Spis treści
- Nadchodzi kolejna październikowa noc spadających gwiazd. Orionidy już w sobotę 21 października
- O której godzinie będzie deszcz meteorów? Nie przegapcie widowiskowego przelotu Orionidów!
- Noc spadających gwiazd musi być ciemna. Gdzie najlepiej obserwować przelot Orionidów?
- Darmowa mapa online wskazuje najlepsze miejsca do obserwacji Orionidów
- Jak przygotować się do obserwacji Orionidów? Czy potrzebny jest teleskop
Nadchodzi kolejna październikowa noc spadających gwiazd. Orionidy już w sobotę 21 października
Ledwie dwa tygodnie temu mogliśmy obserwować na nocnym niebie przelot Drakonidów, roju meteorów z konstelacji Smoka. Teraz miłośnicy niezwykłych zjawisk na niebie znowu będą mieli co oglądać.
Już w nocy z soboty na niedzielę 21/22 października 2023 czeka nas kolejna noc spadających gwiazd. Tym razem będziemy mogli obserwować przelot Orionidów, czyli roju meteorytów, nadlatujących nad Ziemię z konstelacji Oriona. Meteory z roju Orionidów mkną za kometą Halleya z prędkością aż ok. 66 km na sekundę, czyli prawie 4000 km na godzinę! Przy dobrej widoczności będzie można zaobserwować nawet 35 spadających gwiazd na godzinę.
Zobaczcie, jak wyglądał przelot Orionidów nad Dolną Saksonią w 2022 r.:
O której godzinie będzie deszcz meteorów? Nie przegapcie widowiskowego przelotu Orionidów!
Przelot Orionidów to zjawisko cykliczne. Jak wyjaśnia ekspert:
- Niektóre komety przelatują blisko Słońca tylko raz. Jednak roje meteorytów najczęściej połączone są z kometami okresowymi, które wielokrotnie odwiedzają rejony przysłoneczne – mówi Przemysław Rudź, naukowiec z Polskiej Agencji Kosmicznej, w rozmowie z PAP.
Orionidy przelatują koło ziemi każdego roku. Są widoczne w okresie od ok. 2 października do ok. 7 listopada, ale maksimum widoczności Orionidów zawsze wypada w nieco innym dniu. W 2023 r. spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne w nocy z 21 na 22 października (sobota/niedziela).
Ale o której dokładnie godzinie najlepiej wypatrywać roju meteorów? Przygotujcie się na nocne czuwanie: Orionidy 2023 będą najlepiej widoczne tuż po północy, potem zwłaszcza w okolicach 2:00-5:00 nad ranem.
Gdzie na niebie szukać Orionidów? Spadające gwiazdy powinny być widoczne na całym firmamencie, ale szczególnie wiele będzie można wypatrzeć w okolicach gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt.
Orionidy uchodzą za bardzo spektakularny rój. Najjaśniejszy meteor z tego roju zaobserwowano nad Polską w 2012 r. W tym roku obserwacji sprzyja fakt, że przelot Orionidów nie pokrywa się z pełnią księżyca, która utrudnia widoczność. Październikowa pełnia, tzw. Krwawy Księżyc, będzie miała miejsce dopiero 28 października.
Noc spadających gwiazd musi być ciemna. Gdzie najlepiej obserwować przelot Orionidów?
Podobnie jak w przypadku Drakonidów czy Perseidów, Orionidy i wszelkie inne roje meteorów najlepiej obserwować w miejscach, w których nocne niebo jest ciemne i czyste.
Spadające gwiazdy są słabo widoczne w miastach, bo bijący od miejskich świateł blask powoduje, że nocne niebo jest zbyt jasne. Dlatego coraz częstszym zjawiskiem wśród turystów jest organizowanie wycieczek za miasta – do lasów i w góry – właśnie po to, by móc obserwować wyjątkowe zjawiska astronomiczne. Turystyka gwiezdna staje się powoli coraz bardziej popularna także w Polsce.
Gdzie w Polsce nocne niebo jest najciemniejsze i najlepiej obserwuje się gwiazdy? W naszym kraju powstało pięć obszarów, na których nocne ciemności podlegają szczególnej ochronie i nie można ich zanieczyszczać sztucznym światłem. Są to:
- dwa Parki Ciemnego Nieba (Izerski w Sudetach i Bieszczadzki na Podkarpaciu),
- Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba w Wielkopolsce,
- a także dwa dodatkowe obszary chronione na Śląsku: Sopotnia Wielka i Palowice.
To idealne miejsca do obserwowania przelotu roju meteorów, takiego jak Orionidy. Może warto zaplanować weekendową wycieczkę w Bieszczady, by cieszyć się niezwykłym spektaklem na nocnym niebie?
Darmowa mapa online wskazuje najlepsze miejsca do obserwacji Orionidów
Oczywiście nie trzeba jechać aż w Bieszczady, by móc obserwować Orionidy w nocy z 21 na 22 października 2023. Noc spadających gwiazd można podziwiać także z innych miejsc, w których zanieczyszczenie świetlne jest stosunkowo nieduże.
Obejrzyjcie mapę zanieczyszczenia świetlnego w Polsce i Europie i znajdźcie miejsca najbliżej was, w którym spadające gwiazdy widać najwyraźniej.
Jak przygotować się do obserwacji Orionidów? Czy potrzebny jest teleskop
Teleskop może pomóc w obserwacji Orionidów, ale nie jest niezbędny. Spadające gwiazdy z tego roju są bardzo jasne i widać je gołym okiem. Dobra lornetka wystarczy, jeśli szukacie szczególnie mocnych wrażeń.
Pamiętajcie, by ubrać się odpowiednio ciepło. Termos gorącej herbaty także pomoże uniknąć przeziębienia w czasie obserwacji październikowego przelotu Orionidów.
Źródło: PAP, Teleskop.pl, EarthSky.org
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?