Spis treści
Katastrofalny pożar na ukochanej wyspie turystów. La Palma płonie od piątkowego wieczora
Niemal 5 tys. osób musiało opuścić domy na należącej do Hiszpanii wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zmusił ich do tego katastrofalny pożar.

Żywioł zaczął szaleć po wysuszonych upałem lasach w północno-zachodniej części La Palmy w piątek 14 lipca 2023 po południu. Rozprzestrzenił się szybko wokół wioski Pinar de Puntagorda. Niestety, pogoda nie sprzyjała strażakom, walczącym z ogniem:
- Wieje silny i zmienny wiatr - mówi Jose Frenandez, jeden ze strażaków gaszących pożar na La Palmie, w rozmowie z dziennikarzami agencji Reuters. – Przez to bardzo trudno nam kontrolować rozprzestrzenianie się ognia.
Zobaczcie na filmie, jak wygląda pożar na La Palmie:
Trwa ewakuacja mieszkańców La Palmy. Ogień trawi lasy i domy
Do poniedziałkowego poranka pożar zniszczył ok. 5 tys. ha lasów, łąk i pól na La Palmie. Spłonęło też ok. 20 domów. Niemal 5 tys. mieszkańców i 80 sztuk zwierząt hodowlanych zostało ewakuowanych z wiosek zagrożonych przez ogień. Chodzi głównie o miejscowości Fayal, Tijarafe, Hacienda del Cura, Roque de Los Muchachos, a także Puntagorda.
- Niektórzy mieszkańcy opierali się i nie chcieli opuścić domów, ale większość okazała zdrowy rozsądek – mówi agencji Reuters prezydent Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo.
Clavijo rozmawiał telefonicznie z królem Hiszpani Filipem VI, który wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją na wyspie i zapewnił o pełnym wsparciu.

Śmiały plan ratowania La Palmy. Ogień pomoże zatrzymać ogień
Obecnie strażacy na La Palmie przeprowadzają śmiały plan ratowania wyspy, który polega na roznieceniu pożaru zaporowego na zboczach wzgórz zagrożonych ogniem prącym od strony Pinar de Puntagorda. Kontrolowany pożar zniszczy roślinność, która przeniosłaby ogień, a następnie zostanie wygaszony. W ten sposób naturalny pożar napotka barierę wypalonej ziemi i nie przesunie się dalej.
Fala afrykańskich upałów nad Europą
Wyspy Kanaryjskie to niejedyne miejsce, które trwająca fala upałów wysuszyła na wiór, powodując zagrożenie pożarowe. Rekordowo gorąco jest też na całym południu Europy, od Hiszpanii, przez Włochy, po Grecję i Bałkany. Za rekordowe temperatury odpowiada antycyklon Cerberus, który przesuwa się znad Afryki, ciągnąc za sobą ścianę gorąca.
Zobacz zdjęcia z akcji gaszenia pożaru na La Palmie:
Źródła: PAP, Reuters
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?