Spis treści
Zamki i pałace województwa dolnośląskiego
Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju - różnorodna przyroda, wiekowe zabudowania i liczne atrakcje sprawiają, że region ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z kraju i świata. Jednymi z najważniejszych punktów na mapie woj. dolnośląskiego są wzniesione tam zamki i pałace o bogatej historii. Z tego powodu utworzono tam Europejski Szlak Zamków i Pałaców. Słynne budowle znajdują się na liście?
- Zamek Czocha
- Zamek Chojnik
- Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
- Pałac Wojanów
Oczywiście, to tylko niewielka część tamtejszych obiektów tego typu. Wśród wyremontowanych i pięknych zamków kryją się także te, których uroda ma nieco inny charakter. Są zniszczone, kryją w sobie za to duszę i opowieści, które aż proszą się o ich poznanie - jedną z takich budowli - a raczej jej pozostałościami - są ruiny zamku w Owieśnie.
Dzieje wyjątkowego zamku - w kraju próżno szukać podobnego
Zamek w Owieśnie powstał w latach 1385–1417. Podobno został wzniesiony na pozostałościach grodu obronnego należącego wcześniej do templariuszy, choć do dziś jest to kwestia sporna. Obiekt wzniesiono na polecenie starosty księstwa jaworsko-świdnickiego, Siegmunda von Pogrella - tereny Owiesna należały do jego rodziny już ok. XVIII wieku. W pierwszej połowie XVI wieku zamek przechodził z rąk do rąk - najpierw należał do rodu von Bock i Nimptschów, by wreszcie trafić do rodu von Heyde. Na skutek zawarcia małżeństwa przez Zofię von Heydę i Fryderyka von Seydlitza zamek stał się własnością rodziny pana młodego - taki stan rzeczy utrzymywał się do 1945 roku. W XVIII wieku budynek przeszedł gruntowną przebudowę - zmieniono go w barokowy pałac z wieżą o ośmiobocznej nadbudówce, a same mury podwyższono.
Najbardziej znamienitymi właścicielami zespołu zamkowego byli bez wątpienia Adolf i Agnes von Seidlitzowie. On - kapitan pruskiej armii, ceniony arystokrata o szerokiej wiedzy, ona - bliska znajoma księżnej pruskiej Cecylii z Meklemburgii-Schwerinu. Ich syn, Friedrich, był właścicielem zamku w Owieśnie aż do 1945 roku. Zamek przetrwał wojnę nienaruszony nawet wtedy, gdy w budynku urzędowała Armia Czerwona. Po opuszczeniu budynku przez radzieckie siły okazało się, że największą szkodę wyrządzili mu złodzieje i… okoliczni mieszkańcy. Ich działania od lat 50. ubiegłego wieku stopniowo doprowadziły zamek do ruiny. Dopiero w latach 90. tereny zespołu zamkowego kupił pewien prawnik z Legnicy, finalnie jednak obiekt trafił do gminy Dzierżoniów.
Zabierz energię ze sobą
kup teraz

Power bank VIVID 4000mAh czerwony - czerwony
Power bank VIVID 4000mAh czerwony - czerwony
kup teraz

Przenośna ładowarka do telefonu - Powerbank AMiO 5200mAh
Przenośna ładowarka do telefonu - Powerbank AMiO 5…
kup teraz

Power bank FOREVER TB-100M, 10000 mAh, czarny
Power bank FOREVER TB-100M, 10000 mAh, czarny
kup teraz

Plecak antykradzieżowy sportowy Alogy na laptopa z portem USB...
Plecak antykradzieżowy sportowy Alogy na laptopa z…
kup teraz

Bransoleta Alogy Stainless Steel do Xiaomi Mi Band 5 Czarna
Bransoleta Alogy Stainless Steel do Xiaomi Mi Band…
kup teraz

Ładowarka sieciowa USA indukcyjna Qi Baseus 2w1 3xUSB 3.5A 25W Czarna
Ładowarka sieciowa USA indukcyjna Qi Baseus 2w1 3x…
kup teraz

Power Bank PowerNeed 12000mAh z panelem solarnym
Power Bank PowerNeed 12000mAh z panelem solarnym
kup teraz

Folia ochronna x3 3mk Watch Protection do Apple Watch SE 44mm
Folia ochronna x3 3mk Watch Protection do Apple Wa…
kup teraz

Power bank XIAOMI Redmi, 20000 mAh, czarny
Power bank XIAOMI Redmi, 20000 mAh, czarny
kup teraz

Powerbank FRESH 'N REBEL USB-C, 6000 mAh
Powerbank FRESH 'N REBEL USB-C, 6000 mAh
kup teraz

Power Bank solarny FOREVER STB-200 5000 mAh, żółty
Power Bank solarny FOREVER STB-200 5000 mAh, żółty
kup teraz

Power bank VIVID 4000mAh błękitny - niebieski
Power bank VIVID 4000mAh błękitny - niebieski
Dlaczego ruiny są tak wyjątkowe? Sekret tkwi w niespotykanym kształcie zamku, który wzniesiono na planie koła. To jedyny w Polsce zamek o takiej formie - można pokusić się nawet o twierdzenie, że jeden z niewielu w całej Europie.
Zamek w Owieśnie - jak dojechać? Wskazówki, mapa
Ruiny zamku mieszczą się w woj. dolnośląskim, ok. 10 kilometrów od Dzierżoniowa. Mury znajdują się nieopodal kościoła w Owieśnie - mijając świątynię i pierwsze skrzyżowanie, na następnym należy kierować się w prawo. Zapomniane ruiny należą do fundacji „Zamek Chudów”, która stara się przywrócić im dawną świetność.
Tatarzy, pies i kawałek mięsa, czyli zamkowa legenda
Wśród mieszkańców Owieśna popularna była legenda o Tatarach, którzy wracając z bitwy pod Legnicą postanowili oblężyć tamtejszą warownię (wtedy był to gródek lub pierwotny zamek) - w jej murach ukrywali się przestraszeni miejscowi. Po ponad dwóch tygodniach zaczęło brakować jedzenia. Członkowie społeczności postanowili wspaniałomyślnie oddać ostatnią kromkę chleba i kawałek mięsa rannemu towarzyszowi, smakołyk porwał pies. Czworonóg wybiegł z zamku, a zdziwieni Tatarzy zrezygnowali z dalszego oblężenia myśląc, że skoro psa karmi się takim pożywieniem, prawdopodobnie jedzenia w środku nie brakuje. Wdzięczni mieszkańcy podobno postawili futrzakowi nawet pomnik.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?