Zasady wjazdu do Turcji. 1 stycznia 2023 wejdzie w życie nowy podatek noclegowy. Kogo dotyczy i ile wyniesie?

Emil Hoff
Emil Hoff
Meczety Stambułu są wyjątkowo piękne.
Meczety Stambułu są wyjątkowo piękne. Photo by Raimond Klavins on Unsplash
Wszystko wskazuje na to, że wakacje w Turcji w sezonie 2023 będą droższe nie tylko z powodu inflacji czy rosnących cen paliwa i energii. Tureckie Ministerstwo Finansów wprowadza nowy podatek noclegowy, który uderzy w portfele turystów. Opłata zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023. Ile wyniesie i kogo dokładnie będzie dotyczyć oraz jakie są zasady wjazdu do tego kraju i aktualne obostrzenia?

Spis treści

Turcja będzie droższa w 2023 r.

Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacji all inclusive wśród turystów z Polski. Dobra pogoda, ciepła woda i czysty piasek tureckich riwier, wspaniałe zabytki i ciekawe obyczaje, które powoli poznajemy m.in. za pośrednictwem popularnych seriali telewizyjnych – to wszystko sprawia, że Turcja jest dla polskich trustów kuszącą opcją wypoczynkową.

Niestety, także Turcja zmaga się z kryzysem ekonomicznym, który skłania rząd kraju do szukania nowych źródeł dochodów. Od 1 stycznia 2023 skutki kryzysu odczują także turyści. Będą musieli opłacać nowy podatek noclegowy.

Tureckie Ministerstwo Finansów planowało wprowadzić podatek noclegowy już w 2019 r., ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te polany. Teraz, gdy COVID-19 nie stanowi już tak poważnego zagrożenia dla całej branży, a galopująca w Turcji inflacja pogłębia kryzys ekonomiczny, wrócono do pomysłu.

Polacy uwielbiają wakacje w Turcji. Kraj stale znajduje się w czołówce rankingów ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków.
Polacy uwielbiają wakacje w Turcji. Kraj stale znajduje się w czołówce rankingów ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Violin, 123RF.com

Czytaj też: Chorwacja wprowadza euro. Co to oznacza dla turystów i od kiedy zapłacimy nową walutą?

Nowy podatek turystyczny w Turcji. Ile wyniesie i kto będzie musiał płacić?

Szczegóły nowego podatku opisał turecki portal branżowy Turizm Gunlugu. Opłata, doliczana turystom do rachunku, będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 i dotyczyła wszelkiego rodzaju obiektów noclegowych, takich jak:

  • Hotele
  • Motele
  • Pensjonaty
  • Bungalowy
  • Termy

A także innych form noclegu, jak np.:

  • Namioty
  • Kampery

Ile wyniesie nowy podatek noclegowy w Turcji? Do ceny noclegu zostanie doliczona opłata w wysokości ok. 2% ceny liczonej bez VAT.

Kto może być zwolniony z nowego podatku noclegowego? Od podatku noclegowego będą nieliczne wyjątki:

  • Z opłaty będą zwolnione imprezy okolicznościowe, oferujące nocleg jako dodatek, takie jak wesela czy różnego rodzaju konferencje i sympozja.
  • Jeśli obiekt turystyczny świadczy różne usługi, np. basen czy SPA, a nocleg jest tylko opcjonalny, korzystanie z dodatkowych usług bez noclegu także nie będzie opodatkowane.
Turcja to nie tylko plaże, ale też wspaniałe zabytki wielu kultur. W Azji Mniejszej można oglądać ruiny starożytnych greckich miast, np. Efezu.
Turcja to nie tylko plaże, ale też wspaniałe zabytki wielu kultur. W Azji Mniejszej można oglądać ruiny starożytnych greckich miast, np. Efezu. Photo by Bhumil Chheda on Unsplash

Czytaj też: Egzotyczne wakacje zimą 2022/23 bez Tajlandii, Meksyku i Kuby. Rainbow Tours likwiduje połączenia z Gdańska przez zbyt wysokie koszty paliwa

Trwa dyskusja nad nowym podatkiem w Turcji

Branża turystyczna w Turcji podchodzi do nowego podatku z rezerwą, obawiając się chaosu i zniechęcenia turystów. Niektórzy publicyści wyrażają opinię, że wprowadzenie podatku powinno zostać odroczone przynajmniej do 2024 r., a sposób naliczania opłaty zmieniony.

Nedim Turkmen, redaktor popularnego portalu Sozcu, twierdzi np., że należałoby raczej wprowadzić stałą opłatę, przeznaczaną na rzecz utrzymywania czystości w kurortach turystycznych i renowację zabytków, tak jak to ma miejsce w przypadku opłat miejskich w wielu popularnych wakacyjnych destynacjach w Europie.

Jeszcze w 2019 r. pojawiły się pomysły, by wysokość opłaty turystycznej była uzależniona od standardu danego hotelu. Na razie jednak podatek w obecnej formie przewiduje tylko stały procent dodawany do rachunku turysty.

Kultura turecka jest przyjemnie egzotyczna, ale też na tyle europejska, że nie szokuje przybyszów. Na zdjęciu targ w Stambule.
Kultura turecka jest przyjemnie egzotyczna, ale też na tyle europejska, że nie szokuje przybyszów. Na zdjęciu targ w Stambule. Photo by Bakhrom Tursunov on Unsplash

Czytaj też: Tajlandia na jesień i zimę 2022/23: ceny wycieczek all inclusive, najlepsze atrakcje, pogoda, COVID, praktyczne porady

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polacy kochają wakacje w Turcji

Mimo kryzysu ekonomicznego Polacy najczęściej nie odmawiają sobie wakacyjnego wypoczynku, a choć wielu turystów w tym roku ograniczyło się do wyjazdów krajowych, Polacy nadal stanowią spory odsetek gości zagranicznych kurortów, zwłaszcza w krajach południowych, takich jak Turcja czy Chorwacja.

Sama Turcja robi wiele, by zachęcić turystów z Polski do odwiedzin. W 2022 r. zniesiono obowiązek okazywania paszportu przez Polaków wybierających się do Turcji. Tym samym możemy jeździć do Turcji na wakacje, urlopy i wycieczki na podstawie jedynie dowodu osobistego, jak do krajów członkowskich UE.

Zajrzyjcie do naszego przewodnika wakacyjnego po Turcji, by przekonać się, jakie atrakcje ma ten kraj do zaoferowania turystom:

Wakacje 2022. Turcja bez paszportu. Co zobaczyć, kiedy jechać? Ceny all inclusive, najpiękniejsze plaże, praktyczne porady

Może warto zaplanować wycieczkę do Turcji jesienią lub zimą 2022, jeszcze zanim nowy podatek noclegowy wejdzie w życie?

Źródła: turizmgunlugu.com, sozcu.com.tr

Czytaj też: Dubaj na jesień i zimę 2022/23. Ceny all inclusive i najciekawsze atrakcje na tygodniowy wypoczynek w Dubaju i Abu Dhabi

Torebki na plażę i nad wodę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży