Spis treści
Gdzie zacząć poszukiwania?
Jeśli zorientujesz się, że zgubiłeś coś w pociągu, nie panikuj. Pierwszym krokiem jest kontakt z przewoźnikiem, z którego usług korzystałeś.
Warto od razu sprawdzić stronę internetową lub zadzwonić na infolinię gdzie znajdziesz informacje o Biurach Rzeczy Znalezionych. To tam trafiają przedmioty odnalezione przez personel sprzątający pociągi po zakończeniu kursu.
Pamiętaj, że przedmioty odnalezione w pociągach są przechowywane w biurach przewoźnika przez trzy dni od momentu ich znalezienia. Po tym czasie dokumenty przekazywane są Policji, a przedmioty o większej wartości trafiają do Biur Rzeczy Znalezionych przy starostwach powiatowych. Dlatego ważne jest, aby działać szybko.
Czytaj też: 5 najpopularniejszych dworców kolejowych w Polsce. W zeszłym roku nie mogły opędzić się od pasażerów
Jak działa system rzeczy znalezionych w Polregio?
Każdego roku setki osób pozostawiają swoje rzeczy w pociągach Polregio. W 2023 roku do Biur Rzeczy Znalezionych przewoźnika trafiło niemal 2700 przedmiotów, w tym tak nietypowe jak dywan czy saksofon.
Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, nie wpadaj w panikę – istnieją sprawdzone metody, które pomogą ci odzyskać zgubione rzeczy. Przede wszystkim, zgubione przedmioty są regularnie zbierane przez pracowników obsługi pociągów, którzy po zakończeniu kursów sprawdzają wagony.
W przypadku znalezienia jakiegoś przedmiotu trafia on do jednego z Biur Rzeczy Znalezionych, które funkcjonują w czternastu województwach, gdzie kursują pociągi Polregio. Adresy i numery telefonów do tych biur są dostępne na stronie internetowej przewoźnika oraz na wszystkich stacjach i przystankach.
Aby odzyskać zgubę, musisz skontaktować się z biurem w województwie, w którym kursował pociąg, w którym zgubiłeś przedmiot. Przygotuj się na dokładne opisanie zgubionego przedmiotu, podając cechy szczególne, termin zgubienia oraz trasę podróży.
Jeżeli masz dowód zakupu lub inny dokument potwierdzający własność, procedura będzie szybsza. Pamiętaj, że na odebranie rzeczy masz trzy dni od momentu jej znalezienia – po tym czasie przedmioty przekraczające wartość 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy starostwie powiatowym, a dokumenty do Policji.
Procedura odzyskiwania rzeczy w PKP Intercity
PKP Intercity również oferuje system odzyskiwania zgubionych przedmiotów, który został niedawno udoskonalony. W 2023 roku pasażerowie zostawili w pociągach PKP Intercity ponad 13 tys. przedmiotów, w tym ładowarki do telefonów, kluczyki do samochodów, a nawet zabawki.
Od lutego 2024 roku PKP Intercity prowadzi elektroniczny rejestr rzeczy znalezionych, który automatycznie publikuje informacje o zgubach na stronie przewoźnika. Dzięki temu możesz łatwo zweryfikować, czy twój przedmiot został znaleziony, korzystając ze specjalnego okna wyszukiwania.
Wykaz zawiera datę znalezienia przedmiotu, numer pociągu, relację, stację znalezienia oraz opis przedmiotu. Aby odzyskać zgubę, skontaktuj się z wybranym punktem rzeczy znalezionych, którego lista jest dostępna na stronie PKP Intercity.
Zgubienie przedmiotu w pociągu to sytuacja, która może przysporzyć stresu, ale nie oznacza to, że straciłeś go na zawsze. Zarówno Polregio, jak i PKP Intercity posiadają sprawdzone procedury, które umożliwiają odzyskanie zgubionych rzeczy.
Kluczowe jest szybkie działanie – im szybciej zgłosisz zgubę, tym większa szansa na jej odzyskanie. Pamiętaj też o dokładnym opisie zgubionego przedmiotu i przygotowaniu dokumentów potwierdzających własność. Dzięki tym prostym krokom, odzyskanie zgubionej rzeczy może być łatwiejsze, niż myślisz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: kolejowyportal.pl, intercity.pl