Zaległy urlop. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, do kiedy trzeba go wykorzystać, czy niewykorzystane dni mogą przepaść?

Emil Hoff
Emil Hoff
Poradnik urlopowicza pomoże Wam się zorientować, ile dni urlopu Wam przysługuje i do kiedy możecie wykorzystać zaległy urlop.
Poradnik urlopowicza pomoże Wam się zorientować, ile dni urlopu Wam przysługuje i do kiedy możecie wykorzystać zaległy urlop. Marzena Bugała, Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Na urlop niby wszyscy czekamy z utęsknieniem, chętnie marzymy o wypoczynku i egzotycznych wyjazdach, z radością witamy wiosnę i sprawdzamy pogodę na lato, ale gdy przychodzi co do czego – nawał pracy zmusza nas czasem do porzucenia planów wypoczynkowych. Przysługuje nam jednak urlop zaległy. Co to takiego, jak się nalicza, do kiedy trzeba go wykorzystać i czy można go wymienić na ekwiwalent pieniężny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku urlopowicza.

Spis treści

Zaległy urlop. Odpoczynek nie przepada

Co zrobić, jeśli nie wykorzystaliśmy w danym roku całego przysługującego nam urlopu? Czy musimy się pogodzić ze stratą i ze smutkiem wyczekiwać na kolejny rok z kolejną pulą dni wolnych?

Na szczęście nie – możemy, a nawet musimy wziąć zaległy urlop wypoczynkowy w kolejnym roku. Tłumaczymy, jak to działa.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w danym roku?

Zaległy urlop powstaje wtedy, gdy nie wykorzystamy wszystkich dni urlopu wypoczynkowego, które przysługują nam w danym roku kalendarzowym. Ale ile właściwie przysługuje nam dni urlopu?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może wykorzystać 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. O długości przysługującego urlopu decyduje staż pracy.

Pracownikom ze stażem poniżej 10 lat przysługuje rocznie 20 dni urlopu (w pierwszym roku naliczane są w wymiarze 1 i 2/3 dnia po każdym miesiącu, także że w ciągu 12 miesięcy zbiera się 20 dni). Pracownicy ze stażem powyżej 10 lat mogą odpoczywać przez 26 dni.

Do stażu pracy liczą się wszystkie okresy zatrudnienia, także za granicą. Do potwierdzania okresu zatrudnienia służą świadectwa pracy, wydawane przez pracodawców.

Wykształcenie a długość urlopu wypoczynkowego

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, ale staż pracy to nie tylko okresy zatrudnienia, poświadczone przez pracodawców. Do stażu pracy wlicza się także wykształcenie.

Ukończenie (zdobycie dyplomu) różnych rodzajów szkół dodaje różną ilość lat do stażu pracy:

  • Zasadnicza szkoła zawodowa – do 3 lat
  • Średnia szkołą zawodowa - do 5 lat
  • Średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata
  • Szkoła policealne – 6 lat
  • Szkoła wyższa – 8 lat

Urlop na niepełnym etacie

Urlop wypoczynkowy nalicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Na pełnym etacie nalicza się 20 (lub 26) dni w roku, ale na ½ etatu naliczy się już tylko 10 (lub 13) itd.

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop?

Jeśli nie wykorzystamy wszystkich przysługujących nam dni, przechodzą one na kolejny rok – to właśnie zaległy urlop.
Wykorzystanie zaległego urlopu jest prawem pracownika, opisanym w Kodeksie Pracy (KP). Pracodawca zobowiązany jest przepisami KP do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu do 30 września następnego roku.

Rozpoczęcie zaległego urlopu w ostatnim terminie – 30 września – też jest możliwe i nie narusza przepisów.

Zaległy urlop to prawo i obowiązek

Wykorzystanie zaległych dni urlopu leży w interesie nie tylko pracownika, który potrzebuje odpoczynku, żeby wydajnie pracować, ale także pracodawcy, któremu zaniedbanie obowiązku udzielenia urlopu grozi mandatem od Państwowej Inspekcji Pracy w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Żeby ratować się przed karą PIP, pracodawca może wysłać pracownika na urlop przymusowy. Trzeba jednak pamiętać, że kara stosowana jest tylko wtedy, gdy nieudzielenie urlopu z winy pracodawcy. Jeśli zadecydowały inne okoliczności, np. długa choroba pracownika, mandat od PIP nie grozi pracodawcy.

Jeśli pracownik z jakichś przyczyn nie wykorzysta ani zaległego urlopu, ani nie zostanie wysłany na urlop przymusowy, może nadal domagać się realizacji zaległego urlopu. Roszczenia pracownicze wygasają po upływie trzech lat.

Czy można wymienić zaległy urlop na pieniądze?

Nie można zrzec się zaległych dni urlopu i wymienić ich na pieniądze. Jeśli pracownik zwleka zbyt długo z wykorzystaniem zaległego urlopu wypoczynkowego, pracodawca może wysłać go na urlop przymusowy.

Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop możliwa jest tylko w przypadku, gdy umowa o pracę zostaje rozwiązania lub wygasa.

Czy urlop na żądanie też liczy się jako zaległy?

Pracownikowi każdego roku przysługują cztery dni urlopu na żądanie. W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok, nie można wziąć „zaległego urlopu na żądanie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży