IPT - pasek artykułowy

Latoszyn: nowe uzdrowisko na mapie Polski. Tutejsze wody są niezwykłe! Co mogą leczyć? Jakie atrakcje czekają? Cennik, dojazd, noclegi

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 12 lat
Ledwie rok temu Polska wzbogaciła się o kolejną miejscowość uzdrowiskową. Latoszyn na Podkarpaciu uzyskał oficjalny status uzdrowiska. Jakie właściwości ma tamtejsza woda i mikroklimat? Jak wygląda cennik usług? Jakie dodatkowe atrakcje czekają na turystów? Jak dojechać do Latoszyna i gdzie przenocować? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w naszym praktycznym przewodniku po uzdrowisku w Latoszynie.

Spis treści

Latoszyn: stare źródła, nowe uzdrowisko

Latoszyn to wieś położona w woj. podkarpackim, na obrzeżach Dębicy, mniej więcej w połowie drogi między Rzeszowem a Tarnowem.

Uzdrowisko Latoszyn z lotu ptaka
Polska doczekała się nowego uzdrowiska. W grudniu 2022 do grona polskich miejscowości uzdrowiskowych oficjalnie dołączył Latoszyn na Podkarpaciu. Jakie metody leczenie stosuje się w tutejszym zakładzie zdrojowym? Co daje picie latoszyńskiej wody? Ile kosztują zabiegi, gdzie można przenocować i jak właściwie dostać się do tej niewielkiej miejscowości? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym przewodniku: Latoszyn, najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Andrzej Kwiatek, Uzdrowisko Latoszyn

Choć brzmi niepozornie, w rzeczywistości to świetne miejsce na weekendową wycieczkę, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie zdrowie swoje i bliskich. Latoszyn od bardzo dawna znany jest ze swoich mineralnych wód. Wspominają o nich już XVI-wieczni kronikarze: źródła tryskały ze wzgórza nazywanego Palana Gera, być może miejsca dawnego kultu boga Peruna.

W XIX w. w miejscowości powstał nawet cały zakład zdrojowo-kąpielowy, w którym leczono choroby stawów, skóry i paraliże. Niestety ten pierwszy w Latoszynie zakład zdrojowy z prawdziwego zdarzenia został zniszczony przez huragan jeszcze przed I wojną światową.

W okresie międzywojennym Latoszyn rozwijał się bardzo szybko jako uzdrowisko: powstał tu zakład leczniczy, łazienki, karczma i kilka pensjonatów. W latach 30. XX w. tutejsze źródła mineralne wykorzystywano przede wszystkim do leczenia chorób reumatycznych.

Niestety, w pożodze II wojny światowej uzdrowisko w Latoszynie zostało po raz drugi zniszczone, a stare źródła wody mineralnej – zasypane. Po wojnie trzeba było dokonać nowych odwiertów i przeprowadzić nowe badania. Dopiero w 1990 r. oficjalnie uznano wody Latoszyna za lecznicze, a sołectwa Latoszyn i pobliskie Podgrodzie otrzymały status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Wodolecznictwo w Latoszynie wróciło na dobre dopiero w 2018 r., kiedy otwarto zakład leczniczy Latoszyn Zdrój. Niedawno w miejscowości obchodzono 5-lecie tego wydarzenia, a imprezę uświetnił koncert Sławomira.

Pijalnie wód w Latoszynie zimą
Latoszyn jest obecnie najmłodszym polskim uzdrowiskiem. Pełen status uzyskał dopiero 7 grudnia 2022. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Latoszyn – mapa

Latoszyn oficjalnie uzdrowiskiem od 7 grudnia 2022

Wreszcie 27 października 2022 na mocy rozporządzenia Rady Ministrów sołectwom Latoszyn i Podgrodzie został oficjalnie nadany pełny status uzdrowiska. Rozporządzenie weszło w życie w środę 7 grudnia 2022.

Pełny status uzdrowiska zapewnia Latoszynowi kilka przywilejów, związanych np. z zawieraniem kontraktów na świadczenie usług uzdrowiskowych i pozyskiwaniem dotacji uzdrowiskowej. Od teraz gmina Dębica będzie mogła się starać o pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych na budowę infrastruktury uzdrowiskowej i ekologicznej.

Nic dziwnego, że mieszkańcy Latoszyna przyjęli informacje o nadaniu statusu uzdrowiska z satysfakcją i przyjemnością. 8 grudnia 2022 kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie odprawiono mszę dziękczynną.

Tak na mapie Polski pojawiło się nowe uzdrowisko pod oficjalną nazwą Uzdrowisko Latoszyn. Podkarpacie ma więc obecnie cztery miejscowości uzdrowiskowe, poza Latoszynem jeszcze Polańczyk, Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i Rymanową-Zdrój.

Nabieranie wody do kufla w latoszynie
Status uzdrowiska Latoszyn zawdzięcza swojemu mikroklimatowi i - przede wszystkim - wodzie mineralnej. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Czytaj też: Nowe uzdrowiska w Polsce? Te malownicze miejscowości mają na to szansę. Ich klimat może pomóc w leczeniu wielu schorzeń

Co oferuje podkarpackie uzdrowisko Latoszyn Zdrój?

Latoszyn ma specyficzny mikroklimat, który można wykorzystywać w klimatoterapii: aeroterapii (leczeniu powietrzem) i kinezyterapii (leczeniu ruchem). Jednak głównym atutem uzdrowiska są jego wody siarczanowo-wapniowe. Woda z Latoszyna wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, nerwobóli i porażeń, chorób skóry, układu nerwowego i ruchowego, a także polepsza przemianę materii.

Z leczniczej wody można korzystać w Latoszynie na kilka sposobów. W zakładzie Latoszyn Zdrój działa basen zdrojowy z jacuzzi, w którym można zażywać kąpieli, a także pijalnia wody mineralnej. Pacjenci mogą też skorzystać z innych form leczenia, jak poniższe:

 • Tężnia solankowa: pozwala na wdychanie powietrza nasączonego oparami solanek (aerozoloterapia). To nieinwazyjna i relaksująca metoda leczenia schorzeń układu oddechowego.
 • Kabina Infra Red: w tym pomieszczeniu ciało pacjentów jest ogrzewane za pomocą podczerwieni, które penetruje ludzkie ciało na głębokość 4 cm, tym samym sięgając dalej niż zwykłe promienie słońca. Terapia podczerwienią łagodzi ból, usuwa skutki stresu, a także przyspiesza leczenie niektórych chorób, np. cukrzycy.
 • Ulodomek: to specjalne pomieszczenie, w którym można przebywać w bezpośredniej bliskości pszczół, oddzielonych od pacjentów siatką. Wytwarzane przez pszczoły mikrowibracje i biopole mają pozytywny wpływ na ludzki organizm.
 • Komora normobaryczna: normobaria polega na umieszczaniu pacjentów w komorze o idealnie dobranym dla nich ciśnieniu powietrza z kontrolowanym składem tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. Normobaria to nowatorska terapia; ma polepszać ogólny stan pacjentów i spowalniać proces starzenia się.
Basen zdrojowy w Latoszynie
Wodę w Latoszynie można nie tylko pić, ale też w niej pływać. Do tego służy specjalny basen zdrojowy z jacuzzi. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Czytaj też: Nowe uzdrowisko w Polsce. Leży na Warmii i Mazurach i nazywane jest polską Wenecją. Sprawdź, co to za miasto

Ile kosztuje zdrowie w Latoszynie? Cennik zakładu zdrojowego

 • Cennik basenu zdrojowego: Do godz. 15:00 21 zł/godz., po godz. 15:00 23 zł/godz. W weekendy i święta 23 zł za godz. Można wykupić karnety np. na 7 kąpieli za 118 zł lub 21 kąpieli za 309 zł.
 • Kabina Infra Red: 19 zł / 20 min.
 • Sauna sucha z banią: 19 zł / 20 min.
 • Cennik masaży: wiele rodzajów zabiegów, przeciętnie ok. 60 zł / 20 min.
 • Cennik hydroterapii: kąpiel siarczkowa 30 zł / 20 min.
 • Cennik inhalacji: różne rodzaje zabiegów, od 13 do 30 zł za 15 min.

Szczegółowy cennik usług leczniczych jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej zakładu Latoszyn Zdrój.

Turnusy rehabilitacyjne w Latoszynie. W Latoszynie można też leczyć się za darmo. Na turnus rehabilitacyjny, refundowany przez NFZ, może udać się pacjent posiadający odpowiednie skierowanie od lekarza oddziału, poradni lub podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie trwa od 15 do 30 dni i składa się z ok. 5 zabiegów dziennie.

Kuracjusze w komorze normobarycznej
Jedną z ciekawszych terapii, oferowanych w Latoszynie, jest normobaria, czyli leczenie za pomocą optymalnego ciśnienia. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Czytaj też: Najtańsze wakacje all inclusive w kwietniu 2024: nowy ranking 9 kierunków. Ceny zaskakują, nawet tylko 1200 zł za cały urlop!

Latoszyn dla turystów. Inne atrakcje i ciekawe miejsca

Na terenie wsi Latoszyn oglądać można zabytkowe ruiny XVI-wiecznej wieży mieszkalnej na terenie dawnego zespołu dworskiego. Najwięcej atrakcji znaleźć można jednak w parku zdrojowym.

Wokół zakładu Latoszyn Zdrój rozciąga się rozległy teren zielony, poprzecinany ścieżkami spacerowymi z szeregiem dodatkowych atrakcji dla pacjentów i turystów. Zobaczyć można np. słynne wzgórze Palana Gera, z które biły pierwsze lecznicze źródła i gdzie być może sprawowano dawniej kult Peruna. Na spacerowiczów czeka też np. punkt widokowy, zabytkowy cmentarz choleryczny i cerkiew. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić wąwóz Zdrojowy JAR, którego ściany opinają korzenie i pnie wiekowych drzew.

Są też nietypowe atrakcje: drewniany megafon, który pozwala z wielką wyrazistością usłyszeć naturalne dźwięki lasu, proste gry edukacyjne i elementy humorystyczne, np. kamień przepowiadający pogodę (jest mokry, gdy pada deszcz).

Na ścieżkach spacerowych parku zdrojowego w Latoszynie poustawiano tablice informacyjne, z których dowiedzieć się można wielu rzeczy np. na temat okolicznych legend.

Na terenie zakładu leczniczego działa też w sezonie wiosenno-letnim teatr ze sceną, na której organizowane są koncerty, potańcówki i pokazy filmowe.

Malownicze okolice Latoszyna
Okolice uzdrowiska w Latoszynie są bardzo malownicze i nadają się na spacery o każdej porze roku. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Czytaj też: Sanatorium: wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Polskie uzdrowiska, płatności, zasady

Uzdrowisko Latoszyn w przyszłości. Plany rozwoju

Teraz, gdy Latoszyn oficjalnie wrócił na mapę polskich uzdrowisk, gmina będzie mogła łatwiej zrealizować swoje ambitne plany rozwoju. Co dla turystów i kuracjuszy szykuje Latoszyn w ciągu najbliższych lat?

 • W pierwszej kolejności planowane jest wzniesienie pensjonatu, by łatwiej było gościom z całej polski korzystać z tutejszych wód siarczanowo-wapniowych i solanek.
 • Gmina chce też wspierać przedsiębiorców, planujących wznieść w Latoszynie aquapark, hotel i obiekty spa & wellness.
 • W planach jest też wykorzystanie wód geotermalnych, które znajdują się pod Latoszynem na głębokości 1450 m.
 • W parku zdrojowym w Latoszynie mają też powstać ogrody sensoryczne, przeznaczone szczególnie dla osób niepełnosprawnych, mające pełnić m.in. funkcje dydaktyczną i terapeutyczną.
 • Do tego wszystkiego gmina chce zamontować zadaszenie nad latoszyńskim amfiteatrem i zacząć butelkować swoją wodę mineralną.

To wiele wyzwań, ale też szans i interesujące zmiany, które będziemy mogli oglądać w Latoszynie już w najbliższych latach.

Wąwoz w Latoszynie
Wędrówki urozmaicają dodatkowe atrakcje, np. wąwóz, którego ściany w spektakularny sposób porastają korzenie drzew. Uzdrowisko Latoszyn, za zgodą

Czytaj też: Busko-Zdrój: sanatoria i atrakcje wyjątkowego uzdrowiska. Co zwiedzić podczas pobytu? Najważniejsze informacje

Latoszyn-Zdrój: informacje praktyczne. Opinie, kontakt, godziny otwarcia

Opinie o uzdrowisku w Latoszynie. Zakład uzdrowiskowy Latoszyn Zdrój cieszy się dobą opinią internautów i wynikiem 4,6 gwiazdki na podstawie 417 opinii Google.

Godziny otwarcia zakładu:
Basen zdrojowy: poniedziałek-piątek 12:00-21:00, sobota-niedziela 11:00-21:00
Pijalnia wód i tężnia: codziennie 11:00-18:00

Dane kontaktowe:

 • Adres: Latoszyn 139 A, 39-200 Dębica
 • Telefony: basen zdrojowy 14 627 92 80; rehabilitacja 14 600 52 79
 • E-mail: [email protected]
Scena koncertowa w Latoszynie
Latem na scenie uzdrowiska odbywają się koncerty. Paweł Chwał, Polska Press

Czytaj też: Ustroń: wyjątkowe uzdrowisko skryte pośród gór. Poznajcie sanatoria i najważniejsze atrakcje malowniczej perły Śląska

Noclegi w Latoszynie

Na terenie samego zakładu zdrojowego w Latoszynie nie ma jeszcze rozbudowanej bazy noclegowej. Turyści i kuracjusze, którzy chcą pozostać w Latoszynie dłużej, mogą skorzystać z 12 gospodarstw agroturystycznych, działających na terenie gminy Dębica. Ich lista z adresami opublikowana został na oficjalnej stronie internetowej gminy.

Gdzie zjeść w Latoszynie?

Na terenie Dębicy działa kilka restauracji, karczm, jadłodajni i fastfoodów. Chętni mogą też skorzystać z bogatszej oferty kulinarnej pobliskich Tarnowa i Rzeszowa.

Jak dojechać do Latoszyna?

Dojazd z Rzeszowa: to niecałe 60 km, można skorzystać z trasy europejskiej E40 i dostać się do Latoszyna samochodem w ok. 45-60 min.

Dojazd z Tarnowa: wystarczy skierować się na wschód DK94. Trasa liczy niecałe 40 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 40 min.

Dojazd z Krakowa: trasa liczy ok. 124 km i może zająć 1,5 godz. jazdy samochodem. Należy kierować się na wschód autostradą A4, mijając Bochnię, Brzesko i Tarnów.

Dojazd z Warszawy: trasa ze stolicy do Latoszyna jest szczególnie długa. Liczy ok. 300-350 km, a jej pokonanie może zająć ok. 4 godzin. Stosunkowo najszybciej można dotrzeć drogą S17 do Lublina, potem S19 na południe w okolice Rzeszowa, a stamtąd E40 do Dębicy i Latoszyna.

Do Latoszyna bez samochodu? Pociągiem do Dębicy, autobusem do uzdrowiska

Do Latoszyna można dostać się także bez samochodu. Do pobliskiej Dębicy jeżdżą pociągi PKP Intercity zarówno z Krakowa, jak i z Tarnowa i Rzeszowa (warszawiacy mogą dojechać pociągiem EIP do Krakowa, a stamtąd IC do Dębicy). Przejazd z Krakowa zajmuje ok. 1 godz. 15 min., wyprawa pociągami z Warszawy może zająć ok. 4 godz.

Z samej Dębicy można albo dojść do uzdrowiska Latoszyn, albo podjechać do samego zakładu leczniczego specjalnym autobusem Ogro-Trans z dworca w Dębicy. Rozkład jazdy: z Dębicy 7:40, 9:40, 13:40, z Latoszyna 8:00, 10:00 i 14:00.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży