Spis treści
Lista Economist Intelligence Unit
Economist Intelligence Unit, dział zajmujący się badaniami i analizami w brytyjskiej grupie mediowej (będącej właścicielem tytułów takich jak m.in. „The Economist”) przyjrzał się 172 światowym metropoliom i obowiązujących w nich cenom podstawowych produktów i usług. Koszty życia w niektórych z tych lokalizacji wydają się wręcz nierealne i mocno nadweręża portfele nie tylko mieszkańców, ale i przedsiębiorców.
Ranking najdroższych miast świata – europejskie metropolie także w zestawieniu
Obok gigantów takich jak Nowy Jork, na liście znalazło się kilka miast zlokalizowanych w Europie. Wizyta w tych znanych i lubianych przez turystów – także polskich – destynacjach może spowodować spore dziury w domowym budżecie. Co prawda dla większości tamtejszych mieszkańców koszty nie są aż tak uciążliwe z powodu wyższych zarobków, jednak mimo wszystko, podczas wizyty w którymś z wymienionych miast można się nieźle przerazić.
Na liście znalazły się m.in:
- Nowy Jork,
- Tel Awiw,
- Singapur
- i inne.
Co ciekawe, w zeszłorocznym zestawieniu Tel Awiw uplasował się na 1. pozycji, którą stracił spadając w 2022 roku na ostatnie miejsce podium.
Zobaczcie, jak wyglądała lista najdroższych miast świata zaledwie rok temu:
Najtańsze miasta na świecie. Gdzie wydamy najmniej?
Skoro są najdroższe, to muszą być i najtańsze – oto miejsca, w których życie jest najtańsze:
- Damaszek (Syria)
- Trypolis (Libia)
- Teheran (Iran)
- Tunis (Tunezja)
- Taszkient (Uzbekistan)
- Karaczi (Pakistan)
- Ałmaty (Kazachstan)
- Ahmedabad (Indie)
- Madras (Indie)
- Algiers (Algieria)
- Bangalore (Indie)
- Kolombo (Sri Lanka)
Pojawienie się w zestawieniu Tunezji, która w przeszłości była przecież turystycznym hitem, pozytywnie zaskakuje. Oznacza to, że istnieje szansa na znalezienie tańszej alternatywy dla wakacji w coraz droższych destynacjach, takich jak m.in. Chorwacja.