Spis treści
- Podróże, wakacje i wyjazdy mają dobry wpływ na ciało i umysł
- Już planowanie podróży poprawia zdrowie psychiczne. Naukowcy przeprowadzili badania
- Jak planowanie podróży polepsza nasze samopoczucie? Wakacje zbliżają ludzi
- Wakacje dają szczęście na długo przed wyruszeniem w drogę
- Planowanie podróży i wakacji to przyjemność dla umysłu
- Planowanie podróży obniża poczucie niepewności
- Planowanie podróży i wakacji w czasach pandemii COVID-19
Podróże, wakacje i wyjazdy mają dobry wpływ na ciało i umysł
Chyba każdy, kto wybrał się kiedyś gdzieś daleko, zgodzi się, że podróże rozwijają ciało i umysł.
Pokonując nieraz znaczne odległości na własnych nogach, zwiedzając w różnych strefach klimatycznych i na różnych wysokościach, trenujemy nasze mięśnie, płuca, wzmacniamy swoją odporność i zwiększamy poziom energii.
Nie tylko ciało zyskuje na podróżowaniu. Jeśli chodzi o umysł, podróże to najlepsza szkoła życia i świata. Podróże poszerzają nasze horyzonty, ułatwiają naukę języków, rozwijają empatię, skupienie i kreatywność, bo przecież nauczenie się funkcjonowania - nawet tylko czasowego - w zupełnie odmiennej kulturze wymaga wiele kreatywności.
Już planowanie podróży poprawia zdrowie psychiczne. Naukowcy przeprowadzili badania
Naukowcy donoszą, że nawet samo planowanie podróży ma już pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie pozawala zachować dobre zdrowie psychiczne. Nie jest wcale ważne, czy planujemy podróż w konkretnym terminie, czy tylko marzymy na przyszłość. Sama perspektywa odbycia podróży zwiększa poczucie szczęścia, a planowanie, czyli przybliżanie się do wyruszenia w drogę, jeszcze nasila ten efekt.
Badania nad wpływem planowania podróży na ludzki umysł przeprowadził Cornell University w 2014 r. Z przeprowadzonych ankiet wynikło, że wydawanie pieniędzy na robienie czegoś (np. właśnie podróżowanie) daje większe i trwalsze poczucie zadowolenia, niż wydawanie ich na posiadanie czegoś. Badania sugerują też, że oczekiwanie na realizację zakupu daje o wiele więcej przyjemności w przypadku czegoś do zrobienia (np. wybrania się w podróż) niż czegoś do posiadania.
Jak planowanie podróży polepsza nasze samopoczucie? Wakacje zbliżają ludzi
Z kupowaniem doświadczeń zamiast rzeczy, a więc i planowaniem podróży, wiąże się też to, że stanowią one o wiele lepszy temat do rozmów z innymi ludźmi, co samo w sobie także jest powodem zwiększenia poczucia zadowolenia i szczęścia. Przyjemniej rozmawia się o swoich przeżyciach i przygodach niż o kupnie np. nowego sprzętu elektronicznego.
W czasie pandemii koronawirusa i lockdownów stosunki międzyludzkie stały się szczególnie wysoko cenionym dobrem, nic więc dziwnego, że perspektywa podróży, poznania nowych osób i nabycia nowych doświadczeń, którymi będzie można potem dzielić się z rodziną i znajomymi, daje tak wiele przyjemności. Tematy do rozmów są teraz szczególnie istotne, bo rozmowa zdalna to w czasach pandemii często jedyna metoda nawiązywania kontaktów.
Wakacje dają szczęście na długo przed wyruszeniem w drogę
Uniwersytet w Surrey przeprowadził w 2002 r. badanie nad tym, jaki wpływ ma na ludzkie samopoczucie perspektywa wakacji.
Badanie dowiodło, że perspektywa zbliżających się wakacji czy urlopu znacznie zwiększa u ludzi ogólne zadowolenie z życia, zdrowia i sytuacji finansowej, ułatwia nawiązywanie dobrych relacji z innymi osobami oraz obniża poziom niepokoju i stresu.
To dlatego, że ludzie bardzo dużo myślą o przyszłości, martwią się tym, co przyniesie lub oczekują na to, co dobrego ich czeka. Wakacje to oczywiście bardzo dobra rzecz. Badania wykazały, że nawet samo planowanie wakacji polepsza nasze samopoczucie, bo to nic innego, jak polepszanie naszej przyszłości, dodawanie do niej ekscytującej podróży.
Podróż zaczynamy więc tak naprawdę w momencie, gdy przystępujemy do planowania, i właśnie od planowania zaczynają się korzyści, jakie perspektywa wakacji ma dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Planowanie podróży i wakacji to przyjemność dla umysłu
Ludzki umysł dobrze też reaguje na fakt, że podróże zaczynają się i kończą, są to więc czasowe zmiany, które nie grożą wywróceniem do góry nogami całego życia. Podróż to przygoda w dużej mierze kontrolowana, sami w pełni decydujemy o tym, gdzie się udamy, co zobaczymy i z grubsza o tym, co nam się przytrafi.
Czasem planowanie podróży wiąże się z niewiadomymi i one także dobrze wpływają na poczucie szczęście. Ludzie czerpią dużą satysfakcję z wyobrażania sobie przyszłych przyjemności, a dodatkowo czynnik niepewności, obecny przy planowaniu podróży i podróżowaniu, jest dla nas intrygujący, utrzymuje nasze zainteresowanie i wzmacnia jeszcze przyjemność z oczekiwania.
Planowanie podróży obniża poczucie niepewności
Planowanie podróży pomaga także polepszyć nasze samopoczucie w ten sposób, że obniża poziom niepewności i lęków.
Planując, usuwamy sobie z drogi przeszkody i niepewność. Gdy wiemy dokładnie, jak dostać się z lotniska do hotelu, mamy poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a podróżowanie staje się jeszcze bardziej przyjemne.
Planowanie podróży i wakacji w czasach pandemii COVID-19
Podróżowanie jest oczywiście utrudnione w obecnych warunkach, gdy wariant omikron koronawirusa wywołał światową panikę, zamknął granice niektórych państw, a w wielu innych spowodował znaczne utrudnienia dla turystów.
Jednak żaden wirus nie stoi na przeszkodzie snuciu marzeń i planów. Jak zaplanować podróż czy wakacje albo urlop w czasie pandemii koronawirusa? Oto kilka przydatnych rad.
- Przede wszystkim, należy stworzyć ogólny plan podróży, który pozwala zachować elastyczność. Zastanówmy się, gdzie chcielibyśmy pojechać, co zobaczyć, co zwiedzić, jakiej potrawę zjeść, jakiego sportu spróbować. Trzeba wyznaczyć sobie ogólne kierunki i cele, bez szczegółowego planowania na dzień i godzinę.
- Pandemia koronawirusa to świetny czas, by na spokojnie poczytać o krajach, o których od dawna marzymy i poznać lepiej atrakcje, które oferują. Dobrym pomysłem jest też oglądanie filmów i seriali osadzonych w naszym wymarzonym kraju, bo mogą one podsunąć nam pomysły na to, co sami chcemy zrobić w czasie podróży.
- Dobre zorientowanie się w ofercie turystycznej kraju pozwoli nam stworzyć sobie plan idealnej podróży bez konkretnych dat hotelowych rezerwacji. Nasz plan będziemy mogli zrealizować, gdy obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zelżeją na tyle, by umożliwić wymarzoną podróż.
Jeśli poszukujecie inspiracji do planowania podróży po Polsce, zajrzyjcie np. do poniższych artykułów:
- Najfajniejsze atrakcje dla dzieci we Wrocławiu. Zaplanuj wyjątkowy Dzień Dziecka
- TOP 20 niezwykłych podziemnych atrakcji Polski. Tajemnicze tunele, piękne jaskinie
- Gdzie na długi weekend w styczniu? Pomysły na zimowy city break w Polsce
- Mazowsze: najlepsze atrakcje turystyczne 2021. Znamy wyniki konkursu
Jeśli interesują Was podróże po szerokim świecie, poszukajcie inspiracji w artykułach poniżej:
Nie nadążacie już za wszystkimi zmianami w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa i nie wiecie, na jakich zasadach wjeżdża się do konkretnego państwa? Mamy dla Was dwa przewodniki:
Aktualne obostrzenia COVID-19 w krajach europejskich znajdziecie tutaj:
Aktualne obostrzenia COVID-19 w krajach poza Europą znajdziecie tutaj:
Miłego planowania podróży i pamiętajcie, że sama perspektywa wakacji dobrze wypłynie na Wasze samopoczucie. Koronawirus może utrudniać podróżowanie, ale nie marzenie i planowanie na przyszłość.
Źródła:
Amit Kumar, Matthew A. Killingsworth, Thomas Gilovich, Waiting for Merlot: Anticipatory Consumption of Experiential and Material Purchases, Psychological Science, Vol 25, Issue 10, 2014; David Gilbert, Junaida Abdullah, A study of the impact of the expectation of a holiday on an individual's sense of well-being, Journal of Vacation Marketing, Vol 8, Issue 4, 2002; nationalgeographic.com
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?