Spis treści
- Flamingi na Cyprze. Gdzie spotkać te wyjątkowe ptaki?
- Cypr: Nikozja – jedyna taka stolica na świecie
- Pafos – miasto pełne historii i polskie akcenty
- Larnaka – kurort dla spragnionych wypoczynku
- Atrakcje Cypru – co jeszcze zwiedzić na wyspie Afrodyty?
- Cypr: mapa i pogoda
- Ile kosztuje nocleg na Cyprze?
- Zasady wjazdu na Cypr
Flamingi na Cyprze. Gdzie spotkać te wyjątkowe ptaki?
Te piękne ptaki o jasnoróżowym upierzeniu można spotkać na Cyprze od listopada do marca. Żyją zazwyczaj w okolicach mokradeł, lagun oraz słonych i sodowych jezior. Tak się składa, że na Cyprze, w pobliżu centrum miasta Larnaka występują cztery takie akweny – Aliki, Orphani, Soros i Spiro. Flamingi są niezwykle płochliwe, dlatego należy trzymać się od nich z daleka, podziwiając je przez lornetkę lub aparat z możliwością sporego przybliżenia.
Czerwonaki (flamingi), jeżeli dopisze wam szczęście, spotkacie też w innym miejscu niedaleko kurortu – mowa o jeziorze Oroklini. Sporą popularnością wśród turystów cieszy się też słone jezioro Limassol, które jest największym śródlądowym akwenem na Cyprze. W czasie trwania miesięcy zimowych przybywa tam od 2 do nawet 20 tysięcy flamingów!
Cypr: Nikozja – jedyna taka stolica na świecie
Stolicą Cypru jest Nikozja. Co ciekawe, to jedyna stolica na świecie, która podzielona jest na dwie części. W obu obszarach wyraźnie da się wyczuć wpływy innych państw: w Nikozji Północnej tureckie, a w Nikozji Południowej – greckie. „Swój” fragment miasta turecka część mieszkańców uważa za stolicę państwa (swoją drogą nieuznawanego na arenie międzynarodowej) zwanego Cyprem Północnym. Na terenie miasta znajdziecie zabytkową architekturę, którą warto zobaczyć podczas podróży. Na co zwrócić uwagę?
- Miejskie mury (z bramami Famagustiańską i Kireńską) z XVI wieku,
- Sobór św. Jana Teologa,
- Świątynie,
- Muzeum Cypryjskie, Muzeum Bizantyjskie oraz Muzeum Walki Wyzwoleńczej,
- Dawny zajazd Buyuk Han.

Pafos – miasto pełne historii i polskie akcenty
Miłośnicy historii będą zachwyceni wizytą w Pafos. Już w epoce neolitu tereny miasta były zamieszkiwane przez ludzi, a w starożytności istniały tam dwie osady – Stare i Nowe Pafos. Obie zostały doszczętnie zniszczone w wyniku potężnego trzęsienia ziemi. Będące niegdyś stolicą Cypru miasto na przestrzeni wieków straciło na znaczeniu, jednak dzięki rozwojowi turystyki, obecnie jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych kraju. Na unikalność Pafos składają się nie tylko opowieści, ale także dowody bogatego dziedzictwa, które można zobaczyć na własne oczy – to jedyne miasto Cypru, w którym ujrzycie relikty z właściwie każdej epoki jego istnienia. Wykopaliska archeologiczne na terenie dawnej stolicy kilkukrotnie prowadzili także Polacy, m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego czy Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Historyczne bogactwo Pafos sprawiło, że miasto znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bez względu na panującą pogodę, w swoim planie zwiedzania warto uwzględnić przede wszystkim:
- park archeologiczny Nea Pafos,
- kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa (według wierzeń to tam biczowano św. Pawła),
- bizantyjski zamek z XIII wieku,
- Grobowce Królewskie.
Larnaka – kurort dla spragnionych wypoczynku
Chociaż Larnaka jest trzecim co do wielkości miastem wyspy i znajduje się w pobliżu głównego lotniska Cypru, paradoksalnie to kurort, który docenią zwolennicy spokoju. Panuje tam mniejsza wrzawa niż w Pafos, Limassolu i Nikozji, jednak zajęć nie brakuje – bez względu na porę roku. Z miastem wiąże się też ciekawa historia: niektórzy wierzą, że po wskrzeszeniu przez Jezusa, św. Łazarz trafił właśnie na Cypr i założył tam chrześcijańską osadę. Cerkiew św. Łazarza miała zostać wzniesiona na miejscu jego pochówku, sprawiając, że dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Oprócz podziwiania flamingów, w Larnace znajdziecie sporo innych atrakcji, które aż proszą się o zwiedzenie. To chociażby:
- wspomniana cerkiew,
- fort z XVII wieku,
- ruiny starożytnego miasta,
- meczety Hala Sultan Tekke oraz Al-Kebir.
Atrakcje Cypru – co jeszcze zwiedzić na wyspie Afrodyty?
Cypr obfituje w niezwykłe krajobrazy. Przyroda wyspy jest jednym z jej największych skarbów – najpopularniejszym z nich jest rzecz jasna Skała Afrodyty. Bogini, według mitologii, miała w jej pobliżu narodzić się z morskiej piany.

Wikipedia.org / Michal Osmenda / CC BY 2.0
Co jeszcze zobaczyć na Cyprze?
- Klasztor Kykkos,
- Akwedukt Kamares,
- Park narodowy Cape Greco,
- wodospad Kaledonia,
- Chirokitia.
Cypr: mapa i pogoda
Cypr (Republika Cypryjska) to państwo wyspiarskie umiejscowione we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest członkiem Unii Europejskiej, jednak nie znajduje się w strefie Schengen.
Ze względu na panujący na wyspie ciepły klimat subtropikalny, Cypr słynie z plantacji oliwek i drzew cyprysowych. Temperatury na Cyprze jesienią są bardzo przyjemne – termometry wskazują tam nawet 20 stopni powyżej zera. Sprawia to, że Cypr jest krajem idealnym na wypoczynek i ucieczkę z chłodniejszych lokalizacji. Zimą także możecie liczyć na doskonałe warunki – w tym okresie na wyspie można spodziewać się kilkunastu stopni ciepła.
Ile kosztuje nocleg na Cyprze?
Jeżeli jesteście kontaktowi i niestraszne są wam noclegi w hostelach, za jeden nocleg w połowie listopada 2023 roku w Larnace (obiekt blisko plaży) zapłacicie ok. 70 zł. Porównywalne ceny czekają na was także w Pafos, natomiast – co ciekawe – w Nikozji nocleg w tym samym terminie można znaleźć nawet za 40 złotych.
Zasady wjazdu na Cypr
Na Cyprze nie obowiązują pandemiczne obostrzenia dla obywateli Polski. Jako że nasz kraj nie uznaje istnienia Tureckiej Republiki Cypru Północnego, rząd apeluje o ostrożność podczas wypraw do tej części Cypru.
Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych. Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r. Nie ma także żadnego innego porozumienia regulującego funkcje konsularne na tym terytorium. Oznacza to, że pomoc konsularna dla przebywających tam obywateli polskich nie jest możliwa – czytamy na stronie internetowej MSZ.
Przekroczenie granicy Cypru jest możliwe za okazaniem dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego lub paszportu. Przed podróżą zalecane jest także wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – jeżeli nie macie czasu na złożenie wniosku przez internet lub w oddziale NFZ, w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina otrzymacie ją w ciągu kilku minut.
Źródło: MSZ, booking.com, cyprusisland.net
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?