Zamek w Reszlu ma imponującą historię. Był kilkukrotnie zdobywany i oblegany przez wojska polskie i krzyżackie. Co mieści się w nim teraz?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 pl Wikipedia.org / Mkos / CC BY-SA 3.0 pl
Udostępnij:
Zamek w Reszlu ma historię, która zaskakuje, a jego historia sięga aż 1350 roku. To miejsce, które powinni zobaczyć nie tylko wielbiciele historii, ale też turyści przemierzający tereny Warmii i Mazur. Co działo się z zamkiem od momentu jego powstania? Jaką funkcję pełni obecnie? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Spis treści

Historia zamku w Reszlu

Zamek w Reszlu ma długą historię - jego budowę rozpoczęto już w 1350 roku. Budowlę kilkukrotnie oblegały wojska krzyżackie i polskie. Wcześniej na terenach tych znajdował się gródek, a okolice miasta zamieszkiwały pruskie plemiona Bartów. Zbudowano tam strażnicę, którą spalono podczas powstania pruskiego w 1260 roku. Po stłumieniu powstania, obok gródka odbudowanego przez Krzyżaków, rozwinęła się osada, którą trzeba było zabezpieczyć. Prace budowlane prowadzono etapami z powodu ogromnego nakładu pracy i kosztów, z którymi wiązała się budowa tak okazałej budowli. Na początku wzniesiono część murów obronnych, następnie obwód warowni z niską wieżą. Ok. roku 1400 rozpoczęto budowę skrzydła południowego i zachodniego oraz murowanych krużganków. Nadbudowano także wieżę powstałą we wcześniejszych etapach.

Inicjatorem wzniesienia zamku był prawdopodobnie biskup Jan I z Miśni. Podobnie jak konstrukcje w Lidzbarku Warmińskim, Jezioranach czy Braniewie, należał do tzw. zamków biskupich. Podczas wojny trzynastoletniej zamek przeszedł w ręce Krzyżaków. na W 1472 roku zamek był bezskutecznie oblegany przez warmińskiego biskupa Mikołaja Tungena. W czasach wojny polsko-krzyżackiej zamek oddano bez walki wojskom polskim. Pod koniec XVI wieku zamek został przekształcony w rezydencję, a inicjatorem przedsięwzięcia był kardynał Andrzej Batory - bratanek króla Stefana Batorego. W XIX wieku mieściło się się tam więzienie. Po II wojnie światowej budowlę gruntownie odrestaurowano, a dziś mieści się w niej oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, restauracja, hotel i galeria.

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Laima Gūtmane / CC BY-SA 3.0

Architektura reszelskiego zamku

Zamek w Reszlu to czworoboczny obiekt w wymiarach 43x45 metrów. Wzniesiono tam skrzydło wschodnie z pomieszczeniami mieszkalnymi i kaplicą, południowe z apartamentami biskupa i pomieszczeniem komornika, zachodnie z bramą wjazdową (wieżą bramną) oraz pomieszczeniami administracyjnymi i mieszkalnymi, które znajdowały się również w skrzydle północnym. Najwyższe kondygnacje skrzydeł wschodniego i południowego pełniły także funkcje magazynowe i obronne. Cylindryczna wieża usytuowana w narożu północno-zachodnim była kilkukrotnie podwyższana - ostatecznie osiągnęła aż osiem kondygnacji!

CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 plWikipedia.org / Krystian Cieślik / CC BY-SA 3.0 pl

Zamek w Reszlu. Informacje dla zwiedzających

Obecnie na terenie zamku znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur - galerię „Zamek”, w której często organizowane są wystawy i spotykają się artyści. Ci, którzy chcieliby zobaczyć, jak to jest mieszkać w takim obiekcie również będą zadowoleni - pozostałą część również zagospodarowano - mieszczą się tam hotel i restauracja.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

miejsce #3

4F

4F Kurtka Damska H4Z21Kudp003 Ciemny Granat

225,99 zł140,00 zł-38%
miejsce #4

adidas

Adidas Terrex Ax2r K

269,99 zł195,00 zł-28%
miejsce #5

Hi-Tec

Hi Tec Rango 54376 Blk Red

198,00 zł148,99 zł-25%
miejsce #6

adidas

Buty trekkingowe Adidas TERREX SWIFT SOLO (FX9324) - ...

396,90 zł339,00 zł-15%
miejsce #7

adidas

Adidas Terrex Agravic Tr G Ef6868

349,99 zł298,99 zł-15%
Materiały promocyjne partnera

Lokalizacja
Zamek zlokalizowany jest przy ul. Podzamcze 3 w Reszlu.

Oddział Muzeum Warmii i Mazur
Galeria „Zamek” w Reszlu to oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W okresie od 1 maja do 30 września muzeum otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00. Od 1 października do 30 kwietnia godziny otwarcia ulegają przesunięciu i galerię można podziwiać w godzinach 9:00-16:00.

Bilety

  • Bilet normalny - 6 zł
  • Bilet ulgowy - 4 zł
  • Bilety rodzinne (rodzice lub prawni opiekunowie + dzieci do lat 18):
    Bilet rodzinny (2+1, 1+2) - 13 zł
    Bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) - 16 zł

Nocleg w zamku
Na terenie zamku znajduje się hotel, w którym ceny noclegu to ok. 350 zł w pokoju dwuosobowym. Restauracja hotelowa serwuje gościom potrawy kuchni regionalnej.

Źródło. zabytek.pl, booking.com, Muzeum Warmii i Mazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie