Najciekawsze atrakcje w Pieninach - czego należy spróbować?

Materiał informacyjny Mas Media
Pieniny, malownicze pasmo górskie, to klejnot położony w sercu Europy Środkowej. Ich piękno i różnorodność przyrody przyciągają turystów z całego świata. Od stromych szczytów, poprzez kręte szlaki górskie, po malownicze doliny rzek - Pieniny oferują niezliczone atrakcje dla entuzjastów zieleni i aktywnego wypoczynku. Każdy zakamarek tego terenu kryje w sobie niepowtarzalne skarby przyrody i historii, co czyni te góry miejscem wyjątkowym dla miłośników niesamowitych krajobrazów, spokoju i piękna. W tym artykule odkryjemy najbardziej fascynujące miejsca i atrakcje, które sprawiają, że te góry są tak wyjątkowe.

Co warto wiedzieć o Pieninach?

Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce, które ukrywają swoje uroki w sercu krainy. To miejsce niezwykle plastyczne - zapierające dech w piersiach widoki oraz przeważająca łatwość szlaków sprawiają, że stanowią doskonałe miejsce zarówno na krótkie weekendowe wypady, jak i na dłuższe wakacyjne pobyty. Pomimo swych niewielkich wysokości, Pieniny są wypełnione wieloma ciekawymi zakątkami, które zachwycają odwiedzających.
Mówi się, że to właśnie jesienią Pieniny prezentują się w najpiękniejszych barwach, kiedy całe pasmo ożywa w kolorowej grze natury. Usytuowane zaledwie 30 kilometrów od Zakopanego, nieco w cieniu potężnych Tatr, te góry w Małopolsce mają swój niepowtarzalny urok. Ich piękno było na tyle wyjątkowe, że już w 1932 roku powołano do życia Pieniński Park Narodowy, będący tym samym najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Ta inicjatywa miała na celu ochronę niezwykłej przyrody i krajobrazu Pienin, co pozwala nam dzisiaj cieszyć się ich naturalnym pięknem.
Co sprawia, że szlaki turystyczne w Pieninach są tak fascynujące? Otóż każdy z nich oferuje coś wyjątkowego - od majestatycznych widoków na przepaście, po urokliwe przejścia przez lasy czy doliny. Istnieje bogata różnorodność tras, od tych łatwiejszych, idealnych dla początkujących, aż po bardziej wymagające, które satysfakcjonują doświadczonych wędrowców. Warto podkreślić, że Pieniny to nie tylko góry i szlaki. To także kultura, tradycja oraz niezwykła atmosfera miejscowych wsi, gdzie można poznać autentyczny folklor, spróbować regionalnych potraw i zanurzyć się w życiu górskiej społeczności.

Malownicze Pieniny - atrakcje, które trzeba zobaczyć

Jak już wspomniano, Pieniny stanowią niezwykły fragment polskich gór, przyciągający tłumy turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Dla pasjonatów tych terenów oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają planować swoją podróż, przygotowaliśmy listę najbardziej porywających atrakcji, ciekawostek i najpiękniejszych zakątków, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Ruiny Zamku w Czorsztynie i Zamek Dunajec w Niedzicy

Ruiny Zamku w Czorsztynie i Zamek Dunajec w Niedzicy stanowią serce tutejszej historii i legend, które są chętnie opowiadane nawet przez samych mieszkańców okolicznych miejscowości. Opowieści o ich dawnych mieszkańcach splatają się z tajemniczymi narracjami przekazywanymi przez pokolenia. Mówi się, że duchy rycerzy i szlachty wciąż krążą wokół tych majestatycznych ruin, nieopodal malowniczych okolicznych wsi. Zamek Dunajec w Niedzicy to prawdziwa perełka. Występuje w niej nawet legenda o tajemniczym skarbie ukrytym gdzieś w jego murach przez dawnego właściciela. Co fascynujące, zamek ten wciąż jest w dość dobrym stanie, pozwalając zwiedzającym przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych wieków.

Najwyższy szczyt Pienin Środkowych - Trzy Korony

Trzy Korony to imponujący masyw górski znajdujący się w Pieninach. Nazwa pochodzi od trzech wierzchołków, z których najwyższy osiąga wysokość około 982 metrów nad poziomem morza. To niezwykłe miejsce przyciąga turystów swoją malowniczą panoramą i niezwykłym widokiem na Dunajec, przełomowe zakole rzeki oraz pobliskie szczyty górskie. Trasy turystyczne prowadzące na szczyt Trzech Koron oferują niezapomniane wrażenia oraz możliwość podziwiania piękna przyrody Pienin. Szczyt ten znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, co dodatkowo podkreśla jego wartość przyrodniczą i turystyczną.

Wąwóz Homole - najpiękniejszy kanion w Polsce

Wąwóz Homole to jedno z najbardziej oszałamiających miejsc w Pieninach, stanowiące rezerwat przyrody, w którym natura prezentuje się w swojej najbardziej zachwycającej formie. Jego ściany są bardzo strome i sięgają 120 metrów wysokości, długość zaś wynosi 800 metrów.
Wyróżnia się wśród największych przyrodniczych atrakcji Pienin ze względu na swoje unikalne cechy geologiczne i bogactwo flory oraz fauny. Spacerując po wąwozie, spotkasz się z przepięknymi gatunkami roślin, które zdobią strome zbocza, oraz zróżnicowanymi gatunkami zwierząt, które znalazły tu swoje schronienie. Homole zachwyca swoją głębią i malowniczością, a szum wody przepływającej przez wąwóz dodaje magii temu miejscu. To idealne miejsce dla miłośników natury, którzy pragną odkrywać tajemnice krajobrazów, które wciąż potrafią zapierać dech w piersiach. Warto również zaznaczyć, że w tym miejscu można udać się niebieskim szlakiem na Wysoką (1050 m n.p.m), czyli do najwyższego szczytu Pienin.

Spływ przełomem Dunajca

Spływ Dunajcem to niezapomniana przygoda, zwłaszcza gdy wybierzesz kajaki w Szczawnicy. To jedna z najbardziej pożądanych atrakcji w Pieninach, przyciągająca zarówno większe grupy, rodziny, jak i samotnych podróżników. Wyruszając ze Sromowiec Wyżnych lub Niżnych, zabierasz się w podróż przez malowniczy Pieniński Park Narodowy. W ciągu 2,5 godzin docierasz do Szczawnicy lub Krościenka, gdzie kończy się ta ekscytująca wyprawa.
Co sprawia, że to tak fascynujące? Nie tylko opowieści flisaków, które uprzyjemniają czas, ale przede wszystkim majestatyczne szczyty Pienin, które tu dominują. Sezon na taką przygodę trwa od kwietnia do października (pomijając Wielkanoc i Boże Ciało), oferując wspaniałe warunki do odkrywania tych urokliwych okolic.
Choć flisacki spływ Dunajcem cieszy się popularnością, nie można pominąć alternatywy – spływu kajakowego. To opcja dla tych, którzy pragną intensywniejszego doświadczenia i dreszczyku emocji. Możliwość podjęcia się kajakowej wyprawy dodaje tej już niesamowitej podróży niepowtarzalnego smaku, a dla poszukiwaczy większej adrenaliny, istnieje również opcja raftingu pontonem. Nie zapominajmy również o słowackich flisakach, którzy organizują swoje spływy Dunajcem. Chociaż krótsze i trochę tańsze, przechodzą przez ten sam pasjonujący odcinek przełomu, kończąc się tuż przed Szczawnicą. Tak czy inaczej, niezależnie od wyboru, spływ Dunajcem jest niezrównanym doznaniem dla wszystkich, którzy pragną poznać niepowtarzalny urok tych okolic.

Trasa rowerowa Velo Dunajec

Trasa Velo Dunajec to niesamowite przeżycie, a wypożyczalnia rowerów w Szczawnicy pozwala na korzystanie z niej nawet bez posiadania własnego sprzętu. Ta trasa jest uznawana za perłę Małopolski nie bez powodu. Przecina siedem pasm górskich, objeżdża trzy olbrzymie jeziora, a po drodze oferuje widoki na siedem zamków. Jest to niezwykłe doświadczenie dla miłośników historii i piękna przyrody.
Co ciekawe, Velo Dunajec na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, rozszerzając swoje możliwości i atrakcje. A to jeszcze nie wszystko! Trasa pokrywa się również z EuroVelo 11 od Starego Sącza do Ostrowa, co daje dodatkowe perspektywy podróży i odkrywania fascynujących miejsc. Nawet w Wietrzychowicach ta trasa nie kończy swoich połączeń - zbiega się tam z Wiślaną Trasą Rowerową, rozszerzając swoje możliwości dalej wzdłuż rzeki Wisły. To naprawdę niesamowite, jak wiele możliwości oferuje ta trasa rowerowa i jak wiele można zobaczyć, podróżując nią.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w malowniczych Pieninach. Znajduje się na terenie Słowacji, blisko granicy z Polską, nad brzegiem rzeki Dunajec. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznej czerwonej cegły użytej do budowy. Ten klasztor, który pierwotnie był obronnym klasztorem cysterskim, jest obecnie popularnym miejscem turystycznym. Jego historia sięga XIV wieku, a wspaniała architektura oraz unikalne położenie w górach przyciągają wielu odwiedzających. Otoczony malowniczymi krajobrazami, Czerwony Klasztor stanowi także punkt startowy dla spływów kajakowych po Dunajcu, co dodaje mu dodatkowego uroku.

Wysokie Skałki

Rezerwat Wysokie Skałki, znany pieniński rezerwat przyrody, to malowniczy obszar założony w 1961 roku, rozciągający się na powierzchni 10,91 hektara. Znajduje się na najwyższym szczycie Pienin - Wysokiej, stanowiącej część Małych Pienin i graniczącej ze Słowacją. Z tego punktu rozpościera się przepiękny widok na Pieniny oraz Tatry.
Głównym celem rezerwatu jest ochrona naturalnego lasu świerkowego, który pokrywa wapienną skałę. Ten typ lasu występuje w Polsce wyłącznie w Tatrach, co czyni obszar rezerwatu Wysokich Skałek wyjątkowym. Bogactwo runa leśnego rezerwatu to dom dla wielu rzadkich gatunków roślin, co przyciąga pasjonatów przyrody. Trasa turystyczna prowadząca przez ten obszar jest dobrze wytyczona, choć wymaga wysiłku szczególnie w ostatnim etapie prowadzącym na szczyt Wysokiej. Zaleca się ostrożność, jednak na trasie zainstalowane zostały barierki i schody, prowadzące do metalowej platformy widokowej na szczycie. To miejsce stanowi doskonałą nagrodę dla zdeterminowanych podróżników, oferując niezapomniane widoki.

Szlaki górskie Pienin

Szlaki Pienin oferują niezapomniane widoki, historyczne miejsca i niezliczone możliwości wspinaczki oraz spacerów. Szlak z Zamku Niedzica na Macelak jest wyjątkowy ze względu na swoje położenie. Prowadzi przez urokliwe tereny, zapewniając fantastyczne widoki na jezioro oraz ruiny zamku. To trasa, która przenosi w czasie i historii regionu. Kolejny szlak prowadzi z Zamku Niedzica do Zamku Czorsztyn, oferując podróż przez piękną okolicę, przepiękne widoki na Zalew Czorsztyński oraz możliwość zanurzenia się w historii tych miejsc.
Następnie jest szlak z Zamku Czorsztyn na Trzy Korony, który jest prawdziwą perełką. Wędrując tą trasą, można zachwycać się widokami doliny Dunajca i Sokolicy oraz docierać do punktu, z którego można zobaczyć imponujące Trzy Korony. Szlak na sam szczyt Trzech Koron to wyzwanie dla wędrowców, ale nagradza ich zachwycającymi widokami na Pieniny, Tatry, a nawet Gorce. To szczytowa przygoda warta każdego wysiłku.
Pienińska Ścieżka to szlak przeznaczony dla tych, którzy chcą cieszyć się widokami bez dużego wysiłku fizycznego. Jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi lub osób, które preferują łagodniejsze wędrówki. Natomiast szlak przez Wąwóz Homole to wspaniała okazja, by odkryć piękno górskich wąwozów. To trasa prowadząca przez malownicze tereny, pełna przyrody i niezwykłych formacji skalnych.

Podsumowanie

Pieniny to niezwykłe miejsce, które oferuje mnóstwo atrakcji dla każdego, kto pragnie spędzić czas w pięknej i pełnej przygód scenerii. Te górskie tereny nie tylko zachwycają malowniczymi krajobrazami, ale także oferują bogactwo atrakcji dla miłośników przyrody, aktywności na świeżym powietrzu i historii. Można tu podziwiać przełom Dunajca, przepiękne szlaki turystyczne, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry i doliny, a także odkrywać tajemnice przyrody w Pienińskim Parku Narodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży