Spis treści
Historia zamku w Reszlu
Zamek w Reszlu ma długą historię - jego budowę rozpoczęto już w 1350 roku. Budowlę kilkukrotnie oblegały wojska krzyżackie i polskie. Wcześniej na terenach tych znajdował się gródek, a okolice miasta zamieszkiwały pruskie plemiona Bartów. Zbudowano tam strażnicę, którą spalono podczas powstania pruskiego w 1260 roku. Po stłumieniu powstania, obok gródka odbudowanego przez Krzyżaków, rozwinęła się osada, którą trzeba było zabezpieczyć. Prace budowlane prowadzono etapami z powodu ogromnego nakładu pracy i kosztów, z którymi wiązała się budowa tak okazałej budowli. Na początku wzniesiono część murów obronnych, następnie obwód warowni z niską wieżą. Ok. roku 1400 rozpoczęto budowę skrzydła południowego i zachodniego oraz murowanych krużganków. Nadbudowano także wieżę powstałą we wcześniejszych etapach.
Inicjatorem wzniesienia zamku był prawdopodobnie biskup Jan I z Miśni. Podobnie jak konstrukcje w Lidzbarku Warmińskim, Jezioranach czy Braniewie, należał do tzw. zamków biskupich. Podczas wojny trzynastoletniej zamek przeszedł w ręce Krzyżaków. na W 1472 roku zamek był bezskutecznie oblegany przez warmińskiego biskupa Mikołaja Tungena. W czasach wojny polsko-krzyżackiej zamek oddano bez walki wojskom polskim. Pod koniec XVI wieku zamek został przekształcony w rezydencję, a inicjatorem przedsięwzięcia był kardynał Andrzej Batory - bratanek króla Stefana Batorego. W XIX wieku mieściło się się tam więzienie. Po II wojnie światowej budowlę gruntownie odrestaurowano, a dziś mieści się w niej oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, restauracja, hotel i galeria.

Architektura reszelskiego zamku
Zamek w Reszlu to czworoboczny obiekt w wymiarach 43x45 metrów. Wzniesiono tam skrzydło wschodnie z pomieszczeniami mieszkalnymi i kaplicą, południowe z apartamentami biskupa i pomieszczeniem komornika, zachodnie z bramą wjazdową (wieżą bramną) oraz pomieszczeniami administracyjnymi i mieszkalnymi, które znajdowały się również w skrzydle północnym. Najwyższe kondygnacje skrzydeł wschodniego i południowego pełniły także funkcje magazynowe i obronne. Cylindryczna wieża usytuowana w narożu północno-zachodnim była kilkukrotnie podwyższana - ostatecznie osiągnęła aż osiem kondygnacji!

Zamek w Reszlu. Informacje dla zwiedzających
Obecnie na terenie zamku znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur - galerię „Zamek”, w której często organizowane są wystawy i spotykają się artyści. Ci, którzy chcieliby zobaczyć, jak to jest mieszkać w takim obiekcie również będą zadowoleni - pozostałą część również zagospodarowano - mieszczą się tam hotel i restauracja.
Odpowiednie ubrania na wycieczkę!
Lokalizacja
Zamek zlokalizowany jest przy ul. Podzamcze 3 w Reszlu.
Oddział Muzeum Warmii i Mazur
Galeria „Zamek” w Reszlu to oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W okresie od 1 maja do 30 września muzeum otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00. Od 1 października do 30 kwietnia godziny otwarcia ulegają przesunięciu i galerię można podziwiać w godzinach 9:00-16:00.
Bilety
- Bilet normalny - 6 zł
- Bilet ulgowy - 4 zł
- Bilety rodzinne (rodzice lub prawni opiekunowie + dzieci do lat 18):
Bilet rodzinny (2+1, 1+2) - 13 zł
Bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) - 16 zł
Nocleg w zamku
Na terenie zamku znajduje się hotel, w którym ceny noclegu to ok. 350 zł w pokoju dwuosobowym. Restauracja hotelowa serwuje gościom potrawy kuchni regionalnej.
Źródło. zabytek.pl, booking.com, Muzeum Warmii i Mazur
- Włos się jeży na karku. W tych polskich zamkach straszy! Poznaj przerażające legendy
- Średniowieczne zamki krzyżackie na Kujawach i Pomorzu. To duża atrakcja [zdjęcia]
- Internauci wybrali najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce. Sprawdź TOP 5
- Zamki książąt mazowieckich: wspaniałe relikwie przeszłosci Mazowsza
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?