Nie lubisz tłumów? Lepiej unikaj tych miast – oto najbardziej zatłoczone stolice państw w Europie

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Coraz więcej turystów wybiera europejskie stolice jako cel swoich wycieczek. Jednak niektóre miejsca są tak popularne, że ich zatłoczenie zaczyna stanowić poważny problem. Oto najbardziej i najmniej zatłoczone stolice Europy.
Coraz więcej turystów wybiera europejskie stolice jako cel swoich wycieczek. Jednak niektóre miejsca są tak popularne, że ich zatłoczenie zaczyna stanowić poważny problem. Oto najbardziej i najmniej zatłoczone stolice Europy. Dim Hou/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Tłumy turystów w europejskich miastach są zjawiskiem coraz powszechniejszym. O ile dla jednych jest to okazja do poznania nowych miejsc i kultur, o tyle dla mieszkańców staje się to coraz większym problemem. Nie tylko utrudniają one codzienne życie, ale też wpływają na wzrost cen oraz zmiany w krajobrazie miasta. Sprawdź, które stolice Europy są najbardziej zatłoczone.

Spis treści

Europejskie stolice z tłumami turystów

Europa przyciąga tłumy turystów, ale nie wszystkie stolice są równie zatłoczone. Popularność niektórych miejsc może okazać się zarówno ich atutem, jak i wyzwaniem.

Według danych z wyszukiwarki wynajmu wakacyjnego Holidu, Amsterdam jest najbardziej zatłoczonym miastem w Europie pod względem liczby turystów na mieszkańca. Na jednego mieszkańca przypada aż 12 turystów. Drugie miejsce zajmuje Dublin z 11 turystami na mieszkańca, a trzecie Tallin z 10 turystami na mieszkańca.

Pełna lista najbardziej zatłoczonych europejskich stolic znajduje się w galerii poniżej:

Oczywiście wysoka liczba turystów w miastach przyczynia się do rozwoju turystyki i gospodarki, ale jednocześnie rodzi szereg problemów. Aby walczyć z przeludnieniem, niektóre kraje wprowadziły ograniczenia, od limitów odwiedzających w Marsylii we Francji po zakaz statków wycieczkowych w Wenecji we Włoszech.

Najmniej zatłoczone europejskie stolice

Najmniej zatłoczone stolice w Europie to:

  • Budapeszt,
  • Bruksela,
  • Madryt
  • i Berlin.

W tych miastach liczba turystów na mieszkańca wynosi tylko dwa. W tych miejscach turyści stanowią mniejszy odsetek w porównaniu do lokalnej populacji, co może oznaczać spokojniejszą atmosferę i mniej tłoczne atrakcje.

Warto zaznaczyć, że popularność turystyczna nie zawsze jest związana z rozmiarami miasta. Paryż, choć jest jednym z największych miast w Europie, znajduje się dopiero na czwartym miejscu pod względem liczby turystów na mieszkańca. To dowodzi, że atrakcyjność danej stolicy dla turystów zależy od wielu czynników, takich jak zabytki, kultura czy wydarzenia.

Podróżując po Europie, warto zastanowić się, czy chcemy poczuć puls tłumu w popularnych stolicach, czy też wolimy spokojniejsze miejsca, gdzie będziemy mogli cieszyć się atmosferą bez większych tłumów. Każde z tych doświadczeń ma swoje zalety i warte jest uwagi, żeby znaleźć odpowiednie miejsce, które spełni nasze oczekiwania podczas podróży.

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży