IPT - pasek artykułowy

Odkryj najciekawsze miejsca związane ze Święta Jadwigą Śląską. Co warto zobaczyć?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Święta Jadwiga Śląska pozostaje jedną z najbardziej szanowanych postaci w polskiej historii, a miejsca z nią związane do dziś przyciągają pielgrzymów i turystów, którzy pragną poznać jej historię i dziedzictwo.

Spis treści

Zabytki związane ze Św. Jadwigą Śląską, które warto zobaczyć

Święta Jadwiga Śląska, znana również jako Jadwiga Andegaweńska, była królem Polski i świętą Kościoła katolickiego. Jadwiga urodziła się w 1373 roku w Budzie (obecnie węgierskie miasto Budapeszt) jako córka króla Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. W wieku 11 lat została wydana za mąż za wielkiego księcia Litwy, Jagiełłę (Władysława II Jagiełłę), aby wzmocnić sojusz pomiędzy Węgrami a Litwą.

Św. Jadwiga Śląska wśród potrzebujących
Poznajcie zabytki związane ze Świętą Jadwigą Śląską. Jej panowanie cechowała mądrość, pobożność i dbałość o dobrobyt ludu. Jadwiga w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.
wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 roku Jadwiga została koronowana na króla Polski, ale w rzeczywistości nie sprawowała samodzielnej władzy, ponieważ była nieletnia. Jednak po uzyskaniu pełnoletniości w 1384 roku, stała się oficjalną królem Polski, a w 1386 roku poślubiła Jagiełłę i została królową Litwy. Jej panowanie cechowała mądrość, pobożność i dbałość o dobrobyt ludu. Jadwiga w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.

Miejsca i zabytki związane z Jadwigą:

  • Katedra Wawelska w Krakowie: Jadwiga została koronowana na królową Polski w Katedrze Wawelskiej w Krakowie w 1384 roku.
  • Zamek w Wiślicy: był jednym z ulubionych miejsc Jadwigi, gdzie często wypoczywała i podejmowała gości.
  • Klasztor w Starym Sączu: miejsce, gdzie Jadwiga wielokrotnie udzielała się na cele dobroczynne i wspierała działalność charytatywną.
  • Klasztor w Trzebnicy: Jadwiga zapewniała wsparcie dla klasztoru klarysek w Trzebnicy, co znacząco przyczyniło się do rozwoju zakonu klarysek w Polsce.
  • Kościół św. Wojciecha w Krakowie: był miejscem koronacji Jadwigi na królową Polski i ślubu z Jagiełłą.
  • Bazylika na Świętym Krzyżu: Jadwiga wielokrotnie odwiedzała bazylikę na Świętym Krzyżu i wspierała zakon paulinów, którzy mieli tu swoją siedzibę.
  • Skałki Twardowskiego w Krakowie: według legendy Jadwiga miała uczestniczyć w spotkaniach z legendarnym czarownikiem Twardowskim na Skałkach Twardowskiego w Krakowie.
  • Klasztor w Wyszehradzie: Jadwiga przebywała w klasztorze w Wyszehradzie w Budapeszcie przed swoim ślubem z Jagiełłą.
  • Klasztor kartuzów w Krakowie: Jadwiga była hojną fundatorką klasztoru kartuzów w Krakowie i wspierała zakonników w ich działalności duchowej i intelektualnej.
  • Klasztor klarysek w Krakowie: Jadwiga wspierała klasztor klarysek w Krakowie i miała tam swoją własną celę, gdzie modliła się i medytowała.
Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Spokojne i bezpieczne: 5 najbezpieczniejszych miast w Europie na jesienny wypad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży