Żydzi w Polsce: co zostało z dawnej kultury? Przedstawiamy 9 najciekawszych miejsc i wydarzeń w całym kraju związanych z kulturą Żydów

Emil Hoff
Emil Hoff
W Polsce można znaleźć wiele pięknych, nastrojowych, a czasem zaskakujących miejsc, związanych z kulturą Żydów. Przedstawiamy 9 najciekawszych synagog, kirkutów, muzeów i festiwali żydowskich w Polsce. To gotowe pomysły na wycieczki śladami dawnych i współczesnych polskich Żydów.Na zdjęciu: cenne zabytki z kolekcji synagogi we Wrocławiu.
W Polsce można znaleźć wiele pięknych, nastrojowych, a czasem zaskakujących miejsc, związanych z kulturą Żydów. Przedstawiamy 9 najciekawszych synagog, kirkutów, muzeów i festiwali żydowskich w Polsce. To gotowe pomysły na wycieczki śladami dawnych i współczesnych polskich Żydów.Na zdjęciu: cenne zabytki z kolekcji synagogi we Wrocławiu. Pawel Relikowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
W Polsce znaleźć można wiele pozostałości dawnej kultury żydowskiej. Często wyglądają niepozornie – stojące na uboczu budynki bez zdobień, zagubione wśród zieleni cmentarze. To jednak ukryte skarby, które coraz częściej poddaje się rewitalizacji. Kultura żydowska w Polsce zdaje się powoli odradzać, i to nie tylko w Leżajsku, gdzie na przełomie lutego i marca ściągają chasydzi z całego świata na pielgrzymkę do grobu cadyka Elimelecha. Poznajcie najciekawsze miejsca w Polsce, związane z kulturą Żydów – zachowane synagogi i kirkuty, fragmenty dawnych siedzib i murów gett, ale też prężnie działające muzea i restauracje, w których można koszernie zjeść.

Spis treści

Kultura żydowska wciąż żywa. Do Leżajska i Krakowa co roku ściągają tłumy

Chociaż poznawanie kultury Żydów w Polsce najczęściej ma charakter zwiedzania zabytków, to jednak nadal można w naszym kraju zobaczyć przykłady żywej tradycji i kultury żydowskiej. Do najbardziej spektakularnych należą pielgrzymki chasydów do grobu Elimelecha w Leżajsku i Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Leżajski – polska stolica chasydyzmu

Co roku na przełomie lutego i marca do Leżajska w dolinie Sanu na Podkarpaciu zjeżdżają się z całego świata chasydzi – religijni żydzi, praktykujący mistyczny odłam judaizmu. Odbywają pielgrzymkę do grobu słynnego XVIII-wiecznego cadyka Elimelecha. Jego skromna kaplica grobowa znajduje się na tutejszym żydowskim cmentarzu – kirkucie.

Chasydzi wierzą, że w rocznicę swojej śmierci (11 marca, ale święto w kalendarzu żydowskim jest ruchome) cadyk Elimelech zstępuje na parę chwil z nieba i zanosi do Boga modlitwy chasydów, zgromadzonych na cmentarzu. W czasie uroczystości pielgrzymkowych Żydzi modlą się, a także wykonują tradycyjne tańce i śpiewają psalmy. Każda kolejna grupa pielgrzymów kończy wizytę u grobu cadyka, spożywając tradycyjną koszerną wieczerzę.

Niezwykła uroczystość w Leżajsku już od paru lat staje się coraz szerzej znaną atrakcją miasta. Turystów przyciąga możliwość zobaczenia rzadkiego w Polsce ceremoniału – publicznych modłów i śpiewów chasydzkich. Niezwykłe otoczenie – żydowski kirkut – także ma swój nietypowy urok. Jeśli byliście w Leżajsku i zainteresował was nietypowy cmentarz, listę kirkutów w Polsce możecie znaleźć np. online.

Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądały obchody rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku w poprzednich latach:

Krakowski Kazimierz – tu posmakujecie i posłuchacie żydowskiej kultury

Kultura żydowska jest wciąż żywa na krakowskim Kazimierzu. Dawniej obszar ten był osobnym miastem, a Żydzi cieszyli się tu szczególnymi przywilejami. Dziś w restauracjach Kazimierza można spróbować tradycyjnej żydowskiej kuchni. Do zwiedzania są stare synagogi i zadbany kirkut – cmentarz żydowski przy synagodze Remuh.

Każdego lata na Kazimierzu organizowany jest też Festiwal Kultury Żydowskiej, w czasie którego można posłuchać muzyki artystów żydowskich z całego świata. Edycja 2023 została zaplanowana w terminie 28 czerwca – 2 lipca.

Tak wyglądały obchody Festiwalu w poprzednich latach:

Leżajsk i Kazimierz to nie wszystko. W całej Polsce można znaleźć zabytki i centra kultury żydowskiej

Przed II wojną światową właśnie w Polsce – Polinie – żyła największa społeczność żydowska Europy. Żydzi pozostawili po sobie wiele zabytków i niezwykłych miejsc, które stopniowo są dziś rewitalizowane.

W galerii poniżej prezentujemy najciekawsze miejsca w Polsce związane z kulturą żydowską. Poznajcie je i zaplanujcie wycieczkę szlakiem zachowanych synagog, pomników, cmentarzy, ale też nowoczesnych muzeów i unikalnych koszernych restauracji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży