Zamek w Niemodlinie to budowla, która bardzo szybko odzyskuje swój dawny blask. Warto go odwiedzić [ZDJĘCIA]

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Zamek Książęcy w Niemodlinie liczy ponad 700. Obecnie można go zwiedzać, lecz dla turystów zamknięto teraz park zamkowy. To z powodu mieszkających tam danieli. Zobaczcie zamek, który jeszcze 10 lat temu chylił się ku upadkowi, a potem w krótkim czasie stał się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Obecnie największą atrakcją zamku są bardzo starannie odrestaurowane podziemia. Można tam zobaczyć średniowieczną izbę tortur, wystawę ikon, zbrojownię, grobowce Praschmów, małą pracownię alchemiczną, imitację winiarni oraz tunele, którymi przemieszczała się zamkowa służba. Spore wrażenie robi też zamkowa kaplica i sam dziedziniec zamku.

Drugą wielką atrakcją jest bliskość mieszkających w zamkowym parku danieli. Co ciekawe do połowy listopada obowiązuje zakaz zbliżania się do tych zwierząt. Daniele są bowiem w okresie godowym i od czasu do czasu urządzają małe "bójki" między sobą. Z tego powodu park zamkowy zamknięty jest do odwołania.

Zamek warto jednak zwiedzić. Wycieczki z przewodnikiem organizowane są od wtorku do niedzieli. W tygodniu wejścia są o godzinie 13:00, 14:00 i 15:00. W soboty i niedziele zamek można zwiedzać w godzinach: godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.

Niemodliński zamek wzniesiony został w XIV wieku przez rodzinę książęcą Bolesława I, na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii.

Budowla ma bardzo burzliwą historię. W 1428 roku zamek został zniszczony przez husytów, w 1552 - przez pożar, w 1643 ucierpiał w czasie wojny trzydziestoletniej.

Był w rękach hrabiego von Logau, rodziny Pücklerów, a następnie Promnitzów, które odbudowały go na przełomie XVI i XVII wieku. Czteroskrzydłowa budowla otaczała prostokątny dziedziniec otoczony arkadami, podobnie jak w pałacach w Brzegu czy Prószkowie.

"Po roku 1787, z inicjatywy nowego właściciela, hrabiego Jana II Nepomuka von Praschma, w zamku zmieniono wystrój wnętrz, dokonano licznych przeróbek na poszczególnych kondygnacjach. Prace z wieku XIX doprowadziły m.in. do zamurowania arkad pierwotnych krużganków i przebudowę kaplicy" - czytamy w Wikipedii.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący. W roku 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor.

W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film "Jasminum". Filmowcy przekształcili wówczas zamek w klasztor. Po ich wizycie pozostała tam szczególna pamiątka. To malowidła ozdabiające trzy pary drzwi na dziedzińcu.

Do 2015 roku zamek losy zamku były bardzo niepewne. Wówczas jednak trafił on w ręce nowego właściciela, spółki Centrum z Łodzi, która przywraca mu dawną świetność. Portret nowych właścicieli można zobaczyć w zamkowej kaplicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Niemodlinie to budowla, która bardzo szybko odzyskuje swój dawny blask. Warto go odwiedzić [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży