IPT - pasek artykułowy

Florencja na majówkę 2024: wszystko, co musicie wiedzieć. Pogoda, najlepsze atrakcje, ceny lotów i noclegów w stolicy Toskanii

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy warto planować majówkę 2024 we włoskiej Florencji, stolicy Toskanii? Jaka ma być pogoda w mieście? Ile kosztują loty do Florencji? Jakie atrakcje miasta najbardziej warto zobaczyć i ile kosztują bilety wstępu? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym praktycznym poradniku dla turystów: Florencja na majówkę. Tam spełnicie swoje włoskie marzenia!

Spis treści

Kiedy najlepiej jechać do Florencji? Czy warto planować majówkę w stolicy Toskanii?

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Florencji są kwiecień, maj i czerwiec, a potem wrzesień i październik. Wtedy temperatury najbardziej sprzyjają spacerom. W miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu – może już być za gorąco. W szczycie letnich upałów we Florencji za dnia może być nawet 40 stopni!

Panorama Florencji
Florencja zachwyca o każdej porze roku, ale maj to chyba najlepszy miesiąc na zwiedzanie tego cudownego miasta. Zapraszamy do praktycznego przewodnika po Florencji na majówkę 2024. Dowiedzcie się, jaka będzie pogoda, ile kosztują loty i noclegi we Florencji, które atrakcje najbardziej warto zobaczyć i ile się płaci za wstęp. SerrNovik, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Dlatego, jeśli zastanawiacie się, czy warto jechać na majówkę 2024 do Florencji, odpowiadamy – tak, właśnie w maju stolicę Toskanii zwiedza się najlepiej!

Florencja - mapa

Florencja to stolica Toskanii. Leży w centralnej części Włoch, ok. 90 km od Pizy i ok. 300 km od Rzymu. Miasto ma własne lotnisko.

Czytaj też: Cuda Włoch: 17 najbardziej zachwycających miejsc UNESCO. Unikatowe skarby natury i kultury, które po prostu trzeba zobaczyć

Tanie loty do Florencji na majówkę 2024

Florencja ma własne lotnisko. Do miasta można wygodnie dolecieć z Polski, choć bilety nie zawsze mają atrakcyjne ceny.

Da się jednak złapać okazje! Na majówkę 2024 możecie obecnie wykupić najtańsze bilety w obie strony z Warszawy do Florencji dla dwóch dorosłych osób w cenie od ok. 2000 zł (za obu pasażerów), na lot z jedną przesiadką.

eSky.pl ma w swojej ofercie tanie city breaki (przelot w obie strony + hotel) we Florencji na okres majówki 2024 (2 noce). Ceny zaczynają się od 1460 zł za osobę.

Katedra we Florencji z lotu ptaka
Santa Maria del Fiore do główny kościół Florencji. Strzelista kopuła katedry to genialne dzieło Brunelleschiego. Matteo Colombo, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Pogoda we Florencji na majówkę 2024

W maju temperatury we Florencji sięgają za dnia do 25 st. Celsjusza, średnio wynoszą 17 st. W nocy jest chłodniej, średnio 16 st. Im bliżej czerwca, tym średnie temperatury podnoszą się.

Majówka wypada na początku miesiąca, więc warto zabrać do Florencji także coś cieplejszego na wypadek chłodniejszych wieczorów. Według serwisu pogodowego AccuWeather, początek maja 2024 we Florencji może być też dość pochmurny. Deszcze zapowiadane są na wtorek 30 kwietnia, potem na niedzielę i poniedziałek 5-6 maja. Koniecznie zabierzcie więc lekkiej nieprzemakalne kurtki.

Z czego znana jest Florencja?

Florencja zachwyca architekturą i sztuką ze wszystkich niemal epok, którą możecie podziwiać na każdym kroku, placu i w licznych muzeach.

Najsłynniejsze budowle Florencji to katedra Santa Maria del Fiore, bazylika San Lorenzo, galerie Uffizi i dell’Accademia, pałac Pittich i Palazzo Vecchio. Ogród Boboli to doskonałe miejsce na majowy spacer.

Zobaczcie na filmie poniżej, jak pięknie wygląda Florencja z lotu ptaka:

Co zobaczyć we Florencji? Najlepsze atrakcje miasta

Katedra we Florencji
Katedra di Santa Maria del Fiore z XV w. to ikona Florencji i jej najsłynniejszy zabytek. Zaprojektowana przez Brunelleschiego budowla zachwyca gigantyczną kopułą (największą na świecie skonstruowaną z cegieł). Można na nią wejść po 463 stopniach – ze szczytu rozciąga się zapierający dech widok na całe miasto. Warto poświecić ok. godziny na zwiedzenie wnętrza kościoła, ozdobionego pięknymi freskami, ukazującymi sceny z Biblii i literatury włoskiej, w tym Boskiej Komedii Dantego.

Bazylika San Lorenzo
To najstarszy kościół we Florencji – niektóre partie budowli datuje się na 400 r. n.e., choć większość tego, co można dziś powydziwiać, wzniesiono później, w XV w. Część zdobień wykonał sam Michał Anioł.

Bazylika Santa Maria Novella
W murach tego kościoła przy klasztorze dominikanów kryją się wspaniałe malowidła – przykłady florenckiego malarstwa religijnego z XIV i XV w.

Fasada bazyli Santa Maria Novella
Bazylika Santa Maria Novella już z zewnątrz cieszy oko, a w środku czekają jeszcze wspaniałe obrazy. iiievgeniy, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Galeria Uffizi
To jedno z najstarszych i najlepszych muzeów na świecie. W Galerii Uffizi możecie podziwiać dzieła mistrzów włoskiego renesansu, jak Tycjan, Botticelli czy Michał Anioł, a także obrazy innych wielkich artystów, w tym Rubensa i Rembrandta.

Galeria dell’Accademia
Dawniej działała tu pierwsza w Europie profesjonalna szkołą rysunku, dziś w Galerii Akademii mieści się muzeum rzeźby i malarstwa, głownie renesansowego. Właśnie w tym muzeum możecie zobaczyć oryginalnego Dawida dłuta Michała Anioła.

Pałac Vecchio
Zabytki Florencji pochodzą z wielu epok. Palazzo Vecchio to średniowieczny ratusz z charakterystyczną wysoką, smukłą wieżą, dawniej główna siedziba władz miasta. Dziś wnętrza ratusza można zwiedzać – są pełne mebli z epoki i pięknych malowideł, wykonanych głównie przez Giorgio Vasariego w XVI w. Na uwagę zasługuje piękna Sala Pięciuset i biuro, w którym urzędował Machiavelli.

Wnętrze jednej z sal w Palazzo Vecchio we Florencji
Palazzo Vecchio - dawny ratusz Florencji - zachwyca dekorowanymi wnętrzami. W jednej z sal urzędował kiedyś sam Machiavelli. Sylvain Sonnet, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Pałac Pittich
To znakomicie zachowany przykład siedziby florenckich bogaczy z XV w. Główną atrakcją są jednak aż 4 muzea i galerie, działające w murach dawnego pałacu Pittich: galeria obrazów Tycjana i Rafaela, sztuki współczesnej i kostiumów, a także Muzeum Wyrobów Srebrnych).

Ogród Boboli
Największy park Florencji, założony w XVI w. przez Kosmę Medyceusza Starszego, od 1766 r. dostępny dla wszystkich mieszkańców. W ogrodzie oglądać można rzadkie gatunki roślin, a także piękne rzeźby, nawiązujące do mitologii greckiej i rzymskiej.

Spacer po Ogrodzie Boboli we Florencji
Ogród Boboli to idealne miejsce na spokojny spacer z dala od gorąca, bijącego z nagrzanych kamieni Florencji. silverjohn, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Muzeum Galileusza
Fascynujące muzeum, w którym możecie zobaczyć ogromną kolekcję dawnych instrumentów naukowych, z których najstarsze sięgają XIII w. Samo muzeum mieści się w pięknie odrestaurowanym w XIX w. zabytkowym pałacu.

Czytaj też: Najpiękniejsze miejsca we Włoszech, o których mogliście nie słyszeć. Te zakątki trzeba zobaczyć choć raz z życiu – to ukryte skarby Italii

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Florencji?

Florencja to jedno z najpiękniejszych miast na Ziemi i praktycznie każdy jego kamień ma do opowiedzenia jakąś historię.

Na zobaczenie najważniejszych zabytków miasta potrzebujecie minimum 3 dni (klasyczny weekendowy city break), ale miłośnicy historii i sztuki mogą spędzić w mieście cały urlop i jeszcze będą mieli do czego wracać.

Ponte Vecchio - Most Złotników nad rzeką Arno we Florencji
Ponte Vecchio to najstarszy florencki most nad rzeką Arno. Skonstruowano go tak, by mieścił kramy złotników i jatki. Biegnący w górnej części korytarz łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. irisphoto2, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Co warto zjeść we Florencji?

Florencja to oczywiście nie tylko historia, sztuki i architektura. To także żywi ludzie i ich tradycje, zwłaszcza kulinarne. Czego koniecznie trzeba spróbować we Florencji, by poczuć tradycyjne smaki miasta?

 • Fettunta to opieczony chleb z wtartym czosnkiem i oliwą, podawany jako aperitif.
 • Crostino toscano to zachwycający pasztet z wątróbki
 • Stek i flaki po florencku to potrawy dla mięsożerców. Flaki nie wyglądają może za pięknie, za to są przepyszne.
 • Lampredotto to najbardziej charakterystyczny florencki street food, czyli kanapka z krowiego żołądka, polewana zielonym sosem.
 • Vin Santo to chyba najpopularniejsze wino deserowe, dobrze wpływające na żołądek po pysznym obiedzie.
Plac Uffizi między skrzydłami Galerii Uffizi
Galeria Uffizi to obowiązkowy punkt zwiedzania Florencji. Miała być siedzibą urzędników, ale ostatecznie uczyniono z niej jedno z najstarszych i najlepszych muzeów w Europie. Julian Elliott Photography, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Czy we Florencji jest drogo? Ile kosztują atrakcje, jedzenie, noclegi?

Porównywarka kosztów życia Numbeo.com wskazuje, że Florencja jest niestety drogim miastem.

Ceny wyżywienia we Florencji

Wszystkie ceny we Florencji są wyższe niż w Warszawie, a posiłki w restauracjach są droższe nawet o połowę. Np. pizza kosztuje ok. 12 euro, obiad 15 euro, obiad dla dwojga w lepszej restauracji 80 euro, karafka wina do obiadu ok. 10 euro, kawa 3,30 euro, mała butelka wody 1,50 euro.

Im dalej od centrum Florencji, tym ceny stają się bardziej umiarkowane. Najlepiej planować zwiedzanie tak, by jeść rano i wieczorem, po wyjściu z najważniejszych atrakcji, wokół których wszystko jest najdroższe.

Ceny noclegów we Florencji

Luksusowe hotele we Florencji są oczywiście bardzo drogie, ale jeśli nie zależy wam na wszelkich wygodach, możecie zarezerwować nocleg we Florencji na majówkę 2024 (1-3 maja) w 3-gwiazdkowym apartamencie 5 km od centrum, na 2 noce dla 2 dorosłych osób, w cenie już od 800-1000 zł.

Pałac Pittich we Florencji i jego piękne otoczenie
Dawny Pałac Pittich skrywa aż 4 instytucje kultury: 3 galerie i jedno muzeum. Leonid Andronov, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Ceny biletów do atrakcji Florencji

Młodzież do 18 lat może zwiedzać florenckie zabytki za darmo, osobom do 25 lat przysługują bilety zniżkowe po 2 euro. Poza tym cennik biletów we Florencji przedstawia się następująco:

 • Katedra we Florencji i wszystkie atrakcje kompleksu muzealnego – 30 euro
 • Bazylika San Lorenzo – 9 euro (kaplica Medyceuszy kolejne 9 euro)
 • Bazylia Santa Croce – 8 euro
 • Bazylika Santa Maria Novella – 7,50 euro
 • Galeria Uffizi – 25 euro
 • Galeria dell’Accademia – 16 euro
 • Pałac Pittich – 16 euro
 • Pałac Vecchio – 12,50 euro
 • Pałac Strozzich – 15 euro
 • Ogrody Boboli – 10 euro
 • Muzeum Archeologiczne - 8 euro
 • Muzeum Galileusza – 13 euro
 • Mury Forte di Belvedere – darmowe

Jak widać, bilety wstępu bez zniżek do głównych atrakcji Florencji dla jednej osoby dorosłej mogą kosztować ok. 128 euro. Jeśli jednak macie dzieci, warto pokazać im Florencję, zanim skończą 18 lat – będą mogły buszować po wspaniałych katedrach i pałacach bez płacenia za bilety!

Zachwycająca Florencja na zdjęciach

Zapraszamy do galerii zdjęć najsłynniejszych atrakcji Florencji. To miasto naprawdę zachwyca!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży