10 najbardziej niezwykłych zamków na Warmii i Mazurach. Który jest najpiękniejszy, gdzie ukryto św. Graala, w którym zamku można nocować?

Emil Hoff
Emil Hoff
Warmia i Mazury są pełne niesamowitych zamków, wzniesionych przez krzyżackich rycerzy lub potężnych biskupów. Jakie sekrety skrywają gotyckie twierdze? Które są nawidzone? W których można przenocować? Przekonajcie się w naszej galerii - zapraszamy do przewodnika po 10 najbardziej interesujących zamkach Warmii i Mazur na weekendową wycieczkę.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Warmia i Mazury są pełne niesamowitych zamków, wzniesionych przez krzyżackich rycerzy lub potężnych biskupów. Jakie sekrety skrywają gotyckie twierdze? Które są nawidzone? W których można przenocować? Przekonajcie się w naszej galerii - zapraszamy do przewodnika po 10 najbardziej interesujących zamkach Warmii i Mazur na weekendową wycieczkę.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kgbo, CC BY-SA 4.0, zdjęcie ilustracyjne
Warmia i Mazury to prawdziwy raj dla miłośników niezwykłych zamków. Obie krainy pokrywa sieć imponujących gotyckich twierdz, wzniesionych przez Zakon Krzyżacki i biskupów warmińskich. Wybraliśmy dla Was 10 najbardziej niezwykłych zamków woj. warmińsko-mazurskiego w sam raz na weekendowe wycieczki. W którym zamku ukryto św. Graala, którą twierdzę ukochał Mikołaj Kopernik, a którą znienawidził Napoleon Bonaparte? Gdzie można obejrzeć wystawę o zamkowym gotowaniu? Zapraszamy do galerii.

Spis treści

Zamki Warmii i Mazur skrywają cuda i sekrety. To idealne miejsca na weekendowe wycieczki

W Polsce wznosi się wiele zamków z fascynującą historią i piękną architekturą, ale chyba nigdzie nie ma tak wielu słynnych gotyckich twierdz, co na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Warmia i Mazury to prawdziwy raj dla miłośników historii i zabytków.

Wizyta wśród średniowiecznych zamkowych murów może być przygodą dla całej rodziny i świetnym pomysłem na pełen wrażeń weekend.

Czytaj też: 13 najbardziej niesamowitych zamków Małopolski. Jakie sekrety skrywają? Skarby, duchy, bezcenne zabytki, unikalne noclegi

Zamki krzyżackie, zamki biskupie. Skąd tyle zamków na Warmii i Mazurach?

Skąd w woj. warmińsko-mazurskim tak wiele zamków? Wznosili je Krzyżacy jako bazy wypadowe do zbrojnych wypraw na Prusy i Litwę. Celem wypraw była chrystianizacja pogańskich plemion, ale też eksploatacja bogactw podbijanych terenów. Zamki były siedzibami komturów, czyli regionalnych zarządców Zakonu Krzyżackiego.

Na terenach, gdzie poganie byli skutecznie chrystianizowani, ludność poddawano pod władzę biskupów, cieszących się autonomią i przywilejami w ramach krzyżackiego Państwa Zakonnego. Dlatego część zamków w woj. warmińsko-mazurskim wznieśli sami Krzyżacy, inne zbudowali biskupi warmińscy, a kilka było siedzibami kapituły warmińskiej. Upraszczając, można powiedzieć, że zamki na terenie historycznych Mazur są krzyżackie, a te na Warmii biskupie lub kapitulne.

Zamki wznoszono dość blisko siebie, tak by jeden znajdował się w zasięgu wzroku obserwatorów z drugiego. Dzięki temu na Warmii i Mazurach turyści mogą dziś podążać specjalnym Szlakiem Zamków Gotyckich, wiodącym wśród najpiękniejszych twierdz, oddalonych od siebie raptem o 20-30 km.

Obejrzyjcie film o Szlaku Zamków Gotyckich na Warmii i Mazurach:

Które zamki na Warmii i Mazurach są najciekawsze, najpiękniejsze, najbardziej tajemnicze? Przekonajcie się.

Warmia i Mazury są pełne niezwykłych zamków. Które najbardziej warto zobaczyć?

Wybraliśmy dla was 10 wyjątkowych zamków Warmii i Mazur w sam raz na weekendowe wycieczki dla miłośników zabytków, tajemnic i duchów.

W naszej galerii 10 najbardziej niezwykłych zamków Warmii i Mazur znajdują się takie niezwykłości, jak:

  • Wyjątkowo piękny zamek, nazywany „Wawelem Północy”
  • Tajemniczy warowny kościół, w którym być może ukryto św. Graala
  • Zamek, którego bohatersko bronił sam Mikołaj Kopernik
  • Największy krzyżacki zamek na Mazurach
  • Twierdza z lochami, w których przetrzymywano ostatnią czarownicę Europy
  • Zamek nawiedzany przez ducha, ale właściwie czyjego?
  • Zamczysko, na które narzekał sam Napoleon Bonaparte
  • Krzyżacka twierdza, którą możecie sobie kupić
  • Wystawa poświęcona gotowaniu na zamkach i krzyżackiej kuchni
  • Hotele w zamkach – idealne dla osób, które zawsze marzyły, by spędzić noc w gotyckiej twierdzy

Zapraszamy do galerii. Przekonajcie się, które gotyckie zamki Warmii i Mazur najbardziej warto zobaczyć w weekend, urlop i wakacje:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży