywać faktycznego stanu danego lokum (miejsce może wyglądać zupełnie inaczej, okolica może okazać się niebezpieczna). Podczas poszukiwań zawsze kierujcie się niezależnymi opiniami użytkowników, którzy mieli okazję przebywać w oglądanym przez was miejscu. Jeżeli właściciele będą uczciwi, na pewno otrzymają wiele pozytywnych ocen – to znak, że bez obaw możecie nawiązać z nimi kontakt i wyruszać w drogę. Biorąc udział w wymianie (szczególnie po raz pierwszy), pamiętajcie też o wykupieniu ubezpieczenia. Choć nie jest obowiązkowe, uchroni was przed nieprzewidzianymi sytuacjami, o które nietrudno, kiedy nie ma się doświadczenia w house swappingu. W umowie warto także uregulować kwestie, które mogłyby generować później sporo problemów – należą do nich m.in. kwestie przekazania kluczy, sprzątania, naprawy zniszczonych przedmiotów czy opieki nad zwierzętami.

  1. Podczas wyboru kierujcie się opiniami innych użytkowników
  2. Skorzystajcie z ubezpieczenia
  3. Sporządźcie umowę, która dokładnie reguluje potencjalnie problematyczne kwestie

Popularne strony internetowe umożliwiające wakacyjną wymianę domów

Wymian można dokonywać za pomocą poniższych portali. Każdy z nich posiada własny regulamin, z którym zawsze należy się zapoznać.

Polskie portale

Portale zagraniczne

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: morizon.pl, domzadom.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży