IPT - pasek artykułowy

Kochanki polskich królów – te kobiety uwiodły władców. Jaki los spotkał sekretne związki?

Materiał nadesłany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Wideo
od 16 lat
Kochanki królów często pełniły różne role w życiu władców – od towarzyszek, doradczyń politycznych po matki ich nieślubnych dzieci, jednak ich historia i wpływ na dzieje Polski są często zaciemnione lub słabo udokumentowane. Na poniższej liście Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ujawnił kilka królewskich romansów.

Spis treści

Polscy władcy i ich kochanki

Obraz autorstwa Jana Czesława Moniuszki
Polscy władcy zazwyczaj nie powstrzymywali się przed szukaniem uciechy w ramionach wielu kobiet. Jak zakończyły się te romanse?

Domena publicznaWikipedia.org / Domena publiczna

Polscy królowie mieli różne kochanki i romanse w swoim życiu. Oto kilka przykładów znanych metres polskich władców:

  • Zygmunt III Waza miał romans z Martą Zapolya, węgierską arystokratką, która była jego kochanką przed objęciem tronu Polski. Po ślubie z Anną Habsburżanką ich związek wygasł.
  • Jan III Sobieski miał romans z Marią Kazimierą d'Arquien, francuską szlachcianką. Była ona żoną jednego z polskich magnatów, Aleksandra Sobieskiego. Ich romans trwał przez wiele lat.
  • Stanisław August Poniatowski był związany z wieloma kochankami w trakcie swojego panowania. Jedną z najbardziej znanych była Izabela Czartoryska, z którą miał długotrwały romans i która wpływała na jego decyzje polityczne.
  • Aleksander I, młodszy brat Stanisława Augusta Poniatowskiego, miał romans z Marią Grabowską, aktorką teatralną. Ich związek był intensywny, ale tragiczny - Maria Grabowska popełniła samobójstwo po ich rozstaniu.
  • August II Mocny miał liczne kochanki, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Jedną z nich była hrabina Katarzyna von Callenberg, z którą miał syna, przyszłego króla Augusta III.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Figury świętych na ziemi kłodzkiej. Wyjątkowe obiekty, które miały chronić mieszkańców przed katastrofą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży