IPT - pasek artykułowy

Morsowanie: najbardziej niesamowite miejsca w Polsce. Gdzie morsować, by napawać się pięknymi widokami i zahartować organizm?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Morsowanie wzbudza skrajne uczucia – można kochać albo nienawidzić. Prawdą jest jednak, że w naszym kraju nie brakuje amatorów zimnych kąpieli, a z roku na rok aktywność ta zyskuje coraz większą popularność. Grupy morsów mają swoje ulubione miejsca – jeżeli jednak potrzebujecie wizyty w lokalizacji bardziej nietypowej niż morze czy pobliskie kąpielisko, zobaczcie naszą listę najciekawszych miejsc w Polsce na morsowanie. Gdzie morsować, by napawać się pięknymi widokami?

Spis treści

Czym jest morsowanie? Korzyści zdrowotne

Domena publicznaJeżeli w sezonie jesienno-zimowym wybieracie się w Karkonosze i szukacie miejsca do morsowania, pojedźcie do Przysieki – znajduje się
Domena publiczna

Jeżeli w sezonie jesienno-zimowym wybieracie się w Karkonosze i szukacie miejsca do morsowania, pojedźcie do Przysieki – znajduje się tam 10-metrowy wodospad, uwielbiany przez amatorów chłodnej wody. Co przyciąga ich właśnie tam? Oprócz lodowatych kąpieli są to z pewnością zachwycające widoki, o jakie trudno w innych częściach kraju. Wikipedia.org / Jojo / Domena publiczna

Morsowanie to forma hartowania organizmu poprzez zanurzanie i krótkie kąpiele w wodzie o niskiej temperaturze – najczęściej morskiej lub wypełniającej inne zbiorniki wodne na świeżym powietrzu. Morsów, czyli amatorów takich kąpieli, nie spotkacie latem – ich aktywność przypada na okres od jesieni do wiosny, kiedy temperatura powietrza spada. Nie jest to nowa moda czy wymysł ostatnich lat – zimne kąpiele i ich właściwości znane były już kilkaset lat przed naszą erą. W naszym kraju tradycja ta pojawiła się kilkadziesiąt lat temu, kiedy w 1975 roku założony został Gdański Klub Morsów.

Zobacz w galerii: Najbardziej niesamowite miejsca w Polsce na morsowanie

Czytaj też: Morsowanie w Polsce: najlepsze kąpieliska dla morsów. Co daje morsowanie, jak zacząć morsować?

Przed przystąpieniem do morsowania warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, bowiem nie każdy chętny będzie czerpać z tego korzyści zdrowotne. Zimnych kąpieli powinny unikać m.in. osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy oraz innymi przypadłościami. Chociaż morsowanie niesie za sobą wiele korzyści (m.in. zahartowanie organizmu, poprawę krążenia, zwiększenie ruchomości stawów), należy pamiętać także o zagrożeniu szokiem termicznym. O tym, na co wpływają takie kąpiele oraz jak najlepiej się przygotować przeczytacie w poniższym artykule:

Ciekawe miejsca na morsowanie w Polsce – lista

Skoro Gdańsk, to i Morze Bałtyckie, które stało się jednym z ulubionych miejsc fanów chłodu. Amatorzy morsowania – odziani tylko w kąpielówki i ciepłe czapki – w sezonie tłumnie zbierają się na nadmorskich plażach, by wspólnie czerpać radość z dobroczynnych właściwości lodowatej cieczy. Żeby spróbować swoich sił w morsowaniu wcale nie trzeba wybierać się na północ naszego kraju – zobaczcie, gdzie jeszcze znajdziecie jedne z najciekawszych miejsc do tego typu aktywności. W naszym (subiektywnym) zestawieniu wspominamy m.in. o:

Zapraszamy do galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży