Spis treści
Turcja będzie droższa w 2023 r.
Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacji all inclusive wśród turystów z Polski. Dobra pogoda, ciepła woda i czysty piasek tureckich riwier, wspaniałe zabytki i ciekawe obyczaje, które powoli poznajemy m.in. za pośrednictwem popularnych seriali telewizyjnych – to wszystko sprawia, że Turcja jest dla polskich trustów kuszącą opcją wypoczynkową.
Niestety, także Turcja zmaga się z kryzysem ekonomicznym, który skłania rząd kraju do szukania nowych źródeł dochodów. Od 1 stycznia 2023 skutki kryzysu odczują także turyści. Będą musieli opłacać nowy podatek noclegowy.
Tureckie Ministerstwo Finansów planowało wprowadzić podatek noclegowy już w 2019 r., ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te polany. Teraz, gdy COVID-19 nie stanowi już tak poważnego zagrożenia dla całej branży, a galopująca w Turcji inflacja pogłębia kryzys ekonomiczny, wrócono do pomysłu.

Czytaj też: Chorwacja wprowadza euro. Co to oznacza dla turystów i od kiedy zapłacimy nową walutą?
Nowy podatek turystyczny w Turcji. Ile wyniesie i kto będzie musiał płacić?
Szczegóły nowego podatku opisał turecki portal branżowy Turizm Gunlugu. Opłata, doliczana turystom do rachunku, będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 i dotyczyła wszelkiego rodzaju obiektów noclegowych, takich jak:
- Hotele
- Motele
- Pensjonaty
- Bungalowy
- Termy
A także innych form noclegu, jak np.:
- Namioty
- Kampery
Ile wyniesie nowy podatek noclegowy w Turcji? Do ceny noclegu zostanie doliczona opłata w wysokości ok. 2% ceny liczonej bez VAT.
Kto może być zwolniony z nowego podatku noclegowego? Od podatku noclegowego będą nieliczne wyjątki:
- Z opłaty będą zwolnione imprezy okolicznościowe, oferujące nocleg jako dodatek, takie jak wesela czy różnego rodzaju konferencje i sympozja.
- Jeśli obiekt turystyczny świadczy różne usługi, np. basen czy SPA, a nocleg jest tylko opcjonalny, korzystanie z dodatkowych usług bez noclegu także nie będzie opodatkowane.

Trwa dyskusja nad nowym podatkiem w Turcji
Branża turystyczna w Turcji podchodzi do nowego podatku z rezerwą, obawiając się chaosu i zniechęcenia turystów. Niektórzy publicyści wyrażają opinię, że wprowadzenie podatku powinno zostać odroczone przynajmniej do 2024 r., a sposób naliczania opłaty zmieniony.
Nedim Turkmen, redaktor popularnego portalu Sozcu, twierdzi np., że należałoby raczej wprowadzić stałą opłatę, przeznaczaną na rzecz utrzymywania czystości w kurortach turystycznych i renowację zabytków, tak jak to ma miejsce w przypadku opłat miejskich w wielu popularnych wakacyjnych destynacjach w Europie.
Jeszcze w 2019 r. pojawiły się pomysły, by wysokość opłaty turystycznej była uzależniona od standardu danego hotelu. Na razie jednak podatek w obecnej formie przewiduje tylko stały procent dodawany do rachunku turysty.

Polacy kochają wakacje w Turcji
Mimo kryzysu ekonomicznego Polacy najczęściej nie odmawiają sobie wakacyjnego wypoczynku, a choć wielu turystów w tym roku ograniczyło się do wyjazdów krajowych, Polacy nadal stanowią spory odsetek gości zagranicznych kurortów, zwłaszcza w krajach południowych, takich jak Turcja czy Chorwacja.
Sama Turcja robi wiele, by zachęcić turystów z Polski do odwiedzin. W 2022 r. zniesiono obowiązek okazywania paszportu przez Polaków wybierających się do Turcji. Tym samym możemy jeździć do Turcji na wakacje, urlopy i wycieczki na podstawie jedynie dowodu osobistego, jak do krajów członkowskich UE.
Zajrzyjcie do naszego przewodnika wakacyjnego po Turcji, by przekonać się, jakie atrakcje ma ten kraj do zaoferowania turystom:
Może warto zaplanować wycieczkę do Turcji jesienią lub zimą 2022, jeszcze zanim nowy podatek noclegowy wejdzie w życie?
Źródła: turizmgunlugu.com, sozcu.com.tr
Torebki na plażę i nad wodę
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?