Spis treści
Zaćmienie księżyca 2024 - kiedy i jak je oglądać?
Już w nocy z wtorku na środę 17/18 września będziemy mogli zobaczyć pierwsze i jedyne w 2024 r. częściowe zaćmienie księżyca!
Niestety, w cieniu zniknie tylko ok. 8-9 proc. widocznej strony księżyca, a samo zjawisko trzeba będzie obserwować o nieludzkiej godzinie 4:44 nad ranem. Ponieważ 18 września to środa, raczej niewielu śmiałków zarwie całą noc, by zobaczyć częściowe zaćmienie.
Jeśli jednak kochasz obserwować nietypowe zjawiska na nocnym niebie, poniżej podaję wszystkie szczegóły dotyczące zbliżającego się zaćmienia księżyca.
W przeciwieństwie do zaćmień słońca, zaćmienia księżyca można obserwować całkowicie bezpiecznie nawet gołym okiem. Oczywiści dla lepszej widoczności należy posłużyć się lornetką lub teleskopem.
Aktualne zaćmienie księżyca będzie widoczne w nocy z wtorku na środę 17/18 września. Zjawisko będzie zachodzić między godziną 2:41 a 6:47, a najlepiej widoczne będzie między godz. 4:00 a 5:00.
Przebieg zaćmienia możesz śledzić na żywo dzięki relacji na profilu Facebook „Z głową w Gwiazdach”.
Zaćmienie to nie wszystko, co szykuje dla nas księżyc tej nocy. Będziemy mogli obserwować superpełnię Kukurydzianego Księżyca.
Czym jest Kukurydziany Księżyc?
W nocy 18 września 2024 księżyc będzie nie tylko częściowo zaćmiony, ale też w pełni, a nawet w superpełni.
Wrześniowa pełnia księżyca nazywana bywa Kukurydzianym Księżycem albo Księżycem Żniwiarzy lub Plonów. Wiąże się to oczywiście z naturalnym kalendarzem rolniczym i zakończeniem żniw, które wypada jeszcze w sierpniu lub już we wrześniu. Astrolodzy lubią łączyć wrześniową pełnię ze zjawiskiem równonocy i twierdzą często, że Kukurydziany Księżyc oznacza nadejście czasu zmian i transformacji, tak jak równonoc oznacza zmianę pór roku.
Pełnia księżyca wypadnie w nocy 18 września 2024 i nie będzie to zwykły Kukurydziany Księżyc, lecz superpełnia. Co to oznacza? To, że księżyc będzie nie tylko w pełni, ale także w tym punkcie swojej orbity, który znajduje się najbliżej Ziemi. Nasz satelita w czasie zaćmienia będzie więc wyglądał wyjątkowo okazale.
Zorze nad Polską we wrześniu 2024
Występowanie zórz polarnych wiąże się ściśle z aktywnością słońca. Dobrze się składa – akurat nasza dzienna gwiazda znajduje się w aktywnej fazie swojego cyklu, o czym świadczy obfitość zórz polarnych, jakie można było obserwować nad Europą nawet latem 2024.
W Polsce zorze polarne pojawią się dość rzadko. Największa szansa na ich zobaczenie na nocnym niebie przypada w okresach równonocy wiosennej i jesiennej. Równonoc jesienna 2024 wypada w niedzielę 22 września. Będzie to jednocześnie pierwszy dzień jesieni astronomicznej. Samo zjawisko zrównania dnia z nocą nastąpi dokładnie o godz. 14:43, a więc noc z niedzieli na poniedziałek będzie już minimalnie dłuższa od dnia.
Gdzie obserwować zorze polarne w Polsce? Najlepiej przebywać na północy kraju, zwłaszcza na wybrzeżu Bałtyku, i patrzeć na północną stronę nieba.
Zdarzało się jednak, że zorze polarne były widoczne także w innych częściach Polski, nawet w Bieszczadach na dalekim południu. Widoczność zawsze zależy od aktywności słońca.
Kiedy będzie widać zorzę polarną nad Polską?
Czy da się przewidzieć, kiedy dokładnie pojawią się zorze polarne? Nie do końca – te spektakularne zjawiska mają subtelną naturę i nawet współczesna technologia nie daje pewnej prognozy tzw. pogody kosmicznej. Są jednak w Internecie darmowe narzędzia, które mogą ci pomóc przewidzieć, kiedy na niebie pojawią się zorze polarne.
Amerykańska agencja National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) prognozuje pogodę kosmiczną z wyprzedzeniem 30 minut. Na ich oficjalnej stronie internetowej możesz sprawdzić, czy nad półkulą północną Ziemi zorze polarne mogą być widoczne. Naciśnij guzik pod okienkiem z lewej strony, by zobaczyć obraz na żywo owalnych pól magnetycznych. Kiedy owal stanie się czerwony, oznacza to dużą aktywność zorzową i dużą szansę na wystąpienie zorzy polarnej. Owal jednocześnie pokazuje zasięg widoczności zórz.
Możesz też skorzystać np. ze strony Instytutu Geologicznego Stanu Alaska. Ich prognoza kosmiczna obejmuje wiele dni do przodu, a przewidywania wykonywane są dla wszystkich kontynentów. Z kalendarza tej instytucji wynika, że zorze nad Europą mogą pojawić się ok. 26 i 27 września 2024 (czwartek i piątek).
Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zobaczyć na nocnym niebie we wrześniu 2024?
Inne ciekawe zjawiska na nocnym niebie we wrześniu 2024
Pasjonaci astronomii i obserwacji gwiazd i planet mogą liczyć na jeszcze kilka ciekawych zjawisk we wrześniu:
- 21 września nastąpi opozycja Neptuna, szukaj go na tle konstelacji Ryb
- 22 września – jesienna równonoc
Gdzie najlepiej obserwować nocne niebo?
O ile zorze polarne generalnie są najlepiej widoczne w północnej części Polski, o tyle gwiazdy, planety, superpełnie i zaćmienia można obserwować także z innych miejsc. Idealne miejsce do obserwacji nocnego nieba powinno być:
- Położone wysoko, najlepiej w górach
- Oddalone od dużych miast, których światła utrudniają obserwację zjawisk astronomicznych
- Położne w taki sposób, by można było obserwować horyzont, zwłaszcza wschodni i zachodni
W Polsce jest kilka miejsc, gdzie nocne niebo jest prawnie chronione i nie można zanieczyszczać go sztucznym światłem. Zalicza się do nich np. Izerski Park Ciemnego Nieba, a także Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach.
Zobacz też darmową internetową mapę, pokazującą poziom zanieczyszczenia świetlnego w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: urania.edu.pl, Polski Astrobloger, Space.com, NOAA, IG Alaska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?