MKTG IPT - pasek artykułowy

Biskupia Kopa: Przewodnik po malowniczych szlakach Gór Opawskich. Jak spędzić aktywny weekend w górach?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Marzysz o wspaniałej wycieczce w otoczeniu malowniczych krajobrazów Gór Opawskich? Czy chcesz podziwiać panoramę Sudetów Wschodnich i zobaczyć najwyższy szczyt województwa opolskiego? Biskupia Kopa jest idealnym miejscem dla ciebie! Odkryj najlepsze szlaki prowadzące na tę imponującą górę.

Spis treści

Poznaj Biskupią Kopę

Marzysz o wyjątkowej wycieczce w góry? Biskupia Kopa to miejsce, które musisz odwiedzić! Jest to najwyższy szczyt Gór Opawskich po stronie polskiej, wznoszący się na wysokość 889 m n.p.m. Jest to również najwyższy punkt województwa opolskiego. Szczyt ten jest też częścią Korony Gór Polski.

Widok na Biskupią Kopę
Biskupia Kopa, położona na granicy polsko-czeskiej, to jeden z najważniejszych szczytów Gór Opawskich. Wybierz się na wycieczkę, odkryj uroki tych terenów i ciesz się niezapomnianymi widokami!

CC BY-SA 3.0Łukasz Burma/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Jak dotrzeć na miejsce? Do Jarnołtówka, startowego punktu na szlakach prowadzących na Biskupią Kopę. Do wioski dotrzesz z Opola, kierując się w stronę Prudnik. Stamtąd należy skręcić w lewo na Jarnołtówek. Po przejechaniu przez wioskę dotrzesz do darmowego parkingu, skąd rozpoczyna się wędrówka w kierunku góry.

Czytaj też: Turbacz: sprawdź, jak zdobyć szczyt Korony Gór Polski. Który szlak wybrać, ile kosztuje nocleg w schronisku, co widać z kamery online?

Na szczycie góry znajduje się kamienno-drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne góry i doliny. To idealne miejsce, by zrobić niesamowite zdjęcia i cieszyć się chwilą spokoju w otoczeniu przyrody.

Biskupia Kopa i droga do przejścia granicznego
Najwyższy szczyt Gór Opawskich po stronie polskiej (889 m n.p.m.), zachwyci cię nie tylko widokami, ale także swoją historią i możliwościami wędrówki.

CC BY-SA 3.0Piotr Kubowicz/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Skąd wzięła się nazwa tej góry?

W dawnych czasach istnieje przypuszczenie, że góra była znana jako Oser, co miało związek z mitycznym plemieniem Ozów, które zamieszkiwało rejon Prudnika na wczesnym etapie naszej ery. Obecnie używana nazwa może wywodzić się od charakterystycznego kształtu góry, który przypomina mitrę biskupią, albo od faktu przekazania tych ziem w lenno księstwu biskupiemu przez króla Macieja Korwina w 1474 roku.

Wieża na Biskupiej Kopie
Na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się 18-metrowa kamienna wieża widokowa zbudowana w 1898 roku. Z jej platformy roztacza się malownicza panorama Gór Opawskich, Jesioników, Masywu Śnieżnika i Gór Złotych.

CC BY-SA 3.0Vindicator/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Nazwę Biskupia Kopa jako pierwszy użył Józef Lompa, śląski autor, w swojej książce z 1847 roku pt. „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej”, wydanej w Głogówku. To samo określenie podał Józef Mycielski w dziele z 1900 roku „Pierwotne słowiańskie nazwiska miejscowości na Szlązku Pruskim”, jako polski ekwiwalent niemieckiego Bischofskoppe.

Oficjalne potwierdzenie nazwy Biskupia Kopa nastąpiło w 1949 roku. Użycie formy Kopa Biskupia, spotykane w niektórych publikacjach i nazwach obiektów, jest uznawane za błędne.

Szlaki na Biskupią Kopę

Teraz czas na przygodę! Szlak na Biskupią Kopę jest łatwy, ale miejscami stromy. Długość trasy to około 8 km, co zajmie ci 3-4 godziny w jedną stronę. Szlak ten jest częścią Korony Gór Polski, więc możesz być pewien, że zdobycie tego szczytu będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Biskupia Kopa
Biskupia Kopa to nie tylko piękny szczyt, ale także idealne miejsce na wycieczkę dla miłośników przyrody. Dzięki łatwej dostępności i różnorodności szlaków turystycznych, każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

CC BY-SA 3.0 PL10project/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Na Biskupią Kopę prowadzi kilka szlaków turystycznych i rowerowych. Możesz wybrać jeden z nich, by odkryć uroki okolicy. Szlaki te oferują niesamowite widoki i unikalne doznania. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą pieszym czy rowerzystą, na pewno znajdziesz trasę odpowiednią dla siebie.

Czytaj też: Karkonosze – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje na jesień: wodospady, zamek, punkty widokowe i inne piękne miejsca

Biskupia Kopa oferuje wiele szlaków wycieczkowych zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej. Oto kilka z nich:

  • Szlak czerwony: Rozpoczyna się w Głuchołazach i prowadzi przez szczyt Przednia Kopa, Parkową Górę, Jarnołtówek, aż do Biskupiej Kopy. Długość trasy to około 8 km, a czas przejścia wynosi 3-4 godziny.
  • Szlak żółty: Trasa rozpoczyna się w Jarnołtówku i prowadzi przez Bukową Górę, Piekiełko, aż do Biskupiej Kopy.
  • Szlak zielony: Startuje w Zlatych Horach i prowadzi przez Svatý Rochus, Mnichův kámen, Biskupią Kopę, aż do przełęczy Petrovy boudy.
  • Szlak niebieski: Trasa rozpoczyna się w Zlatych Horach i prowadzi przez ruiny zamku Leuchtenštejn, aż do Biskupiej Kopy.

Biskupia Kopa to nie tylko najwyższy szczyt województwa opolskiego, ale także miejsce o bogatej historii i wyjątkowych widokach. Wybierając się na wycieczkę na ten szczyt, możesz być pewien, że czeka cię niezapomniana przygoda wśród pięknych krajobrazów Gór Opawskich. Czy jesteś gotowy na wyruszenie w górską podróż? Biskupia Kopa czeka na ciebie!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: Czupel – łatwy szczyt Korony Gór Polski. Skąd najlepiej ruszyć na Czupel, jak długo się wchodzi? Gdzie dostać pieczątkę Klubu Zdobywców?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: biskupiakopa.pl, korona-gor-polski.pl, wiedzmawruchu.pl

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży