Boże Ciało w Spycimierzu. Dywany kwiatowe, które zachwyciły ekspertów UNESCO. Pomysł na niezwykłą wycieczkę

Emil Hoff
Emil Hoff
Długi weekend na Boże Ciało 2023 warto spędzić, zwiedzając Polskę. Nadarza się rzadka okazja zobaczenia, jak z okazji tego święta powstają dywany kwiatowe w Spycimierzu. Ta niezwykła tradycja trafiła na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Długi weekend na Boże Ciało 2023 warto spędzić, zwiedzając Polskę. Nadarza się rzadka okazja zobaczenia, jak z okazji tego święta powstają dywany kwiatowe w Spycimierzu. Ta niezwykła tradycja trafiła na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zapraszamy do galerii zdjęć. Konrad Sobolewski
Boże Ciało to ważne święto religijne, ale w tym roku także początek długiego weekendu czerwcowego. Warto skorzystać z okazji i wybrać się na zwiedzanie Polski. W Boże Ciało 2023 najlepiej zaplanować wycieczkę do Spycimierza, polskiej stolicy dywanów kwiatowych. Sypanie tych niezwykłych dzieł sztuki zostało docenione przez komitet UNESCO. Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć kwiatowych dywanów, którymi podzielili się internauci.

Spis treści

Polska tradycja na Boże Ciało na liście UNESCO

W końcu 2021 r. UNESCO (Organizacja Edukacyjno-Naukowo-Kulturalna Narodów Zjednoczonych) zaktualizowała swoją Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Lista Niematerialnego Dziedzictwa wymienia unikalne i warte zachowania zwyczaje, rytuały, obrzędy, przekazy ustne, fachową wiedzę i umiejętności, uznawane za część dziedzictwa wspólnot, grup lub jednostek.

Po aktualizacji na liście UNESCO znalazły się dwie tradycje z Polski: sokolnictwo oraz sypanie dywanów kwiatowych na Boże Ciało, doprowadzone do rangi sztuki w Spycimierzu w gminie Uniejów w woj. łódzkim.

Spycimierz na mapie:

Czytaj też: Gdzie wybrać się na czerwcowy długi weekend w Polsce? 5 najciekawszych kierunków na czerwcowe wyjazdy w 2023 roku

Kwiatowe dywany na Boże Ciało – co to takiego?

Kwiaty przygotowane do sypania dywanów na Boże Ciało
Dywany kwiatowe w Spycimierzu powstają głównie z kwiatów, ale nie brak też innych dodatków, jak listki, gałązki czy kora. Wiesław Karbowy

Dywan kwiatowy to piękne, misterne i ulotne dzieło sztuki. Stanowi gigantyczną mozaikę, ułożoną z kwiatów, po której przechodzi procesja w Boże Ciało. Umiejętnie dobrane i złączone kwiaty układają się w barwne obrazy, ukazujące sceny biblijne, symbole kościelne, czasem wielobarwne abstrakcje. Czasem kwietny dywan mierzy nawet 2 km długości!

Niestety, całe to piękno szybko znika – kwiatowy dywan ulega zniszczeniu w czasie procesji.

Wpis na listę UNESCO obejmuje sypanie kwietnych dywanów także w innych okolicznych wsiach, jak np. Zalesie Śląskie, Zimna Wódka, Olszowa i Klucz, ale to Spycimierz najbardziej słynie ze swoich kwietnych dzieł sztuki.

Czytaj też: 5 niezwykłych miast blisko Polski, do których warto pojechać pociągiem w czerwcu. Pałac Cudów, tropikalna wyspa i inne atrakcje czekają

Tradycja kwiatowych dywanów ze Spycimierza

W Spycimierzu dywany kwiatowe układa się już od przeszło 200 lat. To tradycja całego regionu, ale w Spycimierzu traktuje się ją szczególnie poważnie. Rodziny przekazują sobie techniki i wzorniki z pokolenia na pokolenia, a przed Bożym Ciałem spycimierzanie z całej Polski zjeżdżają się do swej rodzinnej wsi właśnie po to, by pomóc w układaniu dywanów kwiatowych na trasie przemarszu procesji.

Do tworzenia dywanów kwiatowych wykorzystuje się przeróżne kwiaty, np. chabry, maki, bzy i piwonie, ale też inne materiały, w tym szyszki, paprocie, mchy i liście drzew. Za podłoże dla dywanu służyć mogą ziemia, kora czy tatarak.

Czytaj też: Gdzie długi weekend czerwcowy 2023 będzie najtańszy? Sprawdziliśmy, w których miejscach w górach i nad morzem noclegi kosztują najmniej

Co szykuje Spycimierz na Boże Ciało 2023?

Kolorowe obrazy ułozone z kwiatów na Boże Ciało
Spycimierskie dywany kwiatowe ukazują różne obrazy i symbole. Wiesław Karbowy

Tegoroczne Boże Ciało 2023 to drugie obchody tego święta po wpisaniu tradycji sypania kwiatowych dywanów na listę UNESCO. Z tej okazji zaplanowano we wsi kilka interesujących wydarzeń.

Odwiedziny w Spycimierzu w święto Bożego Ciała to świetny pomysł na wycieczkę u progu długiego weekendu. Trudno o piękniejsze i bardziej przesycone słodkim zapachem kwiatów miejsce niż Spycimierz, gdy wre praca nad niezwykłymi dywanami.
Boże Ciało 2023 wypada w czwartek 8 czerwca. Tego dnia od samego rana mieszkańcy Spycimierza Będą sypać kwiatowe dywany.

Dokładny plan obchodów Bożego Ciała 2023 w Spycimierzu można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Główna Msza św. z procesją po kwietnych dywanach planowana jest na godz. 17:00.

Zobaczcie, jak wyglądały obchody Bożego Ciała w Spycimierzu w 2022 r.:

Boże Ciało w morzu kwiatów: internauci dzielą się zdjęciami

Spycimierz z lotu ptaka
Zdjęcia z drona pozwalają lepiej docenić skalę dywanów kwiatowych w Spycimierzu. Kwietna mozaiki ciągną się nawet na dwa kilometry. Konrad Sobolewski

Kwiatowe dywany ze Spycimierza są piękne, ale ulotne. Na szczęście technologia pozwala nie tylko zachować je w postaci zdjęć, ale też dzielić się nimi przez Internet.

W galerii poniżej możecie obejrzeć zdjęcia pięknych kwiatowych dywanów, wykonane w Spycimierzu w 2021 r.
Autorami zdjęć są: p. Wiesław Karbowy, p. Katarzyna Wegnerowska i p. Konrad Sobolewski.

Zapraszamy do galerii zdjęć kwiatowych dywanów, sypanych na Boże Ciało w Spycimierzu:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży