Konstrukcje takie jak mola cieszą się ogromną popularnością wśród turystów w Polsce i na świecie. Służą nie tylko do spacerowania - stanowią też wspaniałe punkty widokowe, z których można podziwiać urokliwe krajobrazy. W Polsce mol jest całkiem sporo - spośród nich wybraliśmy te najdłuższe. Uwaga! Wyniki mogą was zaskoczyć.
Czym tak naprawdę jest molo?
Molo to po prostu konstrukcja wysunięta w morze lub inny zbiornik wodny. Zazwyczaj budowana jest ukośnie lub prostopadle do linii brzegu i jest przystosowana do ruchu pieszego lub obsługi statków.
Jako przykład może posłużyć tu obiekt w Sopocie - chyba najbardziej znane molo w Polsce. Usytuowane prostopadle do brzegu, stało się jedną z największych atrakcji miasta, ale… o sopockim molo dowiecie się więcej za chwilę.
Najdłuższe molo na świecie
Światowym rekordzistą pod względem długości jest obiekt umiejscowiony w Southend-on-Sea w Anglii. To średniej wielkości miasto leżące 65 kilometrów od centrum Londynu może pochwalić się prawdziwym skarbem - betonową konstrukcją rozciągającą się dokładnie na 2158 metrów. Po brytyjskim molo jeździ nawet kolejka napędzana silnikiem diesla!
Najdłuższe mola w Polsce - lista
Molo w Rybnie
Zaskoczeni? Wbrew pozorom, najdłuższym molem w Polsce wcale nie jest to w Sopocie. Uroczyście otwarta dla zwiedzających w 2019 drewniana konstrukcja ma… 880 metrów długości i (trochę naginając definicję) biegnie wokół jeziora. Podczas spaceru ścieżką można napotkać tablice edukacyjne zawierające ciekawostki na temat życia zwierząt czy ekologii oraz ławki, które ułatwią nadwodny relaks.
Niecodzienne molo w Tczewie

Obiekt w Tczewie z założenia nie był molem, ba, nawet nie pretendował do tego tytułu. Konstrukcja, która kiedyś pełniła funkcję mostu niestety nie spełnia aktualnie swojej roli, czyli nie łączy przeciwnych brzegów rzeki. W wyniku przerwania prac konserwatorskich nad rzeką „wisi” odcinek o długości 875 metrów. Tczewski portal informacyjny zaznacza, że chętni na spacer mieszkańcy muszą pokonać ok. 15 km do sąsiedniego Lisewa - to właśnie tam znajduje się wejście na obiekt.
Molo Południowe w Gdyni

Zbudowane w latach 20. XX wieku molo mierzy prawie 627 metrów długości i spełnia dwie funkcje - ulicy i parku. Przy nabrzeżu cumują m.in. tramwaje wodne i statki pasażerskie. Swoją siedzibę mają tam nawet Akwarium Gdyńskie i Akademia Morska. Widoki z końca konstrukcji zapierają dech w piersiach - nocą można stamtąd zobaczyć latarnie morskie na Helu, w Gdańsku, a nawet Jastarni. Najlepiej widoczne w dzień są Zatoka Gdańska i Mierzeja Helska.
Molo w Sopocie

Jest i ono - molo w Sopocie. Najpopularniejsza tego typu konstrukcja w Polsce również może pochwalić się imponującą długością - aż 511,5 metra. Nie znamy nikogo, kto podczas podróży do Sopotu nie postawiłby nogi na tym obiekcie. Oprócz deptaka, molo pełniło w przeszłości też kilka innych funkcji: lokalnej przystani, portu czy „lotniska”, a właściwie przystani dla hydroplanów. Urok sopockiego molo docenili reżyserzy tacy jak Roman Polański czy Władysław Pasikowski. Sam obiekt regularnie pojawia się w filmach, m.in. w Titanicu (1943), Tylko mnie kochaj (2006) czy Solid Gold (2019).
Molo w Międzyzdrojach

Historia wykonanego z żelazobetonu molo w Międzyzdrojach sięga 1885 roku, kiedy to powstał tam pierwszy pomost w regionie. W zamian za pobyt i promocję uzdrowiska w Międzyzdrojach niemieckiego cesarza Fryderyka III w 1867 roku, mieszkańcy zdecydowali o nazwaniu mola imieniem władcy. W wyniku licznych katastrof (pożar, silne wiatry i oblodzenie), w 1989 roku obiekt został całkowicie rozebrany. Pięć lat później rozpoczęto budowę nowej konstrukcji, której długość wynosi 395 metrów. Pozostałością po przeszłości są tylko dwie białe wieże usytuowane przy wejściu. Obecnie molo w Międzyzdrojach pełni także funkcję przystani morskiej.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?