IPT - pasek artykułowy

Ferie 2023 i zimowe urlopy spędzimy głównie w kraju. Nowa ankieta zdradza turystyczne plany Polaków. Jak ma wyglądać wypoczynek tej zimy?

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa ankieta wskazuje, jak polscy turyści zamierzają spędzić ferie i zimowe urlopy w sezonie 2023. Drożyzna nadal daje się we znaki, ale znaczna część ankietowanych deklaruje chęć wyjazdu wypoczynkowego. Gdzie wybierają się Polacy, w jaki sposób chcą wypoczywać, ile dni spędzą poza domem? Przedstawiamy wyniki nowego badania planów Polaków na zimę 2023.
Nowa ankieta wskazuje, jak polscy turyści zamierzają spędzić ferie i zimowe urlopy w sezonie 2023. Drożyzna nadal daje się we znaki, ale znaczna część ankietowanych deklaruje chęć wyjazdu wypoczynkowego. Gdzie wybierają się Polacy, w jaki sposób chcą wypoczywać, ile dni spędzą poza domem? Przedstawiamy wyniki nowego badania planów Polaków na zimę 2023. Szymon Starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne
Nowa ankieta Polskiej Organizacji Turystycznej wskazuje, co planują polscy turyści na zimę 2023. Gdzie chcą spędzi ferie i urlopy? Jak zamierzają wypoczywać? Na ile dni wypoczynku mogą sobie pozwolić? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej. Prezentujemy wyniki nowej ankiety, zdradzającej plany wypoczynkowe Polaków na ferie i zimowe urlopy 2023.

Spis treści

Ferie i zimowe urlopy spędzimy w Polsce. Większość turystów nie wybiera się tej zimy za granicę

Polska Organizacja Turystyczna zbadała plany wyjazdowe Polek i Polaków na zimę 2023. Drożyzna nadal odciska swoje piętno na portfelach turystów, ale nadal 35% ankietowanych planuje zimowy wyjazd z co najmniej jednym noclegiem.

Gdzie wybierają się Polscy turyści w sezonie zimowym 2023? Króluje sama Polska - ponad 60% ankietowanych, deklarujących wyjazd zimowy, planuje wypoczynek gdzieś na terenie kraju i korzystanie z polskich zimowych atrakcji. 29% wybiera się za granicę, a 6% chce wyjechać zarówno za granicę, jak i do któregoś z polskich ośrodków.

Najczęściej wyjeżdżać chcą ludzie młodzi (18-24 lata), najrzadziej osoby w wieku powyżej 66 lat. Statystycznie zimowe wyjazdy planują częściej osoby zamożniejsze, lepiej wykształcone i posiadające dzieci.

Jeśli chodzi o terminy, najwięcej, bo 41% ankietowanych, chce wyjechać w okresie ferii szkolnych, 28% w innym terminie, zaś ok. 20% planuje wyjazdy w okresie noworocznym.

Polacy deklarują, że zimą chcą przede wszystkim zwiedzać nowe miejsca i wypoczywać. Jazda na nartach i uprawianie innych sportów zimowych interesuje
Polacy deklarują, że zimą chcą przede wszystkim zwiedzać nowe miejsca i wypoczywać. Jazda na nartach i uprawianie innych sportów zimowych interesuje tylko ok. 25% ankietowanych. Lucyna Nenow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nowe miasta w Polsce od Nowego Roku 2023. 15 miejscowości uzyska status miast, za to niemal 500 zniknie z mapy. Co jest powodem tych zmian?

Ferie 2023 w Polsce. Co planują robić turyści w sezonie zimowym?

Nie zaskakuje, że aż 60% ankietowanych turystów wybiera się na ferie i zimowe urlopy w góry. Najczęściej nie chodzi im jednak o szusowanie na nartach – tylko 25% ankietowanych za swój główny cel wskazuje uprawianie sportów zimowych. Ponad połowa turystów deklaruje raczej chęć zmiany otoczenia, zwiedzania i wypoczynku.

Jeśli chodzi o noclegi, Polacy najczęściej (39%) wybierają pakiety pobytowe w hotelu albo pensjonacie z noclegami i wyżywieniem. Pobyt bez opłaconego wyżywienia planuje 29% ankietowanych, a 28% chce nocować u rodziny lub znajomych.

Większość rezerwacji (40%) dokonywana jest na 2 lub 4 tygodnie przed pobytem, 17% turystów planuje wypoczynek nawet na 2 lub 3 miesiące wcześniej, a ok. 10% podejmuje decyzje spontanicznie i wykupuje pobyty na tydzień przed wyjazdem.

Zimowe wyjazdy na ferie czy urlopy będą w sezonie 2023 w większości przypadków dość krótkie – 36% ankietowanych wskazuje, że będzie wypoczywać od 4 do 7 dni. 10% planuje krótsze urlopy i tyle samo dłuższe, nawet do 14 dni. Co ciekawe, aż 16% ankietowanych planuje bardzo długie wyjazdy powyżej dwóch tygodni.

Średnia długość pobytu wypoczynkowego w kraju zimą 2023 wyniesie 3,8 dnia, a za granicą 3,3 dnia.

Zimą warto rozgrzać się np. w jednym z polskich kompleksów termalnych. Dzieciom spodoba się wizyta w aquaparku.
Zimą warto rozgrzać się np. w jednym z polskich kompleksów termalnych. Dzieciom spodoba się wizyta w aquaparku. Tomasz Czachorowski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Ciechocinek, Krynica-Zdrój, Solec-Zdrój i inne – jak wyglądały kiedyś polskie uzdrowiska? Zobaczcie je na archiwalnych zdjęciach

Polski Bon Turystyczny nadal ważny dla Polaków na ferie 2023

- Plany wyjazdowe Polaków, którzy w znacznej części deklarują, że zimowy wypoczynek odbędą w Polsce, to impuls dla wciąż odradzającej się turystyki krajowej – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. - Duże znaczenie w doborze miejsc wypoczynku właśnie w naszym kraju miała możliwość skorzystania przez rodziny z dziećmi z przysługujących im świadczeń z Polskiego Bonu Turystycznego.

Polski Bon Turystyczny można aktywować do końca marca 2023, a więc obejmuje cały sezon zimowy i ferie szkolne.

- Ferie zimowe to doskonała okazja do korzystania ze wsparcia ze świadczeń, ale także przekonania tych z Państwa, którzy jeszcze nie skorzystali z bonu, do wypoczynku wspartego programem PBT – mówił Gut-Mostowy.

Ferie zimowe i urlopy 2023 za granicą. Gdzie chcą jechać Polacy?

Niecałe 30% ankietowanych zadeklarowało, że wybierze się tej zimy za granicę. Gdzie dokładnie chcą wypoczywać polscy turyści?

25% osób, które chcą wyjechać zimą 2023 za granicę, planuje pobyt w górach. Także w przypadku wyjazdów zagranicznych nie chodzi jednak głównie o jazdę na nartach. 37% ankietowanych deklaruje, że planuje przede wszystkim wypoczywać i zwiedzać. Sporty zimowe chce uprawiać 25% badanych, a udział w zimowych wydarzeniach sportowych deklaruje kolejne 15%.

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej tylko 10% Polaków planuje wyjazd do ciepłych krajów na zimę 2023.

Jeśli chodzi o warunki wyjazdów zagranicznych, ponad 50% turystów planuje wykupić pakiety pobytowe w hotelach i pensjonatach, a na sam nocleg zdecyduje się 28%. To tendencja podobna do tej, którą obserwujemy w Polsce.

Badanie wykonała metodą CAWI firma GfK na zlecenie Polskiej organizacji Turystycznej na reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18 lat w dniach 9-14 grudnia 2022.

Jakie plany na zimę mają klienci polskich biur podróży? Zapoznajcie się z wynikami ciekawego badania – różnią się od tego, co planują polscy turyści na własną rękę.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Zima to dobra pora na odwiedzenie któregoś z polskich uzdrowisk.Na zdjęciu: zima w parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju.
Zima to dobra pora na odwiedzenie któregoś z polskich uzdrowisk.

Na zdjęciu: zima w parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Dariusz Gdesz / Polskapress, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Airbnb podsumowuje turystykę w 2022 r. i przewiduje trendy na 2023 r. Które miasto będzie hitem wśród turystów w nadchodzącym roku?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży