Spis treści
Wyjątkowa atrakcja Wrocławia. Pociąg do nieba
Pociąg do nieba to rzeźba, która stoi przy Muzeum Współczesnym na placu Strzegomskim we Wrocławiu. Nie da się jej przeoczyć. Plac Strzegomski to wielkie skrzyżowanie, dookoła znajduje się biała bryła Muzeum Współczesnego, bloki oraz biurowce. Ale to nie one zwracają uwagę jako pierwsze. Przy muzeum stoi lokomotywa, ale niezwykła, bo postawiona pionowo, na torach wystrzelonych w niebo.

Instalacja stanęła na placu Strzegomskim w 2010 r., ale pomysł na nią pojawił się już 16 lat wcześniej. Jej autorem jest wrocławski artysta Andrzej Jarodzki, a pieczę nad inwestycją przejęła firma Archicom.
Pociąg do nieba – symbol przemysłowego Wrocławia
Dlaczego tutaj? W pobliżu placu Strzegomskiego znajdowała się niegdyś fabryka wagonów Linke - Hoffman - Werke. Pociąg do nieba ma nawiązywać do industrialnej przeszłości tego miejsca. Po wojnie na terenie zakładów powstała Państwowa Fabryka Wagonów Pafawag.
Fabryka Pafawag była kiedyś PRL-owską wizytówką Wrocławia. Produkowano tu lokomotywy i wagony, w latach 70. Pafawag zatrudniał niemal 8 tysięcy ludzi. W 1953 r. to właśnie tutaj wyprodukowano pierwszą polską lokomotywę elektryczną po wojnie – EP02.
O wiele mniejsza, ale dobrze znana: poznaj też historię fontanny "Szermierza" we Wrocławiu.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?