Spis treści
- Itaka odwołuje wycieczki do Izraela, Egipt uznany za bezpieczny
- Biuro Rainbow zmienia plany. Wycieczki do Izraela na październik odwołane
- Czy wojna uprawnia klientów biur podróży do odszkodowania?
- Biura podróży mogą odetchnąć. Uruchomiono Turystyczny Fundusz Pomocowy
- Wizz Air odwołuje wszystkie loty do Izraela
- PLL LOT ostrzega pasażerów. Loty do Izraela opóźnione lub odwołane
- Co się dzieje w Izraelu?
- Ewakuacja Polaków z Izraela
Itaka odwołuje wycieczki do Izraela, Egipt uznany za bezpieczny
Biuro podroży Itaka odwołało wszystkie wycieczki do Izraela w październiku i listopadzie 2023, a także te wycieczki do Jordanii, których program przewidywał dłuższy pobyt w Izraelu (np. „Morze cudów i cuda nad rzeką”). Wycieczki do Egiptu odbywają się be zakłóceń, MSZ odradza tylko podróże po Synaju Północnym.
W zamian za Izrael Itaka zaproponuje poszkodowanym klientom wycieczki do Omanu. Jeśli nie zdecydują się na Oman, otrzymają zwrot kosztów.
Część klientów biura niepokoi się sytuacją także w Egipcie. Jedna z użytkowniczek Facebooka napisała w komentarzu, że konsultant MSZ odradził jej wakacje w Szarm el-Szejk (położonym na Synaju, ale nie w obszarze zagrożenia wspominanym w oficjalnych komunikatach). Biuro Itaka zapewnia, że monitoruje sytuację na Bliskim Wschodzie, ale na razie wycieczki do Egiptu nie są odwoływane. Nie można jednak wykluczyć, że w przypadku eskalacji konfliktu także wyjazdy do Egiptu zostaną czasowo zawieszone.
Biuro Rainbow zmienia plany. Wycieczki do Izraela na październik odwołane
Biuro Rainbow nie wydało na razie oficjalnego komunikatu, ale na Facebooku uspokaja klientów i twierdzi, że przedstawiciele Rainbow będą się kontaktować z osobami, które wykupiły wycieczki do Izraela z terminami wylotów „w najbliższym czasie”.
Jak powiedziała przedstawicielka biura dziennikarzom „Wprostu", wszystkie wycieczki do Izraela, zaplanowane na październik, zostaną odwołane. Oficjalne informacje o wycieczkach w dalszych terminach mają zostać podane 17 października 2023. W katalogu Rainbow najbliższa wycieczka do Izraela, na którą można rezerwować miejsca, jest zaplanowana na 3-7 listopada 2023.
Niejasna polityka biura zdenerwowała część klientów. Jedna z turystek wyraziła na Facebooku oburzenie, że biuro wysłało jej przypomnienie o opłacie za wycieczkę do Izraela, zaplanowaną na listopad 2023 pod groźbą utraty 1400 zł zaliczki.
- Piszę zbulwersowana postawą biura turystycznego Rainbow Tours, które nadal, w dn. 9 października 2023, zażądało od nas opłaty za wycieczkę objazdową do Izraela, którą zadatkowaliśmy na listopad, pomimo stanu wojny i stanowczego odradzania władz, aby tam nie jechać.
Czy wojna uprawnia klientów biur podróży do odszkodowania?
Agata Nowak, radca prawny i mediator, prowadząca bloga „Prawo w Podróży", stworzyła wpis poświęcony sytuacji, w której wybuch wojny uniemożliwia zrealizowanie programu wycieczki. Według niej, takie zdarzenie, jako siła wyższa, to jeden z czynników, który zwalnia organizatora wycieczki z wypłacania odszkodowania lub zadośćuczynienia klientom za niezrealizowanie programu.
Jednocześnie, jeśli wojna wybuchnie w miejscu docelowym imprezy turystycznej (lub jego najbliższym sąsiedztwie) i będzie miała wpływ na przebieg wycieczki, klient może zrezygnować z wyjazdu ze zwrotem kosztów i bez uiszczania dodatkowych opłat. Także w przypadku, jeśli to biuro podróży odwoła wycieczkę, klientowi przysługuje zwrot pieniędzy.
W praktyce biura podróży dążą do zmiany wycieczki na inną, w bezpieczne miejsce i w podobnej cenie, tak jak w przypadku Itaki, proponującej Oman zamiast Izraela.
Biura podróży mogą odetchnąć. Uruchomiono Turystyczny Fundusz Pomocowy
Wojna w Izraelu zmusza touroperatorów do odwoływania wycieczek, co wiąże się ze zwracaniem pieniędzy klientom i stratami finansowymi. Na pomoc biurom podróży i organizatorom imprez przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który od czwartku 12 października 2023 rozpoczął przyjmowanie wniosków o zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki do Izraela.
Środki będą wypłacane z Turystycznego Funduszu Pomocowego, na którym od czasu pandemii COVID-19 zebrano ok. 150 milionów złotych z comiesięcznych składek touroperatorów.
O zwrot pieniędzy mogą wnioskować organizatorzy imprez odwołanych przez same biura lub z powodu rezygnacji klientów w terminach 7-22 października 2023. Wniosek należy złożyć w ciągu 14 dni od poinformowania klienta o odwołaniu imprezy.
Formularz wniosku jest dostępny online. Należy go złożyć przez portal Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Instrukcja zakładania konta na portalu TFG także jest dostępna online.
Wizz Air odwołuje wszystkie loty do Izraela
Węgierska tania linia lotnicza Wizz Air poinformowała w komunikacie prasowym, że wszystkie loty do Tel Awiwu zostają zawieszone do odwołania.
Pasażerowie, którzy planowali loty do Tel Awiwu, zostaną poinformowani o anulowaniu rejsu poprzez wiadomości e-mail i SMS. Wizz Air oferuje klientom zmianę rezerwacji lub zwrot kosztów.
Jeśli chodzi o uczestników wycieczek zorganizowanych do Izraela, które miały dotrzeć do Tel Awiwu samolotami Wizz Air, przewoźnik doradza bezpośredni kontakt z organizatorami wyjazdów.
W dalszym ciągu uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi władzami – zapewniono w komunikacie. - Wizz Air przeprasza za wszelkie niedogodności i podkreśla, że bezpieczeństwo pasażerów, załogi i samolotów jest priorytetem” – dodano.
PLL LOT ostrzega pasażerów. Loty do Izraela opóźnione lub odwołane
Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że także narodowy przewoźnik odwołał loty do Izraela zaplanowane na niedzielę 8 października.
Na stronie LOT opublikowano także komunikat, w którym czytamy:
„Ze względu na sytuację zagrożenia dla ruchu lotniczego rejsy PLL LOT z Tel Awiwu w najbliższych dniach mogą zostać opóźnione lub odwołane”.
Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego LOT zachęca pasażerów do uważnego śledzenia komunikatów, a także do weryfikacji statusu rejsów do Izraela.
LOT zaproponował też pasażerom, którzy zakupili bilety do Tel Awiwu do 7 października 2023 włącznie, jedną darmową zmianę lotu lub pełen zwrot kosztów za niewykorzystane odcinki rejsu. Można zmieniać loty zaplanowane w terminie 6-14 października, zarówno odwołane, jak i nieodwołane. Nie wolno jednak zmieniać trasy podróży, a nowy rejs musi się odbyć do 30 listopada 2023.
Zmian w rezerwacjach można dokonać w LOT Contact Center.
Co się dzieje w Izraelu?
W sobotę 7 października 2023 Izrael został zaatakowany przez Hamas, fundamentalistyczną organizację palestyńską, której bojownicy przeniknęli do miast na południu kraju i przeprowadzili serię uderzeń, w których zginęło ponad 200 osób. Izrael ogłosił, że jest w stanie wojny i odpowiedział atakiem na Strefę Gazy, w której zdaniem Izraelczyków mają ukrywać się członkowie Hamasu.
Z powodu eskalacji konfliktu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym stanowczo odradza Polakom wycieczki do Izraela:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek podróże do tego kraju.
Dla Polaków przybywających w Izraelu MSZ otworzyło specjalną infolinię pod numerem: +48 22 523 88 80.
Ministerstwo doradza także uważne śledzenie swojego profilu na X (dawniej Twitterze), gdzie publikowane będą kolejne komunikaty.
Ewakuacja Polaków z Izraela
W chwili wybuchu wojny w Izraelu przebywało ok. 900 Polaków. Jak poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, rząd zorganizował dla nich transport z powrotem do Polski. Pierwszy samolot z polskimi turystami z Tel Awiwu wylądował w Warszawie w poniedziałek 9 października nad ranem. Ok. 200 turystów zostało też przewiezionych do Egiptu i Jordanii, skąd mają zostać zabrani samolotami do Polski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?