Wyspa Zakynthos – zaplanuj wakacje na greckiej wyspie. Przewodnik po atrakcjach Zante

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
Zakynthos/Źródło: Archiwum GNTO
Zakynthos/Źródło: Archiwum GNTO
Zakynthos (znane też jako Zante) to zielona wyspa pokryta żyznymi dolinami. Jest trzecią (po Korfu oraz Kefalonii) największą wyspą Morza Jońskiego. Różnorodność jej krajobrazów objawia się również w zróżnicowanych typach plaż. Plaże piaszczyste znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy, gdzie można je odnaleźć w odosobnionych zatoczkach z ciemnoniebieskimi, spokojnymi wodami. Ich przeciwieństwem są wybrzeża pełne surowych klifów z kryjącym się poniżej ciekawym podwodny światem – tego rodzaju atrakcje czekają na odwiedzających w zachodniej część wyspy. Poznaj, jakie jeszcze atrakcje skrywa wyspa Zakynthos

Zakynthos - Kwiat Wschodu

Wenecjanie, którzy rządzili na Zakynthos od 1484 do 1797, nazywali wyspę „Fioro di Levante” (Kwiat Wschodu) za sprawą ponad 7,000 występujących tu gatunków kwiatów. Według podań, pierwszym mieszkańcem wyspy miał być heros Zakyntos, syn władającego Frygią króla Dardanosa. To właśnie on miał założyć akropol, na którego miejscu zbudowana została wenecką twierdza.

Można powiedzieć, że Zakynthos to synonim doskonałych plaż, wspaniałego życia nocnego, pięknych krajobrazów i idealnego miejsca do uprawiania sportów wodnych. Czego więcej potrzeba by wspaniale spędzić wakacje?

Błękitne Groty, Zakynthos/Źródło: Archiwum GNTO
Błękitne Groty, Zakynthos/Źródło: Archiwum GNTO

Trudna historia wyjątkowej architektury na Zakynthos

Weneckie wpływy architektoniczne zostawiły swój trwały ślad na Zakynthos pomimo szkód, jakie poniosła ta okolica w wyniku aktywności sejsmicznej. Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 1953 r. i następującym po nim pożarze, spłonęło wiele zabytkowych budynków i kościołów. W rezultacie tych dwóch katastrof przepadły niestety liczne skarby kultury które znajdowały się w tych budynkach. Miasto zostało odbudowane zgodnie z planem, w którym priorytetową rolę odegrały surowe przepisy antysejsmiczne, na szczęście jednak z dużym poszanowaniem dla dawnej architektury miasta.

Fauna i flora wyjątkowej wyspy Zakynthos

Wyspa jest również znana z przywiązywania dużej wagi do ochrony dwóch występująych tu zagrożonych gatunków zwierząt, a mianowicie żółwia morskiego Karetta (Caretta Caretta) i foki mniszki śródziemnomorskiej (Monachus Monachus).
Zakynthos słynie nie tylko z przepięknej natury, ale również z bogatego życia kulturalnego: to właśnie tu urodził się wybitny nowożytny poeta grecki Dionisios Solomos, autor poematu Hymn Do Wolności, będącego hymnem narodowym współczesnej Grecji...

Wydarzenia kulturalne na wyspie, warte uwagi

Oto niektóre z ciekawszych wydarzeń kulturalnych na wyspie:

  • Karnawał: tradycyjny obwoływacz miejski krąży po wyspie, ogłaszając program uroczystości karnawałowych. W ostatnią niedzielę karnawału odbywa się procesja Króla Karnawału. Obchody kończą się „Pogrzebem Maski”.
  • Litania i towarzyszące wydarzenia artystyczne ku czci Świętego Dionisiosa z Zakynthos mające miejsce w dniach 24 sierpnia i 17 grudnia.
  • Wielkanoc: Wielki Tydzień na Zakynthos ma swój własny charakter za sprawą miejscowych zwyczajów, a obchody koncentrują się na placach Solomosa oraz Świętego Marka. Obchody Wielkiego Tygodnia na wyspie uważane są przez gości odwiedzających wyspę za wyjątkowe i niezapomniane doświadczenie. W południe, w Wielki Piątek, tłumy wiernych biorą udział w procesji Drogi Krzyżowej przez miasto. We wczesnych godzinach rannych w Wielką Sobotę z kościoła katedralnego pw. św. Mikołaja odbywa się procesja epitafijna zgodnie z miejscowym zwyczajem, a o wschodzie słońca Biskup ogłasza Zmartwychwstanie. Na pierwsze uderzenie dzwonu biskup wypuszcza białe gołębie, a z dzwonnicy wyrzucane są gliniane naczynia na bruk. Dźwięk rozbijanych naczyń słychać wkrótce z każdego zakątka, ponieważ po chwili do biskupa dołączają mieszkańcy wyspy.

Planujesz wakacje? Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wyspa Zakynthos – zaplanuj wakacje na greckiej wyspie. Przewodnik po atrakcjach Zante - Portal i.pl

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży