Zamek w Rytrze w jesiennej scenerii. Zachwycające krajobrazy z ruin nad Popradem widziane z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Ruiny zamku w Rytrze widziane z lotu ptaka
Ruiny zamku w Rytrze widziane z lotu ptaka Adam Olszowski Fotografia
Rytro to chyba najpiękniej położona gmina w Dolinie Popradu. Zachwyca krajobrazami, szczególnie pięknie jest jesienią. Rytro jest znane w Małopolsce z ruin zamku. Zamek niegdyś pełnił rolę strażnicy na węgierskim szlaku. Kilka lat temu został częściowo odbudowany i jest idealnym miejscem na rodzinne wycieczki. A tak wygląda Dolina Popradu jesienią na zdjęciach wykonanych dronem.

Piękne widoki z zamku w Rytrze

Ruiny średniowiecznego zamku w Rytrze to propozycja dla osób poszukujących pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Budowla powstała na przełomie XIII/XIV wieku i znajduję się na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m. Mieści się niespełna dwa kilometry od drogi krajowej nr 87 na trasie między Nowym Sączem, a Piwniczną Zdrój.

Ruiny zamku to największa atrakcja turystyczna najmniejszej gminy na Sądecczyźnie. Dzięki unijnej dotacji zamek w Rytrze zyskał drugie życie. Za 2 miliony złotych udało się na przełomie 2018 i 2019 r. zrobić z ruiny atrakcję. Podniesiono mury i odbudowano zamkową wieżę. Ostróże zostało zadaszone stropem, co w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych pamiątek. Po zamkowych murach wiedzie też ścieżka widokowa, z której można podziwiać przełom Dunajca i pobliskie ryterskie pagórki.

Na samą górę prowadzi betonowa ścieżka pieszo-rowerowa, która zastąpiła wąską żwirową drogę, przez co szlak stał się bezpieczniejszy.

Legenda głosi...

XIII-wieczny zamek wznosi się nad Sucha Strugą w drodze na wzgórze Makowica. Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1312 r., w której król Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło „pod zamkiem Ritter”. Co do jego powstania przekazywanych jest kilka legend: w jednej został wzniesiony przez zabłąkanego rycerza, który przyszedł z okolic Niemiec już na początku X w., inna wersja, mówi, że wzniósł go książę czeski Wacław II, ten sam który lokował Nowy Sącz. Inne podania dotyczące zamku mówią o skarbie zakopanym pod jego murami, a miał go pilnować „pies o postaci koguta”. Klejnotów szukał tu nawet hrabia Adam Stadnicki. Inne legendy traktują o duchu górnika z okolicznego kamieniołomu, który straszy po tym jak nie odnaleziono jego ciała po śmierci.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Zamek w Rytrze w jesiennej scenerii. Zachwycające krajobrazy z ruin nad Popradem widziane z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży