IPT - pasek artykułowy

Ceprostrada w Tatrach, czyli trasa dla każdego. Jest idealna na rodzinny wypoczynek w górach – jakie atrakcje czekają po drodze?

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Utarło się, że nie każdy turysta poradzi sobie podczas wycieczki w góry – bzdura! Przy odpowiednich warunkach i dopasowanej trasie, nawet najbardziej oporni są w stanie czerpać radość z takiego wyjazdu. Jednym z miejsc spełniających te kryteria jest Ceprostrada w Tatrach, czyli trasa dla każdego. Jest idealna na spokojny i rodzinny wypoczynek – jakie atrakcje czekają na wędrowców po drodze?

Spis treści

Ceprostrada: tatrzańska trasa dla każdego

Ceprostrada („ceper” oznacza po góralsku... turysta) to szlak stworzony z myślą o przyjezdnych, którzy nie są zaprawieni w górskich wędrówkach. Trasa prowadzi z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Z łatwością pokonają ją ci, którzy nie mają ochoty na trudną wspinaczkę. Cały szlak wyłożony był nawet... chodnikiem, jednak dziś prezentuje się nieco mniej spektakularnie.

Turyści podziwiający Morskie Oko
Kochacie góry, ale nie przepadacie za obciążającymi wędrówkami? Ta trasa jest stworzona dla was.

CC BY 2.0Flickr.com / Paul Becker / CC BY 2.0

Ceprostrada jest świetną atrakcją dla „zwyczajnego” turysty. Na taki spacer, mimo wszelkich udogodnień, nie polecamy wybierać się całkowicie nieprzygotowanym – w końcu to ok. 20-kilometrowa wędrówka (jeśli jednego dnia macie zamiar przejść całą trasę w obie strony, zamiast przenocować w schronisku). Oczywistym przeciwskazaniem są także indywidualne problemy zdrowotne.

Ceprostrada: trasa i atrakcje

Podczas pokonywania odcinka turyści pokonają następujące odcinki:

  • Palenica Białczańska,
  • Wodogrzmoty Mickiewicza,
  • Morskie Oko i Schronisko PTTK nad Morskim Okiem,
  • Szpiglasowa Przełęcz,
  • ew. Szpiglasowy Wierch.

Zmęczeni trasą w jedną stronę mogą przenocować w schronisku nad Morskim Okiem, natomiast ci, którym sił nie brakuje – bez problemu pokonają ścieżkę w obie strony, jeśli wyjdą w góry wczesnym rankiem.

Wielkie plany i rozczarowanie – historia tatrzańskiej Ceprostrady

W historii Ceprostrady można doszukiwać się wielu planów, które nigdy nie wyszły w życie lub ich realizację zwyczajnie przerwano. Myślą przyświecającą początkom powstania turystycznego odcinka było ułatwienie dostępu turystom do różnych części Tatr, co zapoczątkowała budowa drogi do Morskiego Oka. Koncepcje obejmowały przedłużenie trasy m.in. do:

  • Kasprowego Wierchu lub Czerwonych Wierchów (pierwszy plan, zrealizowany częściowo: do Szpiglasowej Przełęczy),
  • Liptowa (przez m.in. zbocza Miedzianego, Dolinkę za Mnichem oraz Wrota Chałubińskiego),
  • Doliny Kościeliskiej, Cichej Doliny Liptowskiej i Przełęczy Tomanowej.

Mimo wszystkich trudności (a w konsekwencji porzucenia ambitnych projektów), Ceprostrada nadal stanowi ciekawostkę i ułatwienie dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do wczasów w górach – nie zapomnijcie o niej podczas kolejnej wycieczki w Tatry.

Tatry są piękne o każdej porze dnia i roku. Widać to na zdjęciach profesjonalnych fotografów, ukazujących niezwykłe widoki, zapierające dech w piersiach panoramy, ciekawe ujęcia gór, szlaków, miast i schronisk Podhala. Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć Tatr - niech te widoki zachęcą Was do zorganizowania własnej wycieczki w weekend, urlop czy wakacje.

Zachwycające Tatry: 34 najpiękniejsze zdjęcia gór. Zakopane,...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło: gorskiewedrowki.blogspot.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży