IPT - pasek artykułowy

Korona Gór Polski: mapa, lista szczytów. Jak formalnie potwierdzić wejście na każdą górę? Jak otrzymać odznakę zdobywcy? Praktyczne porady

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Korona Gór Polski brzmi wspaniale – kto nie chciałby zdobyć wszystkich najwyższych i najpiękniejszych polskich szczytów? Ale które właściwie góry zaliczane są do Korony? Ile ich jest i jak je zdobyć? Jak formalnie potwierdzić wejście na szczyt, by zyskać tytuł i odznakę zdobywcy Korony Gór Polski? Ile kosztuje załatwianie formalności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym praktycznym informatorze: jak zdobyć Koronę Gór Polski i dobrze się przy tym bawić.

Spis treści

Widok na Śnieżkę
Kochacie góry albo chcielibyście się w nich zakochać? Dobrą okazją do zwiedzenia najpiękniejszych polskich szczytów jest podjęcie wyzwania Korony Gór Polski. Na czym ono polega? Ile szczytów trzeba zdobyć i jak to formalnie potwierdzić? Jakie nagrody czekają na zdobywców? Wszystkie informacje o Koronie Gór Polski znajdziecie w naszym informatorze. Na zdjęciu: turyści w drodze na Śnieżkę.
avideus, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Czym jest Korona Gór Polski? Ile szczytów liczy?

Korona Gór Polski to lista 28 szczytów, wznoszących się głównie na południu kraju. Lista zawiera po jednej najwyższej górze z każdego znacznego pasma górskiego w Polsce (przypisanie gór do poszczególnych pasm może być różne w zależności od przyjętego sposobu regionalizacji kraju, jednak lista szczytów pozostaje ta sama).

Na liście znajdują się te góry, na szczyt których w chwili ogłaszania wykazu w 1997 r. prowadziły ustalone szlaki turystyczne.

Wykaz szczytów Korony Gór Polski wskazuje więc najwyższe i najbardziej godne zdobycia góry w całym kraju. To gotowy zestaw inspiracji do wycieczek, a zarazem wyzwanie dla polskich turystów i miłośników gór.

Skąd właściwie wzięła się koncepcja Korony Gór Polski i kto stworzył wykaz szczytów?

Kto stworzył listę szczytów Korony Gór Polski?

Koncepcja Korony Gór Polski narodziła się w redakcji czasopisma „Poznaj swój kraj” w drugiej połowie lat 90. XX w. Autorami pomysłu są Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski. Cała idea Korony Gór Polski ma na celu popularyzację turystyki górskiej w różnych regionach Polski. Redakcja czasopisma „Poznaj swój kraj” chciała wskazać polskim turystom, że w kraju jest o wiele więcej ciekawych szczytów, niż tylko stale zatłoczone Tatry.

Lista gór została oficjalnie przedstawiona w czerwcowym numerze „Poznaj swój kraj” w 1997 r. i zatwierdzona w grudniu przez redakcję pisma. Jednocześnie powołano do istnienia Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Od tego czasu redakcja czasopisma opiekuje się Klubem Zdobywców, organizuje wzorcowe wyprawy na szczyty z listy Korony Gór Polski i zapewnia zniżki na noclegi w wybranych obiektach swym prenumeratorom.

Widok na Rysy
Rysy w Tatrach. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Milan Bališin, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Tatry dla odważnych. Orla Perć – najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce. Jak go przejść? Kiedy najlepiej wyruszyć?

Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

Jak zdobyć tytuł i odznakę zdobywcy Korony Gór Polski? Przede wszystkim trzeba siłą własnych mięśni zdobyć wszystkie szczyty z listy (pełen wykaz szczytów publikujemy niżej).

Góry można zdobywać pieszo, na rowerze lub na nartach. Nie obowiązuje żaden termin, do którego trzeba zrealizować wyzwanie. Niektórzy zdobywają górę za górą w krótkim czasie, innym wejście na każdy z 28 szczytów zajmuje lata. Chodzi o własną satysfakcję i dobrą zabawę, nie pośpiech.

Tytuł zdobywcy Korony Gór Polski przyznaje Loża Korony Gór Polski, działająca w ramach Klubu Zdobywców. By otrzymać odznakę i oficjalny tytuł, należy najpierw przystąpić do Klubu Zdobywców.

Jak przystąpić do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski?

Należy wypełnić formularz dostępny online, a potem wpłacić wpisowe w wysokości 40 zł. Trzeba także wykupić książeczkę do zbierania pieczątek, potwierdzających zdobywanie kolejnych szczytów – koszt książeczki to 5 zł. Chętni mogą także kupić sobie odznakę klubową za 15 zł, ale nie jest to obowiązkowe. Wysyłka zwrotna kosztuje 13 zł.

Łączny koszt przystąpienia do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski wynosi więc 40 + 5 + 13 = 58 zł. Z odznaką klubową łącznie 73 zł.

Opłaty są jednorazowe. Nie ma innych, powtarzalnych składek członkowskich.

Członkostwo w Klubie Zdobywców Korony Polski także dodatkowe korzyści, w tym zniżki na niektóre noclegi i usługi turystyczne w górach. Lista obiektów, przyznających zniżki klubowiczom, jest dostępna na stronie Klubu.

Książeczka Korony Gór Polski

Formalnym potwierdzeniem zdobycia każdego ze szczytów, niezbędnym do otrzymania tytułu zdobywcy Korony Gór Polski, jest wpis do książeczki klubowej, otrzymanej przy nadaniu statusu członka Klubu Zdobywców.

Wpis powinien zawierać datę, zdjęcie turysty na szczycie (w formie papierowej w formacie 9x13, przyklejone przezroczystą taśmą) oraz pieczątkę, potwierdzającą wejście na szczyt.

Śnieżka
Śnieżka w Karkonoszach. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Konklos, CC BY-SA 4.0

Pieczątki Korony Gór Polski

Skąd wziąć pieczątkę? Pieczęcią potwierdzającą zdobycie szczytu może być pieczątka schroniska bądź dowolnej innej placówki albo firmy, mającej siedzibę na danej górze lub w jej pobliżu. Można także uzyskać pieczątkę od członka Loży Zdobywców, napotkanego na szlaku, lub w czasie jednego z posiedzeń Loży (zob. niżej).

Propozycje miejsc, dających turystom pieczątki, mogące potwierdzić zdobycie każdego ze szczytów Korony Gór Polski, możecie znaleźć online.

Przyznanie tytułu zdobywcy Korony Gór Polski

Tytuł zdobywcy Korony Gór Polski przyznaje Loża Zdobywców, której posiedzenia odbywają się w weekendy w wybranych miastach Polski. O terminie i miejscu najbliższego posiedzenia Loży można dowiedzieć się z komunikatów zamieszczonych na stronie Klubu Zdobywców. Skład Loży można sprawdzić w osobnej zakładce na tej samej stronie.

Zdobywca wszystkich 28 szczytów powinien wysłać do Loży wniosek o nadanie oficjalnego tytułu i przesłać opłatę 37 zł za formalne insygnia zdobywcy: honorową odznakę. Odznaki zdobywcy, w przeciwieństwie do odznak klubowych, przyznawane są tylko osobom, które zdobyły wszystkie 28 szczytów Korony Gór Polski.

Ile osób zdobyło Koronę Gór Polski?

Klub Zdobywców Korony Gór Polski liczy obecnie ok. 95 tys. członków. Jednak nie wszyscy z nich zdobyli już wszystkie szczyty Korony. Rzeczywistych zdobywców każdej góry w wykazie jest obecnie ok. 4000.

Oficjalna lista zdobywców Korony Gór Polski jest dostępna online na stronie Klubu Zdobywców.

Babia Góra
Babia Góra w Beskidzie Żywieckim. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Javor357, CC BY-SA 3.0

Czytaj też: Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który wybrać? Jak długo się idzie? Praktyczny plan wycieczki na Czerwone Wierchy

Korona Gór Polski: lista szczytów do zdobycia

Poniżej znajdziecie wykaz wszystkich 28 szczytów Korony Gór Polski z podziałem na pasma i wysokością n.p.m. podanymi według danych Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

 • Rysy w Tatrach – 2499 m
 • Babia Góra w Beskidzie Żywieckim – 1725 m
 • Śnieżka w Karkonoszach– 1603 m
 • Śnieżnik w Masywie Śnieżnika – 1423 m
 • Tarnica w Bieszczadach Zachodnich – 1346 m
 • Turbacz w Gorcach – 1310 m
 • Radziejowa w Beskidzie Sądeckim – 1266 m
 • Skrzyczne w Beskidzie Śląskim – 1257 m
 • Mogielica w Beskidzie Wyspowym – 1171 m
 • Wysoka Kopa w Górach Izerskich – 1126 m
 • Rudawiec w Górach Bialskich – 1106 m
 • Orlica w Górach Orlickich – 1084 m
 • Wysoka (Wysokie Skałki) w Pieninach – 1050 m
 • Wielka Sowa w Górach Sowich – 1015 m
 • Lackowaw Beskidzie Niskim – 997 m
 • Kowadłow Górach Złotych – 989 m
 • Jagodnaw Górach Bystrzyckich – 977 m
 • Skalnik w Rudawach Janowickich – 945 m
 • Waligóra w Górach Kamiennych – 936 m
 • Czupel w Beskidzie Małym – 933 m
 • Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych – 919 m
 • Lubomir w Beskidzie Makowskim – 904 m
 • Biskupia Kopa w Górach Opawskich – 889 m
 • Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – 850 m
 • Kłodzka Góra w Górach Bardzkich – 765 m
 • Skopiec w Górach Kaczawskich – 724 m
 • Ślęża w Masywie Ślęży – 718 m
 • Łysica w Górach Świętokrzyskich – 614 m
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Piotr Chrobot, CC BY-SA 3.0

Czytaj też: Morskie Oko: trasa, parking, kamery. Radzimy, jak dostać się na Morskie Oko, ile kosztują bilety, ile się idzie i co warto zobaczyć

Korona Gór Polski: mapa

Na poniższej mapie, stworzonej przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski, możecie znaleźć lokalizację wszystkich 28 szczytów. Mapa może pomóc w organizacji wycieczek i zdobywaniu Korony.

Jak widać na mapie, najwięcej szczytów Korony Gór Polski – aż 15 – znajduje się w województwie dolnośląskim. Kolejne 8 gór leży w województwie małopolskim. Jedyną górą wchodzącą w skład Korony Gór Polski, położoną nieco bliżej środka kraju, jest Łysica w województwie świętokrzyskim.

Korona Gór Polski na zdjęciach

Zapraszamy do galerii zdjęć szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski. Przekonajcie się, czy wyglądają zachęcająco:

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirosław Dylewski
Ciekawe, ile osób z naszego regionu należy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

My już jakiś czas temu zaczęliśmy koronę zdobywać i mamy już kilkanaście szczytów zdobytych :-)
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży