Spis treści
Tajemnicze miejsca kultu dawnych pogan w Polsce
Choć słysząc o poganach na ziemiach polskich, zazwyczaj myślimy głównie o Słowianach, w Polsce możemy wskazać kilka miejsc związanych także z Gotami, a nawet Wikingami. Wśród śladów po tych kulturach znajdują się przede wszystkim cmentarzyska – miejsca chowania zmarłych. Cennymi i wyjątkowymi na skalę europejską pamiątkami są też kamienne kręgi w lasach i kamienne wały kultowe w górach.
Często możemy w Internecie przeczytać o tzw. miejscach mocy, czyli punktach, które niegdyś wiązały się z pogańskim kultem, a które dzisiaj otacza tajemnicza energia. Takich miejsc wskazuje się na mapie Polski wiele, jednak nauka, a w szczególności archeologia, nie ufają tym fantastycznym opowieściom.
Poganie w Polsce. Legendy i fantastyczne opowieści
Ze wskazaniem miejsc kultu dawnych pogan w Polsce jest jeden poważny problem. Do naszych czasów nie zachowało się praktycznie nic, co mogłoby być naukowym dowodem na istnienie zorganizowanego kultu. Nie wiemy prawie nic pewnego o religii Słowian. W wyniku chrystianizacji po przyjęciu chrztu przez Mieszka I słowiańskie zwyczaje starano się zmieść z powierzchni ziemi.