MKTG IPT - pasek artykułowy

Lotnisko Okęcie: 90 lat służby. Słynny port lotniczy w Warszawie obchodzi dziś urodziny!

Emil Hoff
Opracowanie:
Dziś urodziny obchodzi Lotniska Chopina, które przez większość swej historii znane było po prostu jako Lotnisko Okęcie. Pewnie często latasz stąd na wakacje, ale czy znasz historię i ciekawostki o Okęciu? Sprawdź, co o dziejach warszawskiego lotniska mówi znany historyk.
Dziś urodziny obchodzi Lotniska Chopina, które przez większość swej historii znane było po prostu jako Lotnisko Okęcie. Pewnie często latasz stąd na wakacje, ale czy znasz historię i ciekawostki o Okęciu? Sprawdź, co o dziejach warszawskiego lotniska mówi znany historyk. Szymon Starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne
29 kwietnia 1934 r. Port Lotniczy Warszawa-Okęcie został oficjalnie otwarty, stając się ważnym punktem na mapie Polski i świata. „Dla Warszawy to miejsce pełne sentymentu i 90 lat wspaniałej, choć nie łatwej historii. Było i jest dla Polski oknem na świat" - podkreślił prof. dr hab. Andrzej Olejko, historyk lotnictwa, w rozmowie z PAP.

Spis treści

Jak powstało lotnisko na Okęciu?

Historia lotniska w Warszawie sięga 1910 roku, kiedy to na Polu Mokotowskim powstał pierwszy pas startowy. W latach 20. XX wieku pojawiła się potrzeba budowy większego i nowocześniejszego portu lotniczego, co doprowadziło do zakupu terenów pod Okęciem. Inwestycja ta, kosztująca około 10 milionów złotych, zaowocowała otwarciem nowego portu 29 kwietnia 1934 roku. W uroczystej ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski, minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, minister komunikacji Michał Butkiewicz i inni dostojnicy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

W pierwszym roku działalności Okęcie obsłużyło 10 750 pasażerów, a rozwój krajowego przemysłu lotniczego przyczynił się do dalszego wzrostu znaczenia portu. Warto wspomnieć o tragicznych momentach historii lotniska, w tym o bombardowaniach podczas II wojny światowej, które znacząco zniszczyły infrastrukturę Okęcia.

Lotnisko Okęcie - jeden z symboli Warszawy

Po wojnie rozpoczęto odbudowę portu, jednak prawdziwy rozwój nastąpił po 1956 roku, kiedy to uruchomiono połączenia do Londynu, Paryża i Amsterdamu. Mimo to, przez długi czas infrastruktura lotniska pozostawała daleka od światowych standardów.

To była antyreklama Polski ludowej - ocenia historyk, prof. Andrzej Olejko.

W 1969 roku otwarto nowy terminal, który otrzymał pozytywne recenzje i znacznie poprawił wizerunek lotniska. Kolejne lata przyniosły dalsze modernizacje i rozbudowę, a w 2001 roku port lotniczy otrzymał imię Fryderyka Chopina. Wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak bramki biometryczne w 2019 roku, podkreśla dążenie do ciągłego rozwoju i poprawy standardów obsługi pasażerów.

W 2001 r. port lotniczy otrzymał imię Fryderyka Chopina. W 2018 roku Lotnisko Chopina obsłużyło 17,7 miliona pasażerów, co potwierdza jego rolę jako największego portu lotniczego w tej części Europy. Mimo to, z powodu dynamicznego rozwoju i ograniczonych możliwości rozbudowy, istnieje ryzyko, że port może okazać się zbyt mały, by sprostać przyszłym wyzwaniom.

- Dla Warszawy to miejsce pełne sentymentu i 90 lat wspaniałej, choć nie łatwej historii. Jest także portem lotniczym, który z coraz większym trudem spełnia wszystkie wyzwania przyszłości - zauważył prof. Olejko, podkreślając znaczenie lotniska dla Polski i świata.

Interesujesz się historią Lotniska Chopina? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do fascynującego artykułu Kamila Jabłczyńskiego, w którym historia Okęcia opowiedziana jest na kanwie archiwalnych zdjęć, ukazujących, jak port lotniczy zmieniał się w kolejnych latach:

Lotnisko na warszawskim Okęciu kończy dziś 90 lat. Tak zmieniał się przez dekady największy polski port lotniczy

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło: Maciej Replewicz / PAP

Czytaj też: 7 najbardziej dziwacznych, nietypowych i niebezpiecznych lotnisk w Europie. Na tych pasach już sam start lub lądowanie to przygoda!

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży