Nieoczywiste turystyczne zakątki Górnego Śląska. Co warto zobaczyć w Miasteczku Śląskim? Oto najciekawsze propozycje na wycieczkę!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. fotopolska.eu
Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz, po co właściwie miałoby pojechać do Miasteczka Śląskiego, albo... gdzie ono w ogóle leży!? Dziś przekonamy Was, że to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić! Jego urok i malownicza atmosfera tworzą niepowtarzalny klimat. Na turystów czeka także kilka ciekawych atrakcji, które zdecydowanie są godne uwagi. Przekonajcie się sami.

Miasteczko Śląskie - dawne Żyglińskie Gory. Jaka jest historia miasta i jego nazwy?

Historia osady górniczej Żyglińskie Góry sięga czasów odkrycia bogatych złóż rud kruszcośnych (ołowiu i srebra) w okolicy Żyglina w latach 30. XVI wieku. W roku 1561 ówczesny właściciel zastawu ziemi bytomskiej, Jerzy Fryderyk von Ansbach, nadał osadzie prawa miejskie, nazwę Georgenberg oraz prawo do używania herbu i pieczęci miejskiej. W 1562 Żyglińskie Góry (Georgenberg) uzyskały status wolnego miasta górniczego.

Atrakcje turystyczne Miasteczka Śląskiego. Co warto tutaj zobaczyć?

Przez wieki miasteczko trzykrotnie traciło swoje prawa miejskie: w 1808 roku stało się osadą targową, a w 1946 roku przekształcono je w wiejską gminę o nazwie Miasteczko Śląskie. Od 1954 roku wieś była siedzibą władz gromady Miasteczko Śląskie, a następnie przekształcono je w osiedle typu miejskiego. W 1973 roku osiedle to uzyskało status gminy, a w 1975 roku zostało włączone do Tarnowskich Gór. Miasteczko odzyskało status miasta trzykrotnie: w latach 1866, 1963 oraz ostatnio w 1995 roku (formalno-prawnie od 30 grudnia 1994 roku).

W plebiscycie na Górnym Śląsku, który odbył się 20 marca 1921 roku, większość mieszkańców Żyglińskich Gór głosowała za przyłączeniem do Polski. Na rzecz Polski oddano 666 głosów (56%), podczas gdy na rzecz Niemiec oddano 524 głosy (44%). W roku 1922 zostało włączone do Polski. W 1968 roku rozpoczęła działalność huta cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim.

A skąd wzięły się nazwy "Żyglińskie Gory" i "Miasteczko Śląskie"? Osada, która powstała w pierwszej połowie XVI wieku, pierwotnie nosiła staropolską nazwę "Żyglińskie Góry", co odnosiło się do kopalń w tym regionie. Jednak, jak wyjaśniliśmy już wyżej, w dokumencie lokacyjnym z 23 kwietnia 1561 roku Jerzy Fryderyk von Ansbach, nadając jej prawa miejskie, nadał osadzie niemiecką nazwę "Georgenberg", co oznaczało "górę Jerzego" lub "kopalnię Jerzego". Obecna nazwa "Miasteczko" pojawiła się dopiero w XIX wieku.

Nie przeocz

W spisie miejscowości Śląska sporządzonym przez Johanna Kniego w 1830 roku, miasto zostało wymienione pod polską nazwą "Miasteczko" oraz niemiecką nazwą "Georgenberg" w opisie: "Miasteczko, polnische Benennung von Georgenberg, Kr. Beuthen". Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje miejscowość jako "Georgenberg polnisch Miasteczko". Człon "Śląskie" został dodany do nazwy "Miasteczko" w 1963 roku w celu odróżnienia od innych miejscowości o tej samej nazwie.

Niepozorne Miasteczko Śląskie - co można w nim zobaczyć? Jest tu naprawdę sporo atrakcji turystycznych!

Miasteczko Śląskie oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i to zdecydowanie jego największy atut. Malownicze tereny są doskonałe do spacerów i wycieczek rowerowych, a także do pikników oraz aktywności na świeżym powietrzu, na przykład użytek ekologiczny Gierzyna. Miłośnicy przyrody będą zatem zachwyceni tym miejscem!

W gęstym lesie pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Zalewem Zielona znajduje się zapomniana kopalnia rud żelaza o nazwie Bibiela, która została zatopiona. Obecnie stanowi ona niezwykły kompleks kilku malowniczych jeziorek i pozostałości opuszczonych ruin. Jednak w przeszłości, na przełomie XIX i XX wieku, była to jedna z najważniejszych i najbardziej wydajnych kopalń rud żelaza w Europie. Kopalnia Bibiela posiadała imponujące cztery szyby: Neptun, Nordstern, Gluck Auf oraz Klemens, a w jej wnętrzu pracowało aż 700 górników.

Niestety, kopalnia miała trudności od samego początku z nieustającym napływem wody, co ostatecznie doprowadziło do jej zalania w 1917 roku. Okazało się, że kopalnia została uruchomiona w sąsiedztwie podziemnego zbiornika wodnego, znanego jako Główny Zbiornik Wód Podziemnych Lubliniec-Myszków. Obecnie ten zbiornik dostarcza wodę do Tarnowskich Gór.

Wokół urokliwych jeziorek, które powstały na miejscu zatopionej kopalni, zainstalowano ławki, na których można odpocząć i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Dodatkowo, umieszczono tablicę informacyjną, która szczegółowo opisuje historię kopalni Bibiela. To fascynujące miejsce przyciąga zarówno miłośników historii, jak i przyrody, oferując niezapomniane wrażenia i możliwość zgłębienia tajemnic górniczego dziedzictwa tego regionu.

Warto również odwiedzić piękne kościoły i kaplice, które są świadectwem duchowego dziedzictwa tego niepozornego miasta, nieopodal Tarnowskich Gór. Jedna ze świątyń została nawet zapisana na liście zabytków Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego! Nieopodal centrum zlokalizowany jest równie tajemniczy i istotny historycznie, założony jeszcze w XIX wieku, cmentarz żydowski.

Atrakcje turystyczne Miasteczka Śląskiego. Gdzie warto zajrzeć? Poznajcie nasze propozycje na wycieczkę!

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży