IPT - pasek artykułowy

Czupel – łatwy szczyt Korony Gór Polski. Skąd najlepiej ruszyć na Czupel, jak długo się wchodzi? Gdzie dostać pieczątkę Klubu Zdobywców?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie trzeba być doświadczonym taternikiem, by zdobywać szczyty Korony Gór Polski. Niektóre góry z listy nie są zbyt wysokie, a ich zdobywanie to świetny pomysł na weekend czy rodzinną wycieczkę w ferie zimowe. Taką górą jest Czupel w Beskidzie Małym koło Bielska-Białej. Sprawdźcie, skąd najlepiej wejść na Czupel, którędy prowadzi trasa i jak długo się idzie. Czy na Czupel można wejść z psem? Na te i więcej pytań odpowiadamy w praktycznym przewodniku po wycieczce na Czupel.

Spis treści

Czupel – najwyższa góra Beskidu Małego. W sam raz na weekendową wycieczkę

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Należy do Korony Gór Polski, choć nie ma imponującej wysokości. Wznosi się na 930 m n.p.m.

Widok na Beskid Żywiecki
Czupel w Beskidzie Małym to idealna góra na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. Wznosi się niedaleko od miasta, nie jest zbyt wysoka, za to należy do Korony Gór Polski. Sprawdźcie, jak zorganizować wycieczkę na Czupel. Opisujemy najlepsze trasy, atrakcje, parking. Podpowiadamy, gdzie dostać pieczątkę Korony Gór Polski. mariusz_prusaczyk, Getty Images, zdjęcie lustracyjne

Góra nie leży daleko od cywilizacji. Właściwie wprost przeciwnie – Czupel wznosi się na obrzeżach Bielska-Białej, przez co świetnie nadaje się na krótkie weekendowe wycieczki.

Zapraszamy do przewodnika po trasach na Czupel. Sprawdźcie, który szlak jest najkrótszy, a który najbardziej malowniczy, ile się idzie na Czupel i czy na wycieczkę można zabrać psa.

Czupel – mapa:

Wycieczka na Czupel. Gdzie zostawić samochód? Położenie parkingu i ceny

Gdzie zostawić samochód przed wejściem na Czupel? Jeśli zamierzacie zacząć wspinaczkę w jednej z miejscowości u stóp góry, ze znalezieniem parkingu nie powinno być problemu. Jednak najwięcej turystów zdobywa Czupel, zaczynając od Przełęczy Przegibek. Czy jest tam jakiś parking? Na szczęście tak! Znajduje się tuż przy szlaku, w dodatku obok stoi bufet Gawra, w którym możecie coś zjeść przed właściwą wycieczkę lub w drodze powrotnej.

Ile kosztuje parking przy szlaku na Czupel? Nic – jest darmowy. Pamiętajcie tylko, że w weekendy w środku dnia może być trudno znaleźć wolne miejsce. Lepiej zacznijcie wycieczkę na Czupel wcześnie, żeby nie musieć zostawiać auta przy drodze.

Parking przy trasie na Czupel – mapa:

Trasa na Czupel. Jakie atrakcje czekają przy szlaku?

Na Czupel można wejść na kilka sposobów – przeczytacie o nich niżej. Każdy szlak jest malowniczy i oferuje atrakcje przyrodnicze i krajoznawcze.

 • W drodze na szczyt napotkacie np. charakterystyczne wały z kamieni. Nie powstały w sposób naturalny – to tzw. kródy, czyli nasypy z kamieni zebranych z okolicznych pól, by nie przeszkadzały w orce.
 • Przy niektórych szlakach na Czupel możecie napotkać bunkry z czasów II wojny światowej.
 • Mniej więcej 800 m od schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej, przy najpopularniejszym szlaku na Czupel, leży jaskinia Wietrzna Dziura, zwana też Smoczą Jamą. Jest głęboka na ok. 20 m, ale wejście do niej stanowi wyzwanie, a w początkowym odcinku trzeba się nawet czołgać.
 • Góra Czupel jest porośnięta lasem, co sprawia, że maszeruje się tutaj bardzo przyjemnie, ale widoki nie zawsze są najlepsze. Bliżej szczytu można jednak natrafić na polany, z których rozciągają się piękne panoramy okolicy. Ze wschodniego grzbietu Czupla widać np. Babią Górę, a nawet Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Ze szlaków na szczyt dostrzeżecie np. Szyndzielnię i Klimczok.
Widok na Czupel
Czupel jest łatwo dostępny, dzięki czemu nadaje się świetnie na rodzinną wycieczkę. W dodatku jego zdobycie daje wiele satysfakcji, bo to jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Czytaj też: Biskupia Kopa: Przewodnik po malowniczych szlakach Gór Opawskich. Jak spędzić aktywny weekend w górach?

Skąd wejść na Czupel? Ile się wchodzi? Ta trasa jest najkrótsza!

Turyści najczęściej wchodzą na Czupel po szlaku z Przełęczy Przegibek, położonej między Sokołówką (853 m n.p.m.) a Przegibkiem (685 m n.p.m.), przez którą prowadzi droga z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego.

To najkrótszy i najłatwiejszy do pokonania szlak na Czupel. Liczy niecałe 4,5 km i przejście go w obie strony nie powinno zająć więcej niż 3 godziny (pamiętajcie tylko, że zimą maszerowanie po górach zajmuje więcej czasu niż latem!). Trasa prowadzi obok schroniska PTTK Na Magurce, w którym można zrobić postój, a przewyższenie wynosi 324 m. Początkowe odcinki szlaku mogą się wydać dość strome, ale droga szybka staje się łatwiejsza.

Szlak na Czupel z Przełęczy Przegibek – mapa:

Zobaczcie trasę na Czupel z Przełęczy Przegibek na filmie:

A tak może wyglądać wejście na Czupel zimą:

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej im. Józefa Grzybowskiego

Czy na Czuplu jest schronisko górskie? Nie ma, ale na szczęście turyści mogą skorzystać ze schroniska nieco poniżej szczytu, na Magurce Wilkowickiej.

Mniej więcej w połowie drogi z Przełęczy Przegibek na Czupel stoi urokliwe schronisko PTTK, mieszczące się w budynku z 1913 r. Schronisko górskie działa w tym miejscu nieprzerwanie już od 1903 r., ale pierwsze, założone jeszcze przez Niemców, spłonęło dość szybko.

W schronisku na Magurce Wilkowickiej turyści mogą odpocząć i zjeść coś ciepłego w bufecie. Na noclegi dostępne są obecnie 24 miejsca w cenie 120 zł od osoby za noc, niezależnie, czy wybierzemy pokój 2-, 3-, 4- czy 6-osobowy.

UWAGA! Do schroniska na Magurce Wilkowickiej nie wolno wprowadzać psów.

Spod schroniska rozciąga się ładny widok m.in. na Babią Górę, Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok. Zimą działają tu też trzy trasy zjazdowe dla narciarzy i tor saneczkowy aż do Straconki.

Najpiękniejsza trasa na Czupel. Szlak z Czernichowa

Ta niebieska trasa na Czupel uchodzi za najbardziej malowniczą. Prowadzi z Czernichowa nad Sołą przez Suchy Wierch i pozwala podziwiać widoki na Jezioro Międzybrodzkie i Górę Żar.

Szlak w jedną stronę liczy ok. 5,4 km długości, dystans można pokonać w ok. 2 godziny. Droga jest jednak trudniejsza niż przy szlaku z Przełęczy Przegibek, a przewyższenie wynosi 623 m.

Szlak na Czupel z Czernichowa – mapa:

Zobaczcie na filmie, jak wygląda trasa na Czupel z Czernichowa:

Pętla Czernichów – Czupel – Przysłop – Czernichów

Wielu turystów decyduje się odbyć wycieczkę na Czupel z Czernichowa w formie pętli, dzięki czemu nie trzeba wracać tą samą trasą po własnych śladach. Po dotarciu na szczyt Czupla możecie zejść trasą przez Przełęcz Przysłop i z powrotem do Czernichowa. Cały szlak do przejścia liczy ok. 14 km i można go pokonać w ok. 4 godziny.

Mapa pętli na Czupel z Czernichowa:

Trasa na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego

Szlak na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego jest trudniejszy, bardziej stromy i nieco dłuższy od tego z Przełęczy Przegibek. W jedną stronę liczy ok. 5,5 km dlugości, a jego przejście zajmuje ok. 2 godzin.

Szlak na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego – mapa:

Zobaczcie na filmie, jak wygląda trasa na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego:

Szlak na Czupel z Łodygowic

Na Czupel można też wejść czerwonym szlakiem z Łodygowic, wiodącym przez Przełęcz Przysłop, obok Diabelskiej Skały. Ze Skałą łączy się ciekawa legenda o dwóch diabłach, które ciskały w siebie kamieniami. Jeden siedział właśnie na zboczu Czupla, drugi na Skrzycznem. Ten ze Skrzycznego celnie trafił diabla z Czupla, który do dziś leży przygnieciony pod Diabelską Skałą.

Szlak na Czupel z Łodygowic liczy ok. 6,5 km w jedną stronę, dystans można pokonać w ok. 2 godziny. Trasa jest dość stroma, przewyższenie wynosi 586 m.

Szlak na Czupel z Łodygowic – mapa:

Czupel i Skrzyczne w jeden dzień. Czy da się to przejść? Którędy wiedzie szlak?

Szlak z Łodygowic na Czupel stanowi część trasy łączącej Czupel i Skrzyczne. Jeśli jesteście doświadczonymi piechurami, możecie pokonać ten szlak w jeden dzień. Trasa prowadzi z Czupla przez Łodygowice, potem okoliczne wsie, np. Godziszkę, wreszcie aż na Skrzyczne. Liczy prawie 19 km długości, a jej przejście może zająć ok. 5 godzin.

Czupel i Skrzyczne w jeden dzień – mapa trasy:

Czupel w Koronie Gór Polski. Gdzie znaleźć pieczątkę do książeczki?

Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości, Czupel należy do Korony Gór Polski, a jego zdobycie można udowodnić specjalną pieczątką. Zebranie wszystkich pieczątek upoważnia do odznaki i oficjalnego tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski.

Gdzie można dostać pieczątkę, udowadniającą wejście na Czupel? Jest sporo możliwości:

 • Na szczycie góry znajduje się specjalna skrzynka Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Leży w niej pieczątka gotowa do użycia.
 • Pieczątkę można też dostać w schronisku PTTK Na Magurce i w jadłodajni Chata na Magurce.
 • Pieczątkę na Czupel ma też urząd gminy w Wilkowicach i Łodygowicach.
 • Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Wilkowicach też przechowuje pieczątkę.
 • Pieczątkę można też dostać w barze Gawra na Przełęczy Przegibek (przy parkingu).
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie też ma pieczątkę na Czupel.
 • Pieczątkę znajdziecie też w Chatce Studenckiej na Rogaczu.
 • Sklepi Lewiatan w Międzybrodziu Bialskim dysponuje pieczątką na Czupel.
 • W Międzybrodziu Bialski jest jeszcze jedno miejsce z pieczątką – Baza Szturmowa Czupel.

Czy Czupel nadaje się na wycieczkę z dziećmi?

Tak, droga na Czupel z Przełęczy Przegibek jest dość krótka i łatwa, dlatego nawet młodsi turyści nie powinni mieć z nią większych problemów. Trasa nie jest jednak dostosowana do potrzeb wózków dziecięcych.

Czy na Czupel można wejść z psem?

Tak, Czupel nie leży na terenie parku narodowego ani rezerwatu przyrody, więc można zdobyć górę razem z wiernym czworonogiem. Pies powinien być jednak prowadzony na smyczy. Pamiętajcie jednak, że schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej nie przyjmuje psów pod swój dach.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży