Zobacz w galerii: 13 ciekawostek o Wyspach Owczych. Poznajcie tajemniczy archipelag
Spis treści
Polacy zagrają z Wyspami Owczymi
Reprezentacja Polski rozegra najbliższy mecz eliminacji do Euro 2024 już w czwartek 12 października o godz. 20:45. Ponownie zmierzymy z Wyspami Owczymi, ale tym razem nie w Warszawie, lecz w Thorshavn na odległym archipelagu.
Skoro piłkarze lecą na Wyspy Owcze, to może warto poznać nieco ten ciekawy archipelag. Jakie sekrety skrywa?
Czytaj też: Wyspy Owcze pełne nadziei przed czwartkowym meczem z reprezentacją Polski w eliminacjach Euro 2024
Torshavn na Wyspach Owczych – mapa:
Gdzie leżą i do kogo należą Wyspy Owcze?
Do kogo właściwie należą Wyspy Owcze?
Ten niewielki archipelag w Północnym Atlantyku formalnie stanowi terytorium zależne Danii, ale jest bardzo oddalony od kontynentu i swojej metropolii. Zachwyca jednak nieokiełznaną naturą i unikalną kulturą.
Gdzie leżą Wyspy Owcze?
Wyspy Owcze leżą między Islandią a Norwegią, tworząc malowniczy archipelag o powierzchni 1399 km². Wśród 18 głównych wulkanicznych wysp wyróżniają się Streymoy i Eysturoy. Najwyższym szczytem jest Slættaratindur, osiągający 882 m n.p.m.
Wyspy Owcze – mapa:
Fascynujące ciekawostki o Wyspach Owczych
Archipelag Wysp Owczych to nie tylko malownicza przyroda. Mieszkańcy pielęgnują swoją kulturę i tradycję. Językami urzędowymi są farerski i duński. Reprezentacja piłkarska jest uwielbiana, a piłka nożna oraz wyścigi łodzi wiosłowych stanowią dwa narodowe sporty.
Wyspy Owcze, znane jako archipelag przy Danii, kryją w sobie fascynujący świat, który niekoniecznie jest powszechnie znany. Oto niektóre ciekawostki o tych malowniczych wyspach.
- Nazwa pochodzi od owiec: Nazwa „Faroe” w języku farerskim (Føroyar) oznacza „Wyspy Owiec”.
- Polacy na Wyspach Owczych: Około 100 Polaków mieszka na Wyspach Owczych, a dodatkowo około 300 przyjeżdża tu na prace kontraktowe.
- Spektakularne Klify: Wyspy Owcze słyną z imponujących klifów, z których Enniberg na wyspie Viðoy jest najwyższym klifem w Europie, sięgającym na wysokość 754 m n.p.m.
- Owce w Google Maps: Dzięki zamontowanemu osprzętowi, owce na Wyspach Owczych stworzyły zdjęcia 360 stopni dostępne na Google Maps.
Więcej ciekawostek o Wyspach Owczych znajdziecie w galerii zdjęć:
Historia Wysp Owczych
Wyspy Owcze były zamieszkane przez eremitów irlandzkich już w VII wieku, a następnie zostały zasiedlone przez Normanów (wikingów) w około 825 roku. Od 1035 roku stanowiły posiadłość Norwegii, a w 1380 roku zostały przyłączone do Danii. W roku 1814 Dania utraciła Norwegię, zachowując Wyspy Owcze. Dopiero w 1948 roku, dzięki nowym warunkom współzależności z Danią, archipelag uzyskał szerszą autonomię.
Wyspy Owcze to nie tylko piękna przyroda, ale także fascynująca historia i kultura. To miejsce, gdzie współistnieją tradycje z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny charakter. Wyspy Owcze to miejsce, które warto poznać pod wieloma względami — od niezwykłej przyrody po fascynującą historię. To archipelag pełen niespodzianek i niezapomnianych przeżyć.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?