MKTG IPT - pasek artykułowy

Zachwycający Egipt: 7 najbardziej niesamowitych miejsc w Egipcie, które musisz odwiedzić

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polacy kochają spędzać wakacje all inclusive w Egipcie, ale ten kraj ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko kurorty nad Morzem Czerwonym, jak Hurghada czy Sharm el-Sheikh. Eksperci wybrali 7 najbardziej niesamowitych miejsc w Egipcie. To prawdziwe cuda natury i historii, które każdy turysta powinien odwiedzić choć raz w życiu! Przekonaj się, które miejsca w Egipcie najbardziej warto zobaczyć w czasie wakacji czy urlopu.

Spis treści

Egipt to nie tylko nadmorskie kurorty! Sprawdź, które miejsca najbardziej warto odwiedzić

Egipt to jeden z krajów najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje i urlopy, praktycznie niezależnie od pory roku. Do kurortów nad Morzem Czerwonym, takich jak Hurghada czy Sharm el-Sheikh, przyciąga nas dobry stosunek jakości do ceny. Egipt stale znajduje się na podium w rankingach najtańszych kierunków na wakacje all inclusive.

Wnętrze świątyni Ramzesa II w Abu Simbel
Eksperci wybrali 7 najbardziej niesamowitych i zachwycających miejsc w Egipcie. Musisz je odwiedzić w czasie wakacji lub urlopu!

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Fabio Achilli, Flickr.com, CC BY 2.0

Jesień i zima to najlepsza pora na wakacje w Egipcie, ale gdzie się wybrać, by nie spędzać urlopu znowu w tym samym miejscu?

Egipt ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko turystyczne kurorty! Gdzie w Egipcie nie ma nudy, za to jest fascynująca historia, piękna natura i ekscytująca przygoda? Przekonaj się! Eksperci wydawnictwa Lonely Planet stworzyli listę 7 najciekawszych miejsc w Egipcie, które warto odwiedzić w czasie podróży po kraju. Możesz się do nich wybrać np. w ramach wycieczek fakultatywnych, oferowanych w kurortach nad Morzem Czerwonym.

Przekonaj się, jakie cuda skrywa Egipt!

7 cudownych zakątków Egiptu, które każdy turysta powinien zobaczyć

El Gouna

To urocze miasteczko, położone nad Morzem czerwonym, kawałek na północ od Hurghady. Co je odróżnia od popularnych kurortów wakacyjnych? El Gouna to egipskie zagłębie ekspatów i cyfrowych nomadów, którzy łączą tu pracę z wypoczynkiem w ramach workation (pracowakacji). Atmosfera jest tu niemal europejska, można spotkać ludzi (zwłaszcza młodych) z całego świata. Nie brak tu wygodnych przestrzeni biurowych, wszędzie można złapać dobre wifi. A po pracy? El Gouna oferuje wiele ciekawych tras na wycieczki piesze i safari, ma dobre plaże, liczne sklepy, butiki i restauracje, kalendarz imprez też jest napięty.

Jeśli szukasz miejsca na dłuższy pobyt w Egipcie, zarezerwuj pokój właśnie w El Gouna.

Asuan

Miasto na dalekim południu Egiptu dało nazwę słynnej Tamie Asuańskiej, wzniesionej w drugiej połowie XX w., za którą utworzył się ogromny sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Nassera.

Zanim ukończono tamę, naukowcy z całego świata (także z Polski) przeprowadzili wielką akcję ratowania zabytków starożytnej Nubii przed zalaniem. Nawet niektóre wielkie budowle pocięto na kawałki i przeniesiono wyżej, ponad planowane lustro wody Jeziora Nassera. Do dziś można oglądać dwie takie przeniesione świątynie – śliczne ptolemejskie sanktuarium Izydy na wyspie Filae oraz ogromne skalne świątynie Ramzesa II i królowej Nefertari w Abu Simbel. Oba miejsca można odwiedzić w ramach wycieczek fakultatywnych z Asuanu. Z kolei w Muzeum Narodowym w Warszawie goście mogą podziwiać malowidła i fragmenty architektury nubijskiego kościoła z Faras, uratowane przed zalaniem przez ekipę archeologów pod kierownictwem Kazimierza Michałowskiego.

W samym mieście warto zwiedzić Wioskę nubijską, czyli żywy skansen, w którym prezentowana jest kultura dawnej Nubii.
Obejrzyj krótki film dokumentalny o Kazimierzu Michałowskim:

Biała i Czarna Pustynia

Egipskie pustynie to nie sięgające po horyzont gigantyczne piaskownice. Niektóre z pustynnych obszarów kraju to prawdziwe cuda natury. Tak jest w przypadku Pustyni Białej i Czarnej.

Pustynia Biała leży ok. 500 km na południowy zachód od Kairu. Pokrywają ją formacje białego wapienia, które wyglądają, jakby na pustynię opadł śnieg!

Pustynia Czarna znajduje się w okolicy Oazy Farafra. Tutejsze złote piaski pokrywają rożnych rozmiarów fragmenty skał wulkanicznych oraz charakterystyczne czarne wzgórza. Krajobraz przypomina inną planetę!

Marsa Alam

Stosunkowo niewielu polskich turystów trafia do Marsa Alam, a szkoda. Można tu nurkować przy wyjątkowo pięknej rafie koralowej, zamieszkanej przez żółwie morskie i odwiedzanej przez delfiny. Słynna plaża Abu Dabbab to jedno z najlepszych w całym Egipcie miejsc do snorkelingu. A jeśli wolisz atrakcje naziemne, wybierz się na wycieczkę do parku narodowego Wadi el-Gemal, gdzie można podziwiać wspaniałe skalne krajobrazy i poznać lokalna kulturę beduińską.

Kair

Stolica Egiptu to wielka metropolia na skraju pustynia, pełna ciekawych atrakcji, zwłaszcza zabytków. Właśnie tu, na płaskowyżu Giza, wznoszą się słynne piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, strzeżone przez Wielgiego Sfinksa. Niedaleko piramid już niebawem ma zostać otwarte nowe Wielkie Muzeum Egipskie (GEM), w którym będzie można zobaczyć – w nowoczesnych, jasnych i klimatyzowanych przestrzeniach – najwspanialsze zabytki starożytnego Egiptu, w tym wszystkie przedmioty wydobyte z grobowca Tutanchamona.

Na miłośników zabytków czekają też inne miejsca, związane z kulturą arabskiego, muzułmańskiego Egiptu, jak np. Cytadela Kairska, meczet Muhammada Alego, meczet Tulun, czy najstarszy islamski uniwersytet Al-Azhar. Warto też wybrać się na zakupy na legendarny bazar Al-Chalil. Jego przebogaty asortyment, a także specyficzną atmosferę twórczego chaosy, opisywali podróżnicy już w XIX w.

Luksor

Luksor był religijną stolicą starożytnego Egiptu, więc nic dziwnego, że dziś aż pęka w szwach od wspaniałych zabytków. Koniecznie musisz wybrać się tu np. w ramach wycieczki fakultatywnej.

Wielkie wrażenie robi świątynia Amona-Re w Karnaku za sprawą swoich niebotycznych rozmiarów. Aleja Sfinksów prowadzi od niej do świątyni w Luksorze, gdzie odbywały się królewskie jubileusze.

Na drugim, zachodnim brzegu Nilu, wznoszą się świątynie kultu grobowego faraonów (świątynia Hatszepsut, niezwykłej kobiety, która sprawowała władzę jako król, została odrestaurowana przez polskich archeologów). Wśród malowniczych skalnych ścian kryją się też niesamowite Doliny Królów i Królowych, gdzie można zwiedzać grobowce faraonów i ich głównych małżonek z okresu Nowego Państwa, a także wioskę robotników, którzy zajmowali się wykuwaniem tych wspaniałych grobowców.

Oaza Siwa

Jeśli masz ochotę na niezwykłą wycieczkę na same rubieże Egiptu, wybierz się do Oazy Siwa. W starożytności wznosiła się tu świątynia boga Amona, w której sam Aleksander Wielki miał doznać jakichś mistycznych przeżyć (zapewne pomógł w tym fakt, że egipscy kapłani solennie zapewniali najeźdźcę, iż jest synem boga).

Dziś w Oazie Siwa czeka na turystów sporo innych atrakcji, jak gorące źródła, słone jeziorka, zabytkowa forteca Shali i piękne zachody słońca. Oaza jest też bazą wypadową na Wielkie Morze Piasku – trzeci największy na świecie obszar wydm, o powierzchni ok. 72 tys. km kwadratowych (to jedna czwarta obszaru Polski!).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży