IPT - pasek artykułowy

Zjechaliśmy 54-metrową zjeżdżalnią na Łysuli. Nowa wieża widokowa pod Gorlicami to hit. Zobaczcie zdjęcia i wideo!

Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
Na zielonym szlaku beskidzkim prowadzącym z Gorlic aż do Ożennej już na Podkarpaciu od minionej soboty jest niczym na Krupówkach. Wszystkie wakacyjne szlaki prowadzą tutaj na Łysulę – szczyt nad Dominikowicami w gminie Gorlice. Nie bez przyczyny. Ze ściany lasu gołym okiem nawet z Gorlic widać nową wieżę widokową. Od sobotniego otwarcia (27 lipca) tej atrakcji turystycznej w Małopolsce, na wieżę weszło blisko 10000 osób. Magnesem jest ... zjeżdżalnia. 54-metrową stalową rurę, co odważniejsi pokonują nawet w siedem sekund. Sprawdziliśmy. Zjazd to prawdziwa frajda i duża dawka adrenaliny.

Nowa wieża na Łysuli robi furorę. Tak wygląda zjazd 54-metrową zjeżdżalnią

Powiat gorlicki zaczyna się zagęszczać atrakcjami, które mają przyciągnąć turystów w ten rejon Małopolski. Po uruchomieniu w 2019 roku wieży widokowej na Ferdlu w Wapiennem w gminie Sękowa i ubiegłorocznym (2023) otwarciu wieży widokowej w Moszczenicy, swoje podwoje dla miłośników podziwiania beskidzkich widoków z wysokości otworzyła gmina Gorlice. To tam, a konkretnie w Dominikowicach na Łysuli z gęstwiny lasu wyrosła ta niezwykła atrakcja. To kolejny punkt widokowy na mapie Małopolski.

Kilkaset osób ustawiło sięw kolejce na nową wieżę widokową na Łysuli. Co bardziej ciekawi nowej atrakcji turystycznej na mapie Małopolski, dotarli na miejsce już na godzinę przed oficjalnym otwarciem wieży.

- Uwaga jadę! - krzyknął Jan Przybylski, wójt Gminy Gorlice przed inauguracyjnym zjazdem 54-metrową zjeżdżalnią z wieży widokowej, a na dole był już za 8 sekund! Jak łatwo policzyć, poruszał się z prędkością bliską 25 km na godzinę, za co dostał "krówkę" - słodką pomadkę, którą za odwagę każdemu zjeżdżającemu czy schodzącemu z wieży wręczała Magdalena Czech, wicewójt Gminy Gorlice.

To było wielkie święto w gminie Gorlice. Nie co dzień oddaje się bowiem inwestycję, która może mieć taki wpływ na rozwój turystyki w regionie, ale też w całej Małopolsce.

- Choć za realizację tego przedsięwzięcia zapłaciła nasza skarbnik z budżetu gminy, to jest to inwestycja, która ma służyć rozwojowi całego powiatu gorlickiego, a także całej Małopolski - mówił podczas otwarcia Jan Przybylski, wójt Gminy Gorlice

4,6 mln złotych, tyle gmina Gorlice wydała na budowę wieży widokowej na Łysuli w Dominikowicach oraz towarzyszącej jej infrastruktury - drogi dojazdowej, oświetlenia, wiat przystankowych na szlaku.

Wieża widokowa na Łysuli w powiecie gorlickim ma 32 metry. Taras widokowy, z którego można obserwować panoramę Beskidu Niskiego, posadowiony jest na 28 metrach. O ile, by na niego wejść, trzeba pokonać 160 stopni, to amatorzy ostrych wrażeń na pewno będą mieli frajdę z drogi powrotnej. Oczywiście z wieży można zejść tradycyjnie, ale można też skorzystać z niezwykłej, bo aż 54-metrowej zjeżdżalni, jedynej takiej w Małopolsce.

Wszystkie szlaki prowadzą na Łysulę

Aby dotrzeć na miejsce, trzeba kierować się z Gorlic drogą wojewódzką na Duklę. Już w Dominikowicach przy Wiejskim Domu Kultury napotkamy na pierwszą tablicę informacyjną prowadzącą na wieżę. Samochód można zostawić już tutaj, jeśli mamy czas i ochotę na dłuższą wędrówkę. Można też podjechać asfaltową drogą gminną na przygotowany w ramach inwestycji parking. Stąd do wieży jest około kilometra.

To nie jedyna droga asfaltowa prowadząca w kierunku wieży. Można tędy dojechać ulicą Zbożową z Gorlic, a potem na skrzyżowaniu z drogą powiatową Dominikowice - Sękowa kierować się na przysiółek Pustki. Tam na skrzyżowaniu dróg gminnych napotkamy kolejną tablicę, która poprowadzi nas w prawo na pierwszy lub drugi parking. Tak samo zresztą, jak ta w Męcinie Małej, w którą wjedziemy z drogi powiatowej Sękowa Wapienne. Każda z trzech dojazdowych dróg jest dobrze oznakowana brązowymi tablicami z wieżą i czasem potrzebnym na dotarcie do atrakcji.

Zjazd jest jak zastrzyk z adrenaliny

Drugie miejsce postojowe jest kilometr dalej od pierwszego parkingu, a stamtąd już tylko 20 minut marszu wysypaną klińcem i oświetloną drogą leśną do samej wieży. Po drodze odpocząć można w dwóch wiatach przystankowych, albo przysiąść na drewnianej "ławie" na polanie, na którą można wspiąć się, pokonując kilka szczebli drabiny. Sama wieża ma 32 metry wysokości, a jej taras usytuowany jest na 28. metrze. Podest niżej jest "wlot" do zjeżdżalni, którą w osiem sekund zjeżdżamy na dół, pokonując 54 metry ślizgu.

Miejsce budowy wieży w Dominikowicach zostało wybrane po rekonesansie w terenie z wykorzystaniem drona, który wznosił się kolejno na wysokość 30, 40 i 50 metrów. Chodziło o to, by wybrać pułap z najciekawszym widokiem. Łysulę znają także pątnicy. Kilka lat temu powstała tutaj bowiem plenerowa Droga Krzyżowa.

Łysula to szczyt w Beskidzie Niskim w gminie Gorlice. Wzniesienie (551 m n.p.m.) jest gęsto zalesione i od północnego zachodu graniczy z Dominikowicami (Gmina Gorlice), a od północnego wschodu z Krygiem (Gmina Lipinki). Przez szczyt przebiega zielony szlak prowadzący do Wapiennego - najmniejszego uzdrowiska w Polsce, ale też do wieży widokowej na górze Ferdel (648 m n.p.m.), dostępnej dla turystów już od pięciu lat.

54-metrową stalową rurę, która wije się na wieży widokowej na Łysuli w powiecie gorlickim, co odważniejsi  pokonują nawet w siedem sekund. Sprawdziliśmy. Zjazd to prawdziwa frajda i duża dawka adrenaliny

Zjechaliśmy 54-metrową zjeżdżalnią na Łysuli. Nowa wieża wid...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży