IPT - pasek artykułowy

Majówka 2024 na Mazurach: 13 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić w czasie długiego weekendu majowego

Emil Hoff
Emil Hoff
Zastanawiasz się, co można robić na Mazurach w majówkę? Dobrze trafiłeś! Mam dla ciebie 13 propozycji najfajniejszych atrakcji, najciekawszych zabytków i najpiękniejszych zakątków Mazur w sam raz na długi weekend majowy. Na liście są cuda przyrody, atrakcje dla dzieci, a nawet tajemnicza piramida!
Zastanawiasz się, co można robić na Mazurach w majówkę? Dobrze trafiłeś! Mam dla ciebie 13 propozycji najfajniejszych atrakcji, najciekawszych zabytków i najpiękniejszych zakątków Mazur w sam raz na długi weekend majowy. Na liście są cuda przyrody, atrakcje dla dzieci, a nawet tajemnicza piramida! kwasny221, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Mazury to świetny pomysł na majówkę, ale gdzie dokładnie się wybrać, by nacieszyć się przyrodą, pozwiedzać zabytki, poczuć dreszczyk niesamowitości i zapewnić rozrywkę nawet najbardziej wybrednym dzieciom? Podpowiadam! Sprawdź moją listę 13 najlepszych atrakcji woj. warmińsko-mazurskiego, które najbardziej warto odwiedzić w majowy długi weekend.

Spis treści

Mazury na majówkę 2024: gdzie się wybrać? Sprawdź 13 gotowych pomysłów!

Wiesz, że chcesz spędzić majówkę na Mazurach, ale nie masz pomysłu, gdzie dokładnie się wybrać i co robić? Spokojnie – mam dla ciebie 13 pomysłów na miejsca i atrakcje Mazur, które najbardziej warto odwiedzić. Są wśród nich niesamowite zabytki, tajemnicze miejsca, zachwycające cuda przyrody, a także atrakcje dla dzieci na rodzinną zabawę i wypoczynek.

Nuda nie grozi! Z mojej listy dowiesz się np.:

 • Gdzie na Mazurach stoi bomboodporna latryna
 • Które miejsce przeklął Anubis
 • Gdzie możesz spotkać majestatyczne żubry i zachwycające łabędzie
 • Gdzie poczujesz się jak na westernie z Johnem Waynem
 • Przekonaj się, gdzie warto spędzić majówkę na Mazurach!

13 najlepszych atrakcji Mazur na majówkę. Te miejsca cię zachwycą!

 • Mikołajki: relaks na jeziorach i zabawa z dziećmi w aquaparku. Mikołajki to świetna baza wypadowa do wycieczek kajakowych na mazurskie jeziora. Możesz wybrać się stąd nie tylko na Jezioro Mikołajskie, ale też skorzystać z wodnych połączeń i wybrać się aż na Śniardwy. A jeśli szukasz miejsca na spędzenie czasu z dziećmi, w Mikołajkach czeka na was Park Wodny Tropikana przy Hotelu Gołębiewski. Mają tam strefę saun i hydromasaże (jest nawet sauna śnieżna dla odważnych i zimnolubnych), a dla dzieci osobny basen rekreacyjny i strefę zabaw ze sztuczną rzeką.
Widok na Mikołajki z lotu ptaka
Mikołajki to świetna baza wypadowa do wycieczek po Mazurach i rejsów po mazurskich jeziorach. januszlipnski, 123RF.com
 • Galindia, Mazurski Eden. Trochę historii, mnóstwo zabawy. W Bartlewie niedaleko Rucianego-Nidy, nad Jeziorem Bełdany, czeka na ciebie Galindia, czyli połączenie skansenu poświęconego dziejom plemienia Galindów i agroturystyki z wygodnym noclegiem i smaczną kuchnią. Możesz tu poznać dzieje i kulturę materialną Galindów, przedstawiane w formie ciekawych inscenizacji historycznych, a także odetchnąć świeżym mazurskim powietrzem i odpocząć w otoczeniu oryginalnej architektury i bujnej zieleni.
 • Puszcza Borecka, czyli mazurskie siedlisko żubrów. Rozległa Puszcza Borecka zachwyci każdego miłośnika przyrody i wypoczynku na łonie natury. Możesz tu spacerować wśród borów, torfowisk i oczywiście malowniczych jezior. Na swojej drodze możesz napotkać żubry – to jedyne miejsce w Polsce, poza Puszczą Białowieską, gdzie pradawne tury żyją na wolności (tutejsze stado liczy ok. 80 sztuk) – a także np. jelenie, łosie i borsuki. Jeśli nie trafisz na żubry na leśnych ścieżkach, zajrzyj do Ośrodka Hodowli Żubrów z zagroda pokazową, gdzie można podziwiać te zwierzęta z bliska.
Wilk w Puszczy Boreckiej
W Puszczy Boreckiej możesz stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami. Na zdjęciu wilk sfotografowany z odległości ok. 20 m. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Roman Filipkowski, Flickr.com, CC BY 2.0
 • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie: zoo inne niż wszystkie. W tym magicznym miejscu możesz podziwiać dzikie zwierzęta należące do rzadkich gatunków, żyjące na ogromnych wybiegach, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Park Dzikich Zwierząt nie jest więc typowym zoo, ale raczej niewielkim safari. W czasie wycieczki przewodnik zaprowadzi cię do ulubionych siedlisk żubrów, tarpanów, rysi, nawet wilków. W osobny minizoo trzymane są zwierzęta oswojone z ludźmi i spragnione głaskania – taka atrakcja na pewno zachwyci dzieci.
 • Mrągowo: zabawa dla całej rodziny. Mrągowo to mazurska stolica imprez i koncertów. Właśnie w tutejszym amfiteatrze nad brzegiem Jeziora Czos organizowana jest co roku Mazurska Noc Kabaretowa. Są tu jednak także inne atrakcje dla dorosłych i dzieci. Dorosłym polecam np. Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie możesz obejrzeć ok. 70 pojazdów wojskowych, całkiem sprawnych, a częściowo nawet udostępnianych na przejażdżki. Na rodziny z dziećmi czeka Mrongoville, czyli miasteczko westernowe w klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie możecie poczuć się jak na starych filmach z Johnem Wayne’m.
Fasada jednego z budynków w miasteczku westernowym Mrongoville
Miasteczko westernowe Mrongoville to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Mazur i obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Mrągowie dla rodzin z dziećmi. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Yarl, CC BY-SA 3.0
 • Twierdza Boyen: coś dla miłośników zabytków i militariów. W Giżycku wznosi się wyjątkowo dobrze zachowana Twierdza Boyen, czyli rozległy system umocnień, wzniesiony w XIX w. przez Prusaków do ochrony wschodniej granicy. W czasie I wojny światowej Twierdza Boyen odegrała istotną rolę w walkach z Rosjanami, a w czasie II wojny mieściła się tu siedziba niemieckiego wywiadu. Dziś zwiedzać można m.in. dawne koszary, laboratorium amunicji, piekarnię, bomboodporną latrynę i obrotową wieżyczkę obserwacyjną.
Mury Twierdzy Boyen
Twierdza Boyen to jeden z najlepiej zachowanych przykładów pruskiej architektury militarnej na ziemiach polskich. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Bazie, CC BY-SA 3.0 PL
 • Jezioro Łuknajno: idealne miejsca na wytchnienie od ludzi. Jezioro Łuknajno obejmuje rezerwat biosfery, w którym możesz spotkać mnóstwo gatunków ptaków (pełna lista gatunków jest dostępna online), w tym piękne łabędzie nieme, które założyły sobie ogromną kolonię wśród tutejszych szuwarów. Wokół jeziora ciągną się torfowiska i zarośla wierzbowe, przez co okolica jest wyjątkowo piękna i świetnie nadaje się na wycieczki dla miłośników natury, którzy wolą trzymać się z dala popularnych atrakcji i szlaków, zadeptanych przez turystów.
 • Ełcka Kolej Wąskotorowa: przygoda dla całej rodziny. Chcesz zaskoczyć i zachwycić dzieci? Zabierz je na przejażdżkę wagonikiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę. Takie atrakcje oferuje Ełcka Kolej Wąskotorowa, wpisana na listę zabytków i stanowiąca główną atrakcję Muzeum Historycznego w Ełku. Kolejka kursuje na trasie Ełk – Sypitki – Ełk zgodnie z rozkładem jazdy. Pierwsze kursu już na majówkę, potem kolejka śmiga aż do września.
 • Wilczy Szaniec: mroczna królestwo Hitlera. Historia Mazur wiąże się nierozerwalnie z dziejami II wojny światowej. Chyba najbardziej spektakularną pozostałością po tym konflikcie jest Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera główna Adolfa Hitlera, którą możesz zwiedzać w Gierłoży. W czasach świetności Wilczy Szaniec był prawdziwym samowystarczalnym miastem – stało tu ok. 80 bunkrów, a w bunkrze nr 13 mieszkał sam Hitler. Właśnie z Wilczego Szańca dyktator III Rzeszy dowodził działaniami na froncie wschodnim, tu też Claus von Stauffenberg dokonał na niego nieudanego zamachu. Wilczy Szaniec został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców, ale do dziś można oglądać jego potężne mury i wyobrażać sobie, jak musiało dawniej wyglądać mroczne królestwo Hitlera.
Ruiny jednego z bunkrów w Wilczym Szańcu
Wilczy Szaniec to ponure królestwo Adolfa Hitlera. Ruiny bunkrów powinien odwiedzić każdy pasjonat historii. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Mariusz Chilmon, Flickr.com, CC BY 2.0
 • Tajemnica piramida w Rapie. Nie musicie lecieć do Egiptu, by zobaczyć na własne oczy piramidy. W Polsce też mamy kilka piramid, a być może najsłynniejsza stoi w Rapie. Czy pochowano w niej faraona? Nie, raczej przedstawicieli rodu von Farenheid, pruskich magnatów, którzy upodobali sobie egipską estetykę. Według legend grób w kształcie piramidy zbudowano pierwotnie dla Ninette, córki Friedricha von Farenheida, która zmarła w wyniku klątwy, sprowadzonej przez posążek Anubisa, wykradziony przez jej ojca z Egiptu. By odwrócić klątwę, Friedrich kazał pochować córkę w piramidzie. Nie wiadomo, czy legenda jest prawdziwa, jest jednak faktem, że oryginalny grobowiec zaprojektował Bertel Thorvaldsen, odpowiedzialny także za słynny pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie. W 2018 r. piramida przeszła remont – została otynkowana na biało. Z daleka wygląda spektakularnie, ale z bliska jakby straciła dawny urok tajemniczej ruiny.
Tajemniczy grobowiec w kształcie piramidy w Rapie
Radiesteci twierdzą, że piramida w Rapie jest miejscem dobrej energii, ale z budowlą wiąże się ponura legenda o klątwie. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Afurmanowicz, CC BY-SA 3.0 PL
 • Święta Lipka, czyli „Częstochowa Północy”. Święta Lipka zachwyca turystów od pokoleń, może dlatego, że jest tak zaskakująca: pośrodku mazurskich lasów i bagien stoi wspaniały barokowy kościół, który olśniewa przepychem, bogactwem zdobień i symetrią kształtów. Miejsce słynie z cudów, a także koncertów na zabytkowych organach, które w lipcu i sierpniu odgrywane są w każdy piątek.
Kościół w Świętej Lipce
Święta Lipka to arcydzieło baroku pośrodku mazurskich lasów i bagien. Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Flickr.com, CC BY-ND 2.0
 • Reszel przeniesie cię w czasie. W Reszlu można się naprawdę poczuć jak w średniowieczu – w najlepszym sensie. W miasteczku zachował się wspaniały zamek biskupów warmińskich, malowniczy kościół farny i stara plebania, ratusz w stylu klasycystycznym i nawet średniowieczny układ ulic. Stoi tu też cerkiew grekokatolicka, a brzegi Sajny spinają dwa gotyckie mosty. Starówkę otacza śliczny park, nadający się doskonale na relaksujące spacery i napawanie się niezwykłą atmosferą tego miejsca, słusznie wpisanego na listę zabytków UNESCO. Jest tu aż gęsto od historii – wiedziałeś, że właśnie w Reszlu w 1811 r. spalono na stosie Barbarę Zdunk, prawdopodobnie ostatnią kobietę w Europie oskarżoną o czarownictwo? Dziś mieszkańcy Reszla są mniej krewcy, miasto słynie z wyluzowanej atmosfery i jako pierwsze w Polsce dołączyło do międzynarodowego stowarzyszenia Cittaslow, zrzeszającego miasta opierające się globalizacji, dbające o własną tożsamość i promujące odpoczynek w stylu slow.
Widok na starówke Reszla z lotu ptaka
W Reszlu zachowało się doskonale mnóstwo zabytków. Można się tu poczuć jak w średniowieczu - w najlepszym sensie. 89275, Pixabay.com
 • Spływ Krutynią na aktywny wypoczynek. Mazury to prawdziwy raj dla osób, które muszą się zdrowo zmęczyć, żeby odpocząć. Najwięcej frajdy sprawia oczywiście korzystanie z tutejszej sieci szlaków wodnych - żeglowanie lub wiosłowanie po rzekach i jeziorach Mazur. Jeśli szukasz dobrego miejsca na kajakową wycieczkę, polecam rzekę Krutynię, nad która sam spędziłem niejedne wakacje. Krutynia uchodzi za jeden z najpiękniejszych szlaków na spływy kajakowe nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Rzeka płynie przez Mazurski Park Krajobrazowy z 11 rezerwatami przyrody, widoki są więc zachwycające. Jest dość powolna i płytka, a więc nadaje się nawet dla niedoświadczonych kajakowiczów i na rodzinne spływy z dziećmi. Nie jest też przesadnie długa – cała liczy ok. 100 km długości, a spływ można podzielić na kilka odcinków do pokonania w kolejne dni majówki, wakacji, urlopu albo po prostu kolejne weekendy.
Spływ kajakowy po Krutyni
Krutynia uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras na spływy kajakowe w całej Europie. Joleńka, Pixabay.com

To już wszystko! Spodobała ci się któraś z wymienionych atrakcji? Koniecznie dodaj ją do listy miejsc do odwiedzenia w czasie majówki czy wakacji na Mazurach.

Znasz jakieś fajne miejsce na Mazurach, które warto polecić turystom? Daj znać w komentarzach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Wykorzystane źródła:

Czytaj też: Mazurskie piramidy, zamki i wieże widokowe. Najlepsze atrakcje na Mazurach, które zachwycą każdego. 14 najciekawszych propozycji

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży