Efektywna i zielona energia z wiatru i słońca

Materiał informacyjny PKN Orlen
Efektywna i zielona energia z wiatru i słońca
Efektywna i zielona energia z wiatru i słońca PKN Orlen
PKN ORLEN w strategii budowy nowych mocy wytwórczych stawia na efektywne technologie z odnawialnych źródeł. Zapewni to koncernowi pozycję multienergetycznego gracza w skali europejskiej.

Wojna w Ukrainie przewartościowała dużo aspektów budowania bezpieczeństwa energetycznego w wielu krajach. Konflikt unaocznił, że rynek surowców i energii może zostać łatwo rozregulowany. Odpowiedzią na tę sytuację jest budowanie portfela zróżnicowanych źródeł wytwórczych z uwzględnieniem aspektów klimatycznych oraz potrzeb utrzymania konkurencyjności gospodarki. Taką właśnie strategię realizuje PKN ORLEN, który w najbliższych latach chce pięciokrotnie zwiększyć posiadane moce w zielonej energetyce.

Grupa ORLEN dąży do osiągnięcia pozycji regionalnego lidera w zakresie produkcji zielonej energii. Jednym z filarów tej transformacji jest morska energetyka wiatrowa, najdynamiczniej rozwijający się obszar w Europie. Na wodach Bałtyku zainstalowane są obecnie instalacje o mocy ok. 2,2 GW, a według szacunków ekspertów łączny potencjał wynosi nawet 93 GW. Wynika to przede wszystkim ze sprzyjających energetyce wiatrowej warunków, takich jak jego niskie zasolenie, stosunkowo niewielkie głębokości i stałe, silnie wiejące wiatry przez cały rok.

PKN ORLEN realizuje obecnie projekt Baltic Power o mocy do 1,2 GW. Farma o powierzchni ok. 131 km kw. ma być zlokalizowana 23 km na północ od polskiej linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Inwestycja realizowana jest wspólnie z Northland Power. Dzięki skutecznemu transferowi wiedzy i intensywnym pracom niemal 90 ekspertów, inwestycja jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijanych projektów na Bałtyku. Na obszarze farmy wiatrowej oraz na trasie wyprowadzenia mocy na ląd aż trzynaście specjalistycznych jednostek po dziewięciu miesiącach pracy zakończyło badania dna morskiego. Budowa farmy zaplanowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o minimalnej mocy 14 MW każda. Baltic Power będzie mogła zasilić w prąd nawet 1 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo w Łebie powstanie też port serwisowy, służący przez minimum 25 lat do jej serwisowania. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca operowanie z niej jednostek serwisowych obsługujących farmę. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN planowane jest na 2026 rok.

W celu realizacji strategii biznesowej w zakresie offshore, PKN ORLEN skonsolidował spółki celowe i powołał nowy podmiot - ORLEN Neptun I. Spółka skupia dotychczasowe projekty i działania w zakresie realizacji tzw. II fazy rozwoju morskich farm wiatrowych. Do realizacji tego celu niezbędne jest utworzenie centrum kompetencyjnego, umożliwiającego rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej na terenie całego Bałtyku. Spółki celowe z grupy kapitałowej ORLEN złożyły łącznie 11 wniosków o przyznanie nowych koncesji, dla których łączna możliwa do uzyskania moc szacowana jest na ponad 10 GW. Wnioskując o jak największą liczbę koncesji, koncern chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Spółka zamierza zaangażować się również w rozwój projektów morskich farm wiatrowych w krajach bałtyckich, gdzie już w 2023 roku planowane jest ogłoszenie pierwszych aukcji na pozyskanie koncesji offshore.

Koncern sukcesywnie inwestuje w nowoczesną energetykę nie tylko na morzu. Grupa ORLEN jest także jednym z liderów pod względem mocy dostarczanej przez lądowe farmy wiatrowe. Do największych farm wiatrowych w Grupie ORLEN należą: Farma Wiatrowa Kobylnica (41,4 MW), FW Nowotna (40 MW), FW Karścino (90 MW), FW Karcino (51 MW) i FW Przykona (32,9 MW). Za inwestycje w lądowe farmy wiatrowe odpowiadają w grupie spółki celowe: Energa Wytwarzanie oraz Orlen Wind 3.

Prawie 40 proc. mocy zainstalowanej wszystkich jednostek wytwórczych Grupę Energa, wchodzącej w skład Grupy ORLEN, to właśnie odnawialne źródła. Do 2030 roku, zgodnie ze swoją strategią, Energa planuje ją znacząco zwiększyć - samodzielnie lub posiadając udział w tych aktywach o łącznej mocy zainstalowanej w wysokości ok. 2,4 GW. Nakłady inwestycyjne w obszarze wytwarzania Grupy Energa sięgną ok. 13,6 mld zł.

Kolejnym sektorem energetyki, zapewniającym realizację zapisanych w strategii koncernu celów redukcji emisji CO2, jest rozwój fotowoltaiki. Wśród inwestycji Grupy Energa w tym obszarze są: farma fotowoltaiczna PV Wielbark na Mazurach, PV Gryf w Wielkopolsce czy pięć mniejszych instalacji o mocy do 1 MW każda. Oprócz tego siedmiu 90 Energa Green Development, spółka zależna Energi, zbuduje farmę fotowoltaiczną PV Mitra w gm. Przykona (woj. wielkopolskie).

To największy obecnie projekt fotowoltaiczny realizowany w kraju przez Grupę ORLEN. Jednocześnie to trzecia farma fotowoltaiczna i czwarta instalacja OZE, powstająca na terenach byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów. Warto wspomnieć, że na tych terenach w eksploatacji jest już Farma Wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej 32,9 MW, a w tym roku planowane jest rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w dwóch farmach fotowoltaicznych: wspomniana już wcześniej PV Gryf - o mocy ok. 20 MW i PV Przykona - o mocy ok. 1 MW. Według szacunków na gruntach należących do Energi w gminie Przykona powstać mogą instalacje OZE o łącznej mocy ok. 160 MW.

Do 2030 roku Grupa ORLEN przeznaczy na inwestycje łącznie 140 mld zł, aktywnie zarządzając portfelem projektów biznesowych. Największa część nakładów inwestycyjnych zostanie przeznaczona na strategiczne segmenty. Około 85 mld zł zostanie zaalokowanych w nowe, perspektywiczne obszary związane m.in. z energetyką odnawialną. Do 2030 roku koncern zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży