Spis treści
Nowy rozkład PKP grudzień 2021
W ramach nowego rozkładu PKP uruchomiono nowe połączenia i przywrócono takie, które nie funkcjonowały nawet od kilkunastu lat. Poinformowano też o oddaniu do użytku 10 nowych przystanków, odnowieniu peronów oraz zwiększeniu dostępności stacji dla osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki modernizacji pociągi na niektórych trasach przyspieszą o kilkanaście minut. Nowy rozkład obowiązuje od 12 grudnia 2021 r., a zmiany dotyczą większości województw. Szczegóły zmian w poszczególnych regionach poniżej.
Województwo mazowieckie
Po ponad dwudziestu latach przerwy mieszkańcy północnego Mazowsza będą mogli znów dojechać bezpośrednio z Płocka i Sierpca (przez Brodnicę i Grudziądz w woj. kujawsko-pomorskim) do Trójmiasta - to za sprawą uruchomienia połączenia Katowice - Gdynia.
W stolicy z kolei uruchomiono nowy przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzymywać się będą pociągi relacji Modlin - Warszawa Centralna - Modlin.
Województwo łódzkie
W województwie łódzkim zakończyła się modernizacja trasy z Łodzi do Kutna - pociągi wrócą na nią 23 grudnia. Po 12 latach przerwy powróci też międzyregionalne połączenie z Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim.
Województwo lubelskie
W województwie lubelskim zakończyła się przebudowa odcinka linii Lubartów - Parcze. Pociągi regionalne będą pokonywały tę trasę w 30 minut, pociągi dalekobieżne - w 18 minut. To z kolei przyspieszy połączenie kolejowe między Łukowem a Lublinem. Na trasie pojawią się też dwa nowe przystanki - w Berejowie i Laskach. Na obu zmodernizowano perony.
Województwo podlaskie
Również na Podlasiu - po 17 latach - przywrócono regionalne połączenia kolejowe. Mieszkańcy regionu znów mogą codziennie podróżować pociągami na trasie Czeremcha - Siemianówka. Dodatkowo, od stycznia stacja Nurzec (na odcinku Siemiatycze - Czeremcha) stanie się przystaniem dla pociągów dalekobieżnych.
Województwo dolnośląskie
Na Dolnym Śląsku po zakończonej rewitalizacji linii Wrocław Sołtysowice - Jelcz Laskowice do dyspozycji pasażerów oddano nowe przystanki: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Poza nimi dla pasażerów z okolic Wrocławia uruchomiono przystanki: Iwiny i Wrocław Szczepin.
Województwo śląskie
Mieszkańcy województwa śląskiego mogą już korzystać z nowych połączeń na linii Gliwice - Bytom (czas przejazdu to ok. 20 minut). Do użytku oddano też zmodernizowaną linię Gołczakowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg.
Województwo opolskie
Pociągi przyspieszą w województwie opolskim - to dzięki pracom na odcinku Kędzierzyn Koźle - Opole. Pociągi regionalne pokonają tę trasę ok. 5-10 minut szybciej, a dalekobieżne ok. 15 minut szybciej. Zyskają na tym pasażerowie podróżujący z Raciborza i Kędzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry, z Bielska-Białej do Bydgoszczy i Ustki oraz pasażerowie korzystający z połączeń międzynarodowych z Wiednia i Budapesztu do Berlina.
Województwo małopolskie
Od 22 grudnia powrócą bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie na trasie Kraków - Zakopane. W nowym rozkładzie znalazł się 14 relacji dalekobieżnych - m.in. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i Warszawy, będą również połączenia regionalne.