Zakopane. Tatrzański Park Narodowy robi kolejny krok w sprawie narciarskiej reaktywacji Nosala

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tatrzański Park Narodowy robi kolejny krok, by wybudować na Nosalu nowy wyciąg narciarski i trasy zjazdowe. Ogłosił wstępne konsultacje ws. nowej inwestycji. Narciarze mają wrócić na tę górę w sezonie 2023/2024.

Narciarska reaktywacja Nosala zakłada, że to właśnie TPN będzie odpowiedzialny za zbudowanie nowego wyciągu krzesełkowego, tras zjazdowych i całej infrastruktury technicznej potrzebnej do funkcjonowania nowoczesnej stacji narciarskiej. Głównym celem tej inwestycji jest stworzenie ośrodka szkoleniowego dla polskich alpejczyków. Jednak amatorzy również będą mogli tam szusować.

Nosal to góra, po której narciarze szusowali od lat. Trasa „K”, to jednak z najtrudniejszych tras narciarskich w Polsce, na której w 1974 r. rozegrano zawody Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim. Przed wielu laty utraciła homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Od 2012 roku legendarny stok jest nieczynny.

W lutym 2022 roku TPN poinformował, że to on będzie inwestorem, który ma zająć się narciarską rewitalizacją Nosala. To efekt skomplikowanej sytuacji własnościowej na tej górze. Dół położony poza granicami TPN, jest własnością prywatną, górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z kolei kolej krzesełkowa wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku jest własnością Centralnego Ośrodka Sportu. Z uwagi na fakt, że stok w większości leży w granicach parku, zgodę na budowę nowego wyciągu i wytyczenie trasy musiała wydać rada naukowa TPN. Zgoda jest, jednak z zastrzeżeniem, że TPN ma mieć pełną kontrolę nad budową i eksploatacją kolei, a sama trasa ma służyć w pierwszej kolejności rozwojowi polskiego sportu.

TPN zlecił już uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Wniosek w tej sprawie został złożony w urzędzie miasta w Zakopanem. Park spodziewa się, że uzyska ją w listopadzie.

Teraz TPN ogłosił tzw. wstępne konsultacje rynkowe. Dzięki nim chce uzyskać informacje techniczne – m.in. jakie wymiary powinny mieć wykopy pod podpory wyciągu, pod dolną, górną i pośrednią stację kolei, jak duży powinien być zbiornik na wodę do sztucznego naśnieżania trasy, jaki hałas będą emitowały armaty śnieżne, czy inne urządzenia do naśnieżania, gdzie najlepiej rozmieścić system sztucznego śnieżenia, a także jakie może być zapotrzebowanie na energię elektryczną planowanej stacji narciarskiej.

Za kilka tygodni TPN planuje ogłosić przetarg na firmę, która zajmie się projektem i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Tego dokumentu TPN spodziewa się na początku przyszłego roku. Jeśli ten plan uda się uda zrealizować, wówczas przez cały 2023 roku na Nosalu prowadzone będą prace budowlane – tak by nowy wyciąg i trasa zajazdowa mogła przyjąć pierwszych narciarzy w sezonie zimowym 2023/2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży