MKTG IPT - pasek artykułowy

Podróże i turystyka po COVID-19. Najnowszy raport ukazuje trendy podróżnicze na 2022 r. Polacy są gotowi wyjeżdżać częściej i wydawać więcej

Emil Hoff
Choć ostatnie dwa lata były ciężkie dla podróżników i turystów, entuzjazm i żądza przygód nie wygasły. Najnowszy raport sugeruje, że w 2022 r. Europejczycy chcą podróżować więcej i lepiej. Polacy planują niemal 4 wyjazdy - więcej niż europejska średnia.
Choć ostatnie dwa lata były ciężkie dla podróżników i turystów, entuzjazm i żądza przygód nie wygasły. Najnowszy raport sugeruje, że w 2022 r. Europejczycy chcą podróżować więcej i lepiej. Polacy planują niemal 4 wyjazdy - więcej niż europejska średnia. beingbonny, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
COVID-19 wiele zmienił w ciągu ostatnich dwóch lat. Zwłaszcza podróże i turystyka są dziś zupełnie inne od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni przed 2020 r. Nowe badanie, przeprowadzone na 6 tys. ankietowanych, dowodzi jednak, że nawet wariant omikron koronawirusa nie zdusił w Europejczykach chęci do podróżowania i poznawania świata. Z raportu wynika, jak zmieniło się myślenie Polaków i innych Europejczyków o podróżowaniu, jakie są ich oczekiwania i plany na przyszłość. Przekonajcie się, jak mają wyglądać podróże w 2022 r.

Spis treści

Nowy raport grupy Accor. Jak zmienią się podróże i turystyka w 2022 r.?

Najnowszy raport dotyczący podróżniczych trendów wykonany został na zlecenie Accor Northern Europe. Ankiety wypełniło 6 tys. osób z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji.

Raport ma optymistyczny wydźwięk. Szefowa sprzedaży Accor Northern Europe, Karelle Lamouche, stwierdziła, że koronawirus i wariant omikron, choć skomplikowały podróżowanie, nie osłabiły entuzjazmu Europejczyków do zwiedzania świata.

- Pandemia nie osłabiła naszego zamiłowania do podróży, choć skomplikowała plany i zmieniła podejście do wakacyjnych wyjazdów – powiedziała Lamouche. – Ludzie wciąż chcą podróżować, choć w minionym roku co piąty z naszych badanych musiał odwołać wyjazd.

Omikron a podróże. Turystyka po koronawirusie

Jak wynika z raportu Accor Northern Europe, przez wariant omikron koronawirusa 21% respondentów musiało przesunąć, a 18% anulować wyjazdy w 2021 r.

Po trudnych doświadczeniach czasów pandemii, kiedy podróże były niepewne lub nawet niemożliwe, Europejczycy są w 2022 r. bardziej skłonni do zapłacenia więcej za wakacje, ale też ostrożniejsi.

Jak wynika z raportu Accor, choć w 2021 r. dominowała spontaniczność w planowaniu wakacji, w 2022 r. dominować będzie raczej przezorność i staranne planowanie. To oczywiście efekt smutnych doświadczeń wiosny i jesieni 2021, kiedy po luzowaniu obostrzeń COVID nastąpiły kolejne fale pandemii, wymuszając lockdowny i odwoływanie wyjazdów.

W 2022 r. Europejczycy, w tym Polacy, chcą spędzać wakacje albo na łonie natury, albo w wielkich miastach, z innymi ludźmi.
W 2022 r. Europejczycy, w tym Polacy, chcą spędzać wakacje albo na łonie natury, albo w wielkich miastach, z innymi ludźmi. dolgachov, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Podróże Polaków w 2022 r. Wakacje ważne dla zdrowia psychicznego

Mimo trudnych doświadczeń ostatnich lat, Polki i Polacy rwą się do zagranicznych podróży.

Jak wynika z najnowszego raportu Accor, 53% Polaków chce w tym roku podróżować więcej niż przed 2020 r. Ankietowani wspominają o dwóch lub nawet czterech wyjazdach rocznie, średnia wynosi aż 3.8. To więcej niż średnia europejska (43% anektowanych z pozostałych krajów deklarowało chęć zwiększenia częstotliwości wyjazdów).

Co więcej, 60% ankietowanych z Polski przyznaje, że są gotowi wydać więcej na tegoroczne wakacje niż w latach poprzednich (średnia w Europie to 39%).

Tak duża gotowość do podróży nawet przy zwiększonych kosztach wynika z naszych wewnętrznych potrzeb, o których istnieniu przed pandemią i erą społecznego dystansu mogliśmy nie zdawać sobie jasno sprawy. Aż 64% Polaków przyznaje, że wakacje to dla nich istotny czynnik, pozwalający zachować poczucie równowagi między życiem prywatnym a pracą. Innymi słowy, wakacje i podróże są nam potrzebne dla zachowania higieny psychicznej i dobrego samopoczucia.

Jak podróżują Europejczycy w 2022 r.? Staycation coraz popularniejsze

80% badanych z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Rosji planuje wakacyjny wyjazd mimo panujących nadal obostrzeń COVID. Co więcej, 17% badanych już teraz rezerwuje podróże na rok 2023.

Tylko 6% badanych nie planuje nigdzie wyjeżdżać w 2022 r. Jednocześnie z raportu Accor wynika, że liczba osób skłonnych spędzić wakacje czy urlop w domu stale rośnie. Tzw. staycation, czyli wakacje w miejscu zamieszkania, pozwalają na wypoczynek we własnej strefie komfortu i poznawanie rodzinnej okolicy, co wielu osobom sprawia wielką satysfakcję.

W 2022 r. ankietowani deklarują dużą chęć zwiedzania krajów, w których spędzają wakacje, pragną poznawać odmienne obyczaje i podziwiać zabytki.
W 2022 r. ankietowani deklarują dużą chęć zwiedzania krajów, w których spędzają wakacje, pragną poznawać odmienne obyczaje i podziwiać zabytki. piotrvbero, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Nowe trendy w podróżach i turystyce. Plaża, las i wielkie miasto

Z najnowszego raportu Accor wynika także, jaki rodzaj podróżowania najbardziej interesuje ankietowanych na początku 2022 r. Tendencje są pozornie sprzeczne, ale tak naprawdę wzajemnie się uzupełniają. Turyści pragną jednocześnie wielkiego miasta i wypoczynku na łonie natury.

40% Polaków deklaruje, że wybierze się na wakacje tam, gdzie są piaszczyste plaże. 20% Polaków twierdzi, że z zasady woli na wakacje wyjeżdżać z miasta na łono natury. Z kolei aż 37% ankietowanych preferuje raczej citybreaki – odpoczynek w mieście pełnym atrakcji.

28% Europejczyków planuje korzystać w 2022 r. także z oferty turystyki krajowej – to dwa razy więcej niż w 2021 r. Wzrost zainteresowania atrakcjami własnego kraju możemy obserwować także w Polsce, np. Tatrzański Park Narodowy pobił w zeszłym roku wszelkie rekordy sprzedaży biletów.

W 2022 r. może się także zmienić standard podróżowania. 14% ankietowanych z Europy deklaruje, że zafunduje sobie luksusowe wakacje, by nadrobić minione dwa ciężkie lata.

Podróże w 2022 r. Najpopularniejsze kierunki na wakacje i urlop

Ponad 50% Europejczyków, przebadanych na potrzeby raportu Accor, deklaruje, że swoje wyjazdy w 2022 r. ograniczy do samej Europy. Ulubionym kierunkiem wyjazdów wskazanym przez ankietowanych jest południe kontynentu.

Jeśli chodzi o kraje Europejskie, wśród ankietowanych najbardziej popularne są:

  • Włochy (36%)
  • Hiszpania (30%)
  • Grecja (28%)

Polska znajduje się na 10 miejscu razem z Rosją – na oba kraje jako preferowane kierunki wakacyjnych wyjazdów wskazało 10% ankietowanych.

Co ciekawe, raport trendów podróżniczych Accor wskazał kierunki zyskujące popularność w 2022 r. Wśród nich znalazły się Sopot i Warszawa.

Jeśli chodzi o inne regiony świata, 13% ankietowanych wskazało jako cel wyjazdów Amerykę Południową, a 11% wybiera się do Azji Południowo-Wschodniej.

Sami Polacy najchętniej w 2022 r. wybiorą się do:

  • Hiszpanii (40%)
  • Włoch (39%)
  • Grecji (33%)
  • Chorwacji (32%)
Wśród polskich ankietowanych jako najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów w 2022 r. wskazywane są kraje południa Europy, zwłaszcza te z pięknymi
Wśród polskich ankietowanych jako najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów w 2022 r. wskazywane są kraje południa Europy, zwłaszcza te z pięknymi plażami. Polscy turyści najchętniej wyjadą do Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. master2, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Nowe trendy podróżnicze. Co jest ważne dla turystów w 2022 r.?

Według raportu Accor 22% europejskich ankietowanych zadeklarowało, że bardzo ważnymi czynnikami w wyborze oferty wyjazdu za granicę są dla nich:

  • elastyczność (w razie anulowania lotów i powrotu lockdownów),
  • wysoki standard higieny oraz poziom bezpieczeństwa,
  • świadomość ekologiczna, podróżowanie odpowiedzialne

Raport Accor wskazuje także na ogólne zmiany w stylu podróżowania, które już stają się widoczne i będą dominować w roku 2022. Oto one:

  • Luksusowe wyjazdy – po dwóch latach przerwy, Europejczycy mają wielki apetyt na podróżowanie i nie żałują pieniędzy na luksusowe wycieczki
  • Natura – kontakt z naturą stał się bardzo ważnym elementem wyjazdów wypoczynkowych
  • Nacisk na doświadczenia – podróżni chcą przeżyć na wyjeździe coś dobrego i ważnego dla nich, nauczyć się czegoś, co sprawi, że będą lepszymi ludźmi z poszerzonymi horyzontami
  • Dłuższe wycieczki – wyjazdy zagraniczne w 2022 r. mogą być dłuższe, podróżni chętnie też łączą wyjazd z pracą w ramach tzw. workation.
  • Podróżowanie solo – w 2022 r. duża część ankietowanych planuje podróżować samodzielnie
  • Wycieczki do miast – po dwóch latach izolacji i kwarantanny, szybko wzrasta zainteresowanie wyjazdami do miast i korzystaniem z oferty wielkich metropolii

Raport Accor o trendach podróżniczych na 2022 r. dostępny jest TUTAJ (w języku angielskim).

Źródło: accor.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży