ORLEN Skylight Accelerator działa już rok. Wystartowała V runda naboru zgłoszeń do programu

Materiał informacyjny PKN Orlen
ORLEN Skylight Accelerator działa już rok. Wystartowała V runda naboru zgłoszeń do programu
ORLEN Skylight Accelerator działa już rok. Wystartowała V runda naboru zgłoszeń do programu mat. pras. PKN Orlen
ORLEN Skylight Accelerator to otwarta dla startupów dedykowana platforma scoutingu, umożliwiająca pozyskanie i testowanie technologii w modelu „open innovation”. W ramach V rundy naboru, która rozpoczęła się 22 czerwca br. spółki z GK ORLEN (PKN ORLEN, Anwil oraz spółki z Grupy ENERGA) poszukują rozwiązań technologicznych, które odpowiedzą na prawie 30 wyzwań. Akcelerator zyskał również partnera technologicznego w postaci Microsoftu, dzięki czemu wybrane startupy będą mogły uzyskać wsparcie eksperckie oraz bezpłatny dostęp do wybranych produktów technologicznego giganta.

Obecnie na świecie obserwujemy rosnący trend, zgodnie z którym coraz więcej korporacji decyduje się na współpracę ze startupami. Aby skutecznie zbudować przewagi konkurencyjne w zmieniającym się otoczeniu rynkowym, Spółki z GK ORLEN stawiają na współpracę ze startupami i traktują ją jako ważny element wspomagający rozwój, dzięki któremu możliwe jest pozyskanie wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Koncern jest świadomy tego procesu, dlatego stworzono korporacyjny akcelerator. ORLEN Skylight Accelerator działa na rynku już ponad rok, w tym czasie zrealizowano cztery rundy naboru, w ramach których wpłynęło około 260 zgłoszeń od startupów. Do tej pory ogłosiliśmy już 70 wyzwań technologicznych w takich obszarach, jak Sprzedaż Detaliczna, Logistyka, Sprzedaż Petrochemiczna czy Energetyka. W wyniku selekcji i analizy otrzymanych zgłoszeń, PKN ORLEN zdecydował się na uruchomienie 14 wdrożeń pilotażowych.

„Zainteresowanie programem od samego początku było bardzo duże. ORLEN Skylight Accelerator w krótkim czasie zbudował sobie rozpoznawalność nie tylko wśród firm z Polski, ale także w gronie spółek z zagranicy. Świadczy to niewątpliwie o dużym potencjale, jaki innowatorzy z całego świata dostrzegają we współpracy z PKN ORLEN” - powiedział Łukasz Kopeć, kierownik Działu Innowacji i Akceleracji w PKN ORLEN.

W ramach programu akceleracyjnego aktualnie realizujemy wdrożenia pilotażowe w różnych obszarach biznesowych. Wcześniej udało nam się przetestować wspólnie ze startupami m.in. rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji i machine learning, usprawniające obsługę transakcji przy wykorzystaniu aplikacji mFlota, rozwiązania oparte o drony do monitoringu infrastruktury przesyłowej czy chociażby wdrożony system tzw. wypłaty na życzenie.

Aktualnie, w ramach wdrożenia pilotażowego, na 200 wybranych stacjach paliw testujemy usługę wirtualnego wideobot, który pomaga klientom w prawidłowym wypełnieniu formularza przystąpienia do Programu MIKROFLOTA. Innym wdrażanym pilotażowo przez PKN ORLEN rozwiązaniem jest zastąpienie papierowych etykiet cenowych na wybranych stacjach paliw, etykietami elektronicznymi, dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest dokonywanie zmiany cen w czasie rzeczywistym, bez konieczności drukowania tradycyjnych „cenówek”. W portfelu testowanych projektów PKN ORLEN ma również rozwiązanie wykorzystujące wizję komputerową i inteligentne algorytmy do zautomatyzowania procesu przygotowania produktów gastronomicznych na stacjach paliw. W obszarze logistyki w ramach współpracy ze startupem trwają zaawansowane prace nad opracowaniem czujnika IOT służącego do zabezpieczania cystern kolejowych, który w czasie zbliżonym do rzeczywistego będzie przesyłał informację o próbie ingerencji zewnętrznej.

W ramach V rundy naboru, która rozpoczęła się 22 czerwca br. startupy mogą odpowiadać również na wyzwania technologiczne określone przez spółkę Anwil oraz Spółki z Grupy Energa, dzięki temu młode technologiczne podmioty zyskają możliwość skalowania swoich biznesów w nowych obszarach, nieogłaszanych dotychczas w ramach akceleracji, tak jak np. AgriTech. Udział nowych odbiorców technologicznych z GK ORLEN jeszcze bardziej uatrakcyjni program akceleracyjny realizowany przez PKN ORLEN.

W kwietniu br. PKN ORLEN zawarł także porozumienie z Microsoftem rozpoczynające współpracę pomiędzy programami akceleracyjnymi Skylight accelerator oraz Founders Hub 101. Partnerstwo z technologicznym liderem umożliwi uczestnikom programu akceleracyjnego, organizowanego przez PKN ORLEN, na bezpłatny dostęp do wielu rozwiązań i najnowocześniejszych narzędzi IT wspierających rozwój biznesu. Startupy uczestniczące w programie akceleracyjnym będą miały możliwość skorzystania z wiedzy ponad 600 międzynarodowych specjalistów i mentorów Microsoftu.

„Program ORLEN Skylight accelerator zbudował już silną markę nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych. Prowadzony przez nas program akceleracyjny dodatkowo uatrakcyjni udział nowych spółek z GK ORLEN oraz partnerstwo z technologicznym liderem w obszarze informatyki, jakim jest właśnie Microsoft. Dzięki temu jeszcze więcej startupów może zyskać nowe kompetencje i wiedzę w zakresie najnowocześniejszych narzędzi IT wspierających rozwój biznesu. Dołączenie do programu spółek z GK ORLEN oraz pozyskanie globalnych partnerów technologicznych ułatwia też przygotowanie rozwiązań w taki sposób, aby dokonywać szybszej komercjalizacji i skalowania oferowanych technologii” - powiedziała Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora wykonawczego Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.

Przystępując do ORLEN Skylight accelerator, startupy mogą zyskać wiele korzyści, do których można zaliczyć:

  • możliwość przetestowania i skalowania rozwiązania na infrastrukturze spółek z GK ORLEN,
  • uzyskanie środków finansowych na rozwój i dostosowanie rozwiązania do potrzeb zgłoszonych przez konkretne spółki z GK ORLEN,
  • wsparcie ekspertów i mentorów również w zakresie IT ze strony Microsoftu,
  • możliwość kontynuowania współpracy komercyjnej po zakończeniu pilotażowego wdrożenia.

W ramach V rundy naboru, która potrwa do 1 sierpnia br., startupy mają możliwość odpowiedzenia na prawie 30 wyzwań technologicznych, lista ta może zostać rozszerzona w trakcie trwania naboru zgłoszeń, w zależności od potrzeb obszarów biznesowych. Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie informacje dotyczące prowadzonych naborów można znaleźć na stronie:

www.innowacje.orlen.pl oraz w zakładce innowacje na stronie www.orlen.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży