Kamerki samochodowe. Nowa Moda czy konieczność?

Damian Nowakowski
Kamerki samochodowe. Nowa Moda czy konieczność?
Kamerki samochodowe. Nowa Moda czy konieczność? 123rf
Jeszcze kilka lat temu rejestratory w samochodach kojarzyły nam się głównie z filmikami krążącymi po internecie, najczęściej z Rosji, gdzie kierowcy dokumentowali dziwne wydarzenia i nietypowe zachowania kierowców czy innych uczestników ruchu drogowego. Dzisiaj to praktycznie chleb powszedni. Czy faktycznie to już element obowiązkowy wyposażenia?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być jednoznaczna. Jeśli sięgniemy pamięcią w poprzednie lata, to szybko wymienimy chociażby ostrzegające przed policją urządzenia, które kilkanaście lat temu wozili ze sobą kierowcy. Ostrzegały przed zbliżającym się policyjnym patrolem sekwencją sygnałów dźwiękowych. Dziś w obliczu nawigacji mało kto już o nich pamięta.

Modne za to stały się wideorejestratory. Faktycznie mogą być one przydatne w obliczu kolizji drogowej lub wypadku. Jeśli ktoś nie potwierdza naszej wersji wydarzeń lub wszystko wydarzyło się na tyle szybko, że nie mamy pewności, co dokładnie zaszło, to urządzenie pozwoli nam na odtworzenie wydarzeń, które miały miejsce. Jeśli dodatkowo rejestrator przesyła sygnał GPS lub wideo do chmury na bieżąco, to jest szansa, że będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą auta. Nie do końca jednak trafia do mnie ten argument z uwagi na fakt, że najczęściej złodzieje skrupulatnie wybierają samochody, które planują ukraść. Nie chce mi się wierzyć, że nie poradzą sobie z zostawionym wideorejestratorem, ale jak mówi przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony.

Sami jeździmy ostrożniej

Co ciekawe, badania wśród kierowców pokazują, że zamontowany w ich samochodzie rejestrator niejednokrotnie spełnia także funkcję, którą nazwalibyśmy autocenzurą. Po prostu, mając świadomość, że nasze zachowanie na drodze jest nagrywane, sami w większym stopniu dostosowujemy prędkość do obowiązujących przepisów. Niektórzy stawiają nawet tezę, że właśnie z tego powodu kupienie kamery do samochodu to zwiększanie bezpieczeństwa. Nie tylko w razie wypadku możemy udowodnić, co się stało, ale sami jeździmy ostrożniej.

czarna skrzynka?

Być może już niedługo w autach będziemy mogli zainstalować jeszcze bardziej zaawansowane urządzenie. Może się okazać, że kamerki i wideorejestratory będą obowiązywać już wyłącznie dla starszych aut. Rozwiązanie w ciągu kilku lat może być wypierane. Dlaczego? Czarne skrzynki w samochodach zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej mają być obowiązkowe w nowych modelach samochodów sprzedawanych od lipca tego roku. Dotyczy to wszystkich nowych samochodów, które będą przystępować do procesu homologacyjnego.

Czarna skrzynka ma działać podobnie jak w samolotach. Urządzenie ma rejestrować m.in.: prędkość, użycie hamulca, aktywność tempomatu, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Póki co nie ma mowy o rejestrze dźwięku i obrazu, ale z drugiej strony rozwój technologii, już i tak bardzo mocno obecnej w samochodach, może spowodować, że za parę lat i to będzie standardem. Auta są w końcu wyposażone chociażby w kamery parkowania.

Wróćmy jednak z wizji przyszłości do sezonu wakacyjnego 2022. Tak - wideorejestrator może być trafnym zakupem. W przypadku wypadku czy kolizji, jeśli nie będzie świadków, a inni uczestnicy nie będą uczciwi, może nam pomóc w działaniach z policją czy ubezpieczycielem. Z drugiej strony, większa szansa na tego rodzaju zdarzenie prawdopodobnie jest w mieście niż w trasie. Jeśli rejestrator działa, kiedy jesteśmy poza samochodem, może pomóc w sytuacjach otarcia na parkingu czy zdewastowania samochodu przez osoby trzecie. Warto zatem zorientować się co do możliwości akumulatora i pamięci potencjalnego zakupu.

Pamiętajmy, że wideorejestrator nie będzie antidotum na wszystko, co czeka na drodze. Przed każdą dłuższą podróżą należy sprawdzić wcześniej trasę, zadbać o to, żeby kierowca był wyspany i miał odpowiednie przerwy, a także upewnijmy się o przygotowaniu naszego auta do wycieczki. Jeśli chcemy ograniczyć potencjalne problemy w trasie, to zadbajmy o wszystko. Wideorejestrator może być dobrym i skutecznym uzupełnieniem naszego wyposażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży