Spis treści
Zima 2021/2022 w Kijowie: idealna pora na odwiedziny w stolicy Ukrainy
Zima 2021/2022 w Kijowie to świetny pomysł na weekendowy wypad w okolicy świąt Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.
Kijów ma do zaoferowania moc atrakcji, a tutejszy klimat i ludzie różnią się od tego, do czego może już zdążyliście się przyzwyczaić w czasie zimowych wycieczek na Zachód Europy. Stolica Ukrainy ma coś zarówno dla pasjonatów sztuki i historii, jak i smakoszy i balangowiczów, a w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życie i atmosfera miasta jakby się intensyfikują. Zima 2021/2022 to najlepsza pora na odwiedziny w Kijowie!
Zima 2021/2022 w Kijowie: zasady wjazdu na Ukrainę
Obywatele Polski, którzy chcą odwiedzić Kijów zimą 2021/2022, muszą na granicy okazać paszport (bez wizy), a także dodatkowy dokument.
Osoby zaszczepione muszą mieć przy sobie paszport covidowy (dostępny w aplikacji mObywatel), a ozdrowieńcy dokument potwierdzający przebycie choroby (polski paszport covidowy także poświadcza status ozdrowieńca).
Osoby niezaszczepione muszą mieć ważny negatywny wynik testu PCR albo antygenowego na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Następnie muszą odbyć kwarantannę wedle instrukcji zawartych w aplikacji Wdoma. Kwarantanna trwa 10 dni, ale może zostać skrócona po wykonaniu kolejnego testy na koronawirusa i uzyskaniu negatywnego wyniku.
Każdy podróżny musi mieć także wykupione ubezpieczenie zdrowotne na wypadek zachorowania na koronawirusa.
Wyjątkiem od powyższych zasad są dzieci poniżej 12. roku życia. Kwarantanna nie dotyczy także starszych nieletnich, do 18. roku życia.
Wszyscy zagraniczni turyści, przyjeżdżający na Ukrainę, muszą mieć także wykupione odpowiednie ubezpieczanie na wypadek zakażenia koronawirusem.
UWAGA! Liczba zachorowań na koronawirusa na Ukrainie stale rośnie. Od 1 listopada 2021 Kijów znalazł się w czerwonej strefie zagrożenia, co oznacza, że trzeba mieć ze sobą paszport covidowy z dowodem szczepienia, by korzystać m.in. z restauracji, centrów handlowych i komunikacji miejskiej.
Nie wiadomo jeszcze, jak sytuacja pandemiczna wpłynie na obchody Nowego Roku i Bożego Narodzenia w Kijowie. Najnowsze informacje dot. funkcjonowania miasta, zredagowane w języku angielskim, można sprawdzić np. na stronie KyivPost lub po polsku na portalu naszego MSZ.
Zima 2021/2022 w Kijowie: czy miasto jest drogie?
Kluczowe dla turystów informacje o stolicy Ukrainy można znaleźć na oficjalnej stronie miasta, także w języku angielskim.
Walutą Ukrainy jest hrywna. 1 hrywna (UAH) ma wartość ok. 15 groszy (kurs z 29 października 2021). Ukraina uchodzi nadal za tani kierunek podróży i rzeczywiście, w wielu miejscach można tam spędzić szereg dni, wydając stosunkowo mało i wcale się nie nudząc. Jednak Kijów, jak większość stolic na świcie, jest droższy od reszty Ukrainy. W zależności od naszych planów weekend w Kijowie może nas kosztować porównywalnie tyle lub nieco tylko mniej niż wypad do którejś ze stolic w Zachodniej Europie.
Kijów jest dość popularnym kierunkiem tanich lotów i ma rozbudowaną bazę noclegową. Ceny zależą oczywiście od konkretnej oferty i okazji, ale zasadniczo możliwe jest wynajęcie pokoju hotelowego dla dwóch osób na trzy noce np. za ok. 120-150 euro.
Według Booking.com pokój w standardzie ekonomicznym w 4-gwiazdkowym Hotelu Ukraine w centrum Kijowa dla dwóch osób na dwie noce (31 XII 2021 – 2 I 2022) to koszt rzędu niecałych 600 zł.
Zima 2021/2022 w Kijowie: Kyiv Smart Card i Kyiv Pass
Kijów to największe miasto Ukrainy, liczy ponad 3 miliony mieszkańców. Mimo to poruszanie się po nim jest stosunkowo łatwe dzięki rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, w tym trzem liniom metra. Bilety do metra, autobusów i tramwajów kosztują po ok. 8 UAH. Można też wykupić Kyiv Smart Card. To karta prepaid za 50 UAH. Doładowanie na 50 przejazdów kosztuje 6,5 UAH, a karta działa we wszystkich środkach komunikacji miejskiej w Kijowie. Można ją kupić i doładować na stacjach metra i w kioskach samoobsługowych. Kyiv Smart Card trzeba zarejestrować online TUTAJ lub przez portal miasta.
Strony są po ukraińsku, więc dobrym pomysłem jest poprosić o pomoc sprzedawcę.
Można także wykupić turystyczny Kyiv Pass. To karnet na wejście do najważniejszych atrakcji, cerkwi i muzeów miasta. Daje także zniżki w restauracjach, darmowe przejazdy metrem, a nawet telefoniczną pomoc dla podróżnych między godz. 21:00 wieczorem a 10:00 rano. Karnet na 72 godziny kosztuje 35 euro. Więcej informacji nt. karnetu Kyiv Pass znajdziecie TUTAJ.
Zima 2021/2022 w Kijowie: najciekawsze atrakcje miasta
Stworzyliśmy dla Was galerię najciekawszych atrakcji Kijowa w sam raz na zimowy wypad w sezonie 2021/2022. Oczywiście, polecamy zwiedzić miasto przede wszystkim w sezonie świątecznym, odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe i przywitać Nowy Rok w niezwykłej atmosferze stolicy Ukrainy.
W naszej galerii znajdziecie także atrakcje, które warto zobaczyć przez cały rok, w tym najsłynniejsze świątynie, muzea, place, ulice, posągi i przysmaki, których koniecznie trzeba spróbować, odwiedzając Kijów.
Zobaczcie galerię najciekawszych atrakcji na zimę 2021/2022 w Kijowie!
Wybierz najlepszy prezent świąteczny dla gracza
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?