IPT - pasek artykułowy

Historia druku w Polsce. Które miejsca warto odwiedzić, by dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej?

Materiał nadesłany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Wideo
od 16 lat
Wraz z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków odkryjcie miejsca, które stanowią ważne świadectwa historii druku w Polsce i pozwalają odnaleźć unikalne i cenne eksponaty związane z rozwojem książki i drukarstwa. Które muzea warto odwiedzić, by zgłębić wiedzę na ten temat?

Spis treści

Ciekawostki na temat początków druku w Polsce

Regały pełne książek w jednej z krakowskich bibliotek
Poznaj ciekawostki na temat początków druku w Polsce dzięki [a]https://nikz.pl/;Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków. Anna Kaczmarz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
  • Pierwsza drukarnia w Polsce: W roku 1473 Jan Tarnowski, polski szlachcic, sprowadził drukarza Baltazara Wilhelma z Niemiec do swojego majątku w Krzemienicy. Razem założyli pierwszą drukarnię na ziemiach polskich, w której wydrukowano pierwszą książkę - "Misale Cracoviense".
  • Jan Haller: Jan Haller był jednym z pionierów drukarstwa w Polsce. Założył pierwszą drukarnię w Krakowie w 1520 roku i wydał wiele znaczących dzieł, takich jak "Pieśni różne" Mikołaja Reja, który jest uważany za pierwszy polski drukowany tomik poezji.
  • Andrzej Frycz Modrzewski: Modrzewski był wybitnym polskim humanistą i pisarzem, a także propagatorem reformacji. Jego prace, takie jak "O poprawie Rzeczypospolitej", były szeroko rozpowszechniane dzięki drukowi i miały ogromny wpływ na rozwój myśli politycznej i społecznej w Polsce.
  • Marcin Cromer: Marcin Cromer był biskupem chełmińskim i historykiem, który zasłynął jako autor "Historiae Poloniae". Jego praca, wydana w 1555 roku, była jednym z pierwszych dzieł polskiej historiografii wydrukowanych na ziemiach polskich.
  • Akademia Krakowska: Akademia Krakowska, założona w 1364 roku, odegrała ważną rolę w rozwoju druku w Polsce. W 1609 roku na jej terenie powstała pierwsza drukarnia akademicka, która wydawała prace naukowe, m.in. prace matematyka i astronoma Jana Brożka.
  • Biblia Brzeska: Biblia Brzeska, znana również jako Biblia Jakuba Wujka, jest jednym z najważniejszych dzieł drukarskich w historii Polski. Przekład Starego i Nowego Testamentu, dokonany przez Jakuba Wujka, został wydany w 1599 roku w Brześciu Litewskim. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i wpływowych polskich biblii.

Zabytki związane z drukiem w Polsce to przede wszystkim historyczne drukarnie, takie jak:

  1. Drukarnia Jana Hallera w Krakowie, która działała w latach 1520-1557.
  2. Drukarnia Łazarzowa w Wilnie, założona w 1616 roku przez Franciszka Skorynę, jednego z pionierów drukarstwa na ziemiach polskich.
  3. Drukarnia Akademicka w Krakowie, która istniała od 1609 roku i była jednym z najważniejszych ośrodków druku naukowego w Polsce.

20 miejsc z najstarszymi eksponatami druku w Polsce oraz kilka ciekawostek na ich temat:

  • Biblioteka Kórnicka - Znajduje się tam Kodeks Zamoyskich, wydany w 1477 roku we Włoszech, uważany za jeden z najstarszych zachowanych druków w Polsce.
  • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie - Posiada "Biblia Poliglota Kompluteńska", wydana w latach 1569-1572 w Hiszpanii, która była jednym z najważniejszych osiągnięć drukarskich XVI wieku.
  • Biblioteka Czartoryskich w Krakowie - Znajduje się tam egzemplarz "Chronica Polonorum" Macieja Miechowity, wydany w 1519 roku, będący jednym z najstarszych dzieł drukarskich w Polsce.
  • Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie - Posiada "Kronikę Polską" Jana Długosza, wydaną w latach 1471-1480, która jest jednym z najważniejszych źródeł historycznych Polski.
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Można tam zobaczyć drukarnię XVII-wieczną, w której produkowano książki dla Uniwersytetu.
  • Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu - Posiada zbiory, w tym egzemplarz "Psałterza Floriańskiego" z 1509 roku, będący jednym z najstarszych druków polskich.
  • Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi - Zajmuje się sztuką książki, prezentując unikalne i artystycznie opracowane druki.
  • Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie - Prezentuje historyczne książki dla dzieci, w tym wiele starych wydań polskich klasyków.
  • Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu - Posiada kolekcję starych druków, w tym egzemplarze dzieł religijnych i liturgicznych.
  • Muzeum Diecezjalne w Pelplinie - Znajduje się tam wyjątkowa kolekcja starych druków i inkunabułów.
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - Prezentuje proces produkcji papieru oraz pokazuje stare druki.
  • Muzeum w Zamościu - Posiada egzemplarz pierwszego wydania "Encyklopedii" Diderota i d'Alemberta z lat 1751-1772.
  • Biblioteka Książąt Lubomirskich w Gdańsku - Znajduje się tam kolekcja starych druków, w tym pierwsze wydanie "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.
  • Biblioteka Seminarium Duchownego w Płocku - Posiada kolekcję starych druków religijnych, w tym egzemplarz "Psałterza Jana Kochanowskiego" z 1579 roku.
  • Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu - Posiada unikalne zbiory, w tym pierwsze wydanie "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.
  • Muzeum Częstochowskie w Częstochowie - Prezentuje zbiory dotyczące historii druku i książki, w tym inkunabuły i stare mapy.
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - Posiada wystawę dotyczącą historii druku, w tym drukarnię z XVII wieku.
  • Biblioteka Narodowa w Warszawie - Gromadzi ogromną kolekcję druków polskich, w tym inkunabuły i pierwsze wydania klasyków literatury.
  • Muzeum Diecezjalne w Tarnowie - Posiada kolekcję starych druków, w tym egzemplarz pierwszego wydania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
  • Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Prezentuje zbiory związane z historią druku, w tym egzemplarze polskich klasyków literatury.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Figury świętych na ziemi kłodzkiej. Wyjątkowe obiekty, które miały chronić mieszkańców przed katastrofą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży